Bramy z napędem elektrycznym to wygoda, za którą jesteśmy w stanie zapłacić więcej. Koszt takiej bramy jest znacznie wyższy niż otwieranej manualnie. Jednocześnie decydując się na takie rozwiązanie, trzeba mieć świadomość, że naprawa bram wcześniej czy później zawsze jest konieczna. Napęd elektryczny powoduje, że brama składa się ze znacznie większej ilości elementów, jej budowa jest bardziej skomplikowana, a zatem ryzyko awarii wzrasta. To, jak długo będzie pracowała sprawnie, zależy od jakości poszczególnych komponentów, jej wykonania, ale też użytkowania. Co może się zepsuć?

Naprawa bram odbywa się z pomocy specjalisty lub samodzielnie. Przy niewielkich usterkach i problemach z prawidłową pracą poradzisz sobie sam.

Napęd się spalił

Zdarza się to stosunkowo często, kiedy nieodpowiednio dopasujemy moc do wagi bramy. Ciężkie bramy potrzebują silnika zasilanego napięciem 230V. Zatem kolejność dokonywania zakupu jest następująca – najpierw brama, potem napęd. Oczywiście są firmy, które oferują już kompleksową obsługę i warto skorzystać z ich oferty. Naprawa bram być może z tego powodu nie będzie w przyszłości konieczna.

Uszkodzenie zawiasów

Chyba jest to jeden z bardziej znanych problemów właścicielom bram. Zawiasy nie tak trudno uszkodzić, a szczególnie, jeżeli na co dzień nie zwracamy na nie uwagi. To elementy ruchowe, dwie powierzchnie metalowe stykają się ze sobą i poruszają względem siebie. Potrzebują więc odpowiedniego smarowania, aby uniknąć efektu tarcia. Naprawa bram w takim przypadku może nie być konieczna, jeżeli regularnie będziesz zawiasy konserwować i smarować. Od razu po zakupie zawiasy i inne elementy ruchome powinny być nasmarowane, jednak na skutek intensywnej pracy ilość smaru się zmniejsza, aż w końcu całkowicie zanika. Nie należy doprowadzać do takiej sytuacji. Kontroluj stan swoich zawiasów i regularnie aplikuj na nie środek smarujący.

WD-40 jest środkiem o bardzo uniwersalnym i wszechstronnym zastosowaniu, znanym przede wszystkim z doskonałych właściwości smarujących. Skutecznie wnika w trudno dostępne miejsca, gdzie dwa elementy stykają się ze sobą. Dodatkowo chroni metalowe elementy przed korozją. Sprawdzi się nawet wtedy, kiedy naprawa bram z powodu problemów z pracą zawiasów jest już konieczna. Może wystarczy po prostu je nasmarować. Pierwszym objawem jest skrzypienie przy otwieraniu i zamykaniu, także obserwuj i nasłuchuj.

Uszkodzony siłownik

Zdarza się, że musisz bramę otworzyć awaryjnie. Trzeba przy tym pamiętać o kilku ważnych rzeczach, a przede wszystkim o wcześniejszym wysprzęgleniu bramy. Musisz więc rozłączyć napęd z bramą i dopiero wtedy możesz podjąć próbę awaryjnego jej otwarcia w przypadku utraty zasilania lub też wyczerpania baterii w pilocie. Naprawa bram po nieprawidłowo przeprowadzonym awaryjnym otwierania i uszkodzeniu siłownika może polegać na jego naprawie, co jest mniej kosztowne, jednak częściej konieczna jest jego wymiana, za co zapłacisz już znacznie więcej.

Zanieczyszczona fotokomórka

Oczywiste jest, że na sprawność mechanizmów elektrycznych duży wpływ ma czystość poszczególnych komponentów. Trzeba  dbać zarówno o ich konserwację, jak też regularne oczyszczanie. Przykładowo fotokomórka jest szczególnie narażona na zabrudzenia w postaci pyłów, kurzu i błota. Zimą dochodzi też do osadzania się na niej śniegu. Naprawa bram przy zanieczyszczonej fotokomórce nie zawsze jest konieczna, czasami wystarczy ją po prostu oczyścić. Jeśli jednak zabrudzenia utrzymują się przez dłuższy czas, dochodzi do zakłóceń w jej pracy, a potem też do jej uszkodzenia.

Masz bramę z napędem elektrycznym? Musisz wiedzieć, iż,  jest to wariant silnie narażony na awarie i uszkodzenia. Jeżeli tylko jest to możliwe, zapobiegaj im. A kiedy już się pojawią, reaguj natychmiast.

Użyte zdjęcie pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/nieruchomo%C5%9Bci-do-wynaj%C4%99cia-wynaj%C4%99ty-3297625/