Widzisz przejeżdżający obok nowy samochód i myślisz “Na prawdę muszę umyć mój samochód”? Nie martw się, każdy z nas ma takie myśli. Tak, mycie samochodu wydaje się ciężką pracą, ale pomyśl o tym, jak o codziennym prysznicu, który nie jest niczym trudnym. Dlaczego inaczej miałoby być w przypadku samochodu? Korzystanie z myjni raz w miesiącu jest raczej drogie. Poza tym, kto tak na prawdę korzysta z niej każdego miesiąca. A wyobraź sobie ile szkody może wyrządzić ten widoczny i niewidoczny brud. 

Czyszczenie wnętrza samochodu jest dość proste. Wystarczy przetrzeć je wilgotną ściereczką. Jeśli chodzi o dywaniki, trzeba je wyciągnąć i wyczyścić z użyciem detergentu lub odkurzyć. Jednak jeśli chodzi o zewnętrzne elementy, trzeba przygotować się na to, że zajmie nam to więcej czasu. Przygotuj się na wilgoć i brud. 

Mycie samochodu nie wymaga stosowania skomplikowanych produktów. Półki sklepowe wypełnione są specjalnymi środkami, ścierkami i szczotkami, które mogą kusić, ale czy na prawdę ich potrzebujesz? Nie, ponieważ za chwilę poznasz kilka sekretnych wskazówek, dzięki którym wyczyścisz samochód z łatwością w 6 krokach. 

Krok # 1

Mycie wysokim ciśnieniem

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas mycia samochodu jest mycie przy pomocy płynu do naczyń lub innego specjalnego środka. Tego typu preparaty usuwają brud ale także ścierają warstwę wosku i pozostawiają samochód narażonym na rdzę. Kup jakikolwiek środek  do mycia auta i nałóż go przy pomocy rękawiczki. Zamiast wiadra z wodą, płynem i gąbki, użyj węża ogrodowego ustawionego na wysokie ciśnienie wody. Dzięki temu pozbędziesz się brudu nawet z zakamarków. 

Krok # 2

Usuwanie brudu z zarysowań 

Po pozbyciu się brudu z samochodu, zwłaszcza w miejscach, gdzie jest zarysowany, zaczyna być widoczna rdza. Podczas jazdy z wysoką prędkością, około 100km/h, kurz i brud z powietrza przyklejają się do powierzchni samochodu, tworząc idealną kryjówkę dla rdzy. Po ogólnym czyszczeniu, większa część brudu została usunięta, ale ten w zakamarkach nadal może się kryć. Do zajęcia się zarysowaniami przypada się specjalny zestaw naprawczy z glinką. 

Ściśnij glinkę i spryskaj ją preparatem dołączonym do zestawu. Wetrzyj to w zarysowania. W ten sposób usunięty zostanie wosk z poprzedniego mycia, a lakier uzyska swoją gładką powierzchnię. Im głębsze zarysowanie tym dłużej trzeba będzie powtarzać tą czynność. Kiedy glinka stanie się szara, oznacza to, że brud został usunięty. 

Krok # 3

Użycie środka czyszczącego np. WD-40

Jeśli na Twoim samochodzie jest dużo zarysowań, wtedy możesz zastąpić zestaw naprawczy preparatem wielofunkcyjnym WD-40. Możesz go zastosowań do mycia samochodu na kilka różnych sposobów. Możesz wyczyścić brud, olej i smar z powierzchni samochodów, ale także poluzować śruby czy pokryć elementy, żeby chronić je przed rdzą. WD-40 nie tylko pomoże Ci wyczyścić samochód, ale także ochroni go przed rdzą. Popryskaj na zadrapania i usuń brud przy pomocy szczoteczki. Spryskaj ponownie, aby pozostawić warstwę ochronną. Dzięki temu ochronisz swój samochód nawet przez 6 miesięcy. 

Krok # 4

Polerowanie

Polerowanie zdecydowanie różni się od woskowania. Chociaż nie jest to konieczne, warto wypolerować samochód, aby pozbyć się lekkich zarysowań z jego powierzchni. Nie potrzebujesz do tego polerki. Nałóż trochę środka na ściereczkę i wetrzyj go na cały lakier.

Krok #5

Woskowanie dla ochrony piękna samochodu

Mycie samochodu nie jest kompletne bez woskowania. Woskowanie samochodu chroni go przez promieniami UV i zapobiega blaknięciu. Ponad to chroni lakier samochodu przed odchodami zwierząt. Niewielką ilość wosku wcieraj okrężnymi ruchami.  Są dwa rodzaje wosku- jeden nadaje biały połysk a drugi lśniące wykończenie. W zależności od koloru samochodu, wybierz odpowiedni.

Krok #6

Wyczyść okna

Zamiast używać specjalnych środków do czyszczenia okien, użyj WD-40. Po wymyciu okna mydłem, zetrzyj pozostałości i spryskaj je niewielką ilość WD—40. Przetrzyj szybę, aby usunąć brud. Pamiętaj o delikatnym uchyleniu szyby, żeby wyczyścić również górę okna.

Kolejnym problemem, z którym często się borykamy jest usunięcie naklejek z szyb samochodowych. WD-40 poradzi sobie nawet z tym. Po prostu spryskaj naklejkę tym preparatem i odczekaj chwilę. Chemikalia zawarte w tym środku rozpuszczą klej, dzięki czemu będzie można usunąć naklejkę tępym narzędziem.

A więc…. Mycie samochodu w 6 krokach. Nie potrzebujesz kosztownych środków, musisz tylko kierować się tymi wskazówkami. Jedyne czego potrzebujesz to WD-40.

Ten środek jest wystarczająco silny, żeby użyć go na zewnątrz auta, ale także na do silnika. Dzięki temu, możesz chronić swój samochód przez rdzą i brudem przez 6 miesięcy. Musisz jednak pamiętać o myciu i woskowaniu samochodu chociaż raz na miesiąc. Resztą zajmie się WD-40. 

Sprawdź też inne artykuły, np. ten o złośliwej elektryce w aucie.