Drewno w ogrodzie to ponadczasowa klasyka. Jeśli decydujesz się na drewniane meble ogrodowe, musisz wiedzieć, że wymagają one odpowiedniej pielęgnacji. Niezależnie od sezonu, w zimie zazwyczaj pada. Przyrody nie da się zmienić. Dlatego też powinniśmy kierować się kilkoma zasadami jeśli chodzi o konserwację mebli ogrodowych. 

Impregnuj- czyli ochrona przede wszystkim 

Drewno jest unikalnym materiałem, każdy kawałek do nieco inna historia. Drewniane meble ogrodowe narażone są na działanie warunków atmosferycznych, promieni UV, wody, niskich i wysokich temperatur. Brak odpowiedniej konserwacji skraca żywotność tych pięknych drewnianych przedmiotów. 

Skuteczność to regularna impregnacja. Optymalny czas na to to wiosna i wczesne lato, które są przejściem między chłodną zimą a gorącym latem. Do impregnacji używamy specjalnie stworzonych produktów. Są one tak przygotowane, żeby ochronić drewniane meble przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi. 

Chronimy drewno

Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów przeznaczona do ochrony drewna przed działaniem czynników zewnętrznych. Są takie środki impregnujące, które wyjątkowo dobrze chronią przed działaniem wody. Są one głównie stosowane jako baza do lakieru lub jako lakier sam w sobie. Poza tym mogą one występować w różnych kolorach. 

Polakierowane drewniane przedmioty są chronione przed wilgocią, a dodatkowo wydobywany jest ich wzór i kolor. Farba wykazuje podobne właściwości ale tylko taka, która ma dodane filtry chroniące przed działaniem promieni słonecznych. Wybierając środek do konserwacji drewna, zwróćmy uwagę na jego właściwości oraz możliwość dekoracji ogrodu, tarasu czy balkonu. 

Nie zapomnij o elementach metalowych 

Drewniane meble, często mają część elementów zrobionych z metalu. Są one szczególnie narażone na szkodliwe działanie rdzy i korozji. W końcu znajdują się na dworze. Idealnym środkiem chroniącym przed rdzą i korozją jest WD-40. Dodatkowo pomoże on pozbyć Ci się wszelkiego brudu, który może znajdować się na metalowych elementach mebli ogrodowych. Przenika on przez warstwę wilgoci i ją wypiera. Dzięki czemu możesz cieszyć się pięknem swoich mebli. 

Co jeszcze możesz zrobić żeby wydłużyć żywotność swoich mebli ogrodowych? Pamiętaj, aby na zimę chować je do garażu lub do piwnicy, jeśli masz wystarczająca ilość miejsca. Oczywiście wcześniej wyczyść je i pozbądź się brudu. Do drewna używaj środków opartych na olejach, do metalowych elementów WD-40 . Dobrze zakonserwowane drewniane meble będą wyglądały fantastycznie w towarzystwie zielonych roślin i kolorowych kwiatów. Dbać o swój ogród, a będziesz się cieszył tym pięknym widokiem i chwilami relaksu w lecie.