Brama jest niezwykle praktyczną rzeczą. Daje gwarancję, że nikt niepożądany nie dostanie się za nią na teren prywatny. Obecnie na rynku jest bardzo wielu producentów, którzy oferują różnorodne bramy. To niezwykle prężnie działająca branża. Jednak o bramę należy dbać, ponieważ naprawa bram jest dość kosztowna. Zatem jak przygotować się do regularnej pielęgnacji? Czy naprawa bram i WD-40 to dwa pokrewne tematy?

Naprawa bram z WD-40

Rodzaje bram

Obecnie największą popularnością cieszą się bramy automatyczne. Zazwyczaj są bardzo proste w obsłudze i zapewniają niezrównany komfort. Kierowca podjeżdżający pod bramę na musi wysiadać z samochodu, żeby ją otworzyć. Wystarczy tylko, że wciśnie przycisk na pilocie i skrzydła bramy same się otworzą, umożliwiając wjazd. Dokonując klasyfikacji, można stwierdzić, że najczęściej spotykanymi bramami są garażowe, skrzydłowe, przesuwne, ogrodzeniowe, wjazdowe i przemysłowe. Każdy z tych typów dzieli się jeszcze na inne podtypy, aby klient, stając przed dokonaniem zakupu, mógł wybrać produkt, który będzie spełniał jego wszystkie oczekiwania.

Konstrukcja i materiały

Przed zakupem bramy warto się zastanowić, czego się od niej tak naprawdę oczekuje. Dlatego koniecznie należy zwrócić uwagę na materiały, z których została ona wykonana. Z uwagi, że jest to rzecz, która przez cały rok będzie zamontowana na dworze, to powinna być wykonana z jakościowych materiałów, aby nie ulec destrukcyjnemu działaniu warunków atmosferycznych. Drugą rzeczą, obok której nie można przejść obojętnie, jest rodzaj zastosowanej automatyki. Im brama ma bardziej skomplikowany mechanizm, tym płynniej pracuje. Jednak jest on wtedy bardziej narażony na uszkodzenia. Jeśli mechanizm się zepsuje, konieczny będzie telefon do firmy zajmującej się naprawą bram.

Naprawa bram- co może się zepsuć

Utrzymanie bramy w dobrej kondycji nie należy do trudnych zadań. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, co najszybciej zaczyna szwankować w bramach. Na forach internetowych często można się natknąć na wpisy producentów i osób, które mają bramy. Z ich doświadczeń wynika, że najczęściej zaczynają zawodzić sprężyny, linki i rolki. Ponadto należy pamiętać, że bramy są narażone na uderzenia. Przykładem może być sytuacja, w której kierowca cofa po zmroku na nieoświetlonym podwórku. Wystarczy moment nieuwagi, żeby uderzyć samochodem w bramę. Takie nieprzyjemne zdarzenie losowe jest jak najbardziej możliwe i niemal od razu tworzy problem, ponieważ naprawa bramy, to spory wydatek.

Naprawa bram skutecznie i tanio

W celu wydłużenia żywotności bramy oraz utrzymania jej w dobrej kondycji nie tylko technicznej, ale też wizualnej dobrze jest o nią regularnie dbać. To pozwoli uniknąć konieczności skorzystania z usług serwisu naprawy bram. Dlatego warto wyposażyć się w uniwersalny preparat, który będzie wspierał poprawne działanie bramy w każdej porze roku. Preparatów wielofunkcyjnych jest bardzo wiele na sklepowych półkach. Jednak warto postawić na produkt, który sprawdza się od lat na całym świecie. To wielofunkcyjne WD-40. Oprócz preparatu przyda się także ściereczka z mikrowłókna. Obie rzeczy są tanie i zajmują niewiele miejsca, a mogą okazać się bardzo przydatne.

Czyszczenie bramy z WD-40

Proces pielęgnacji bramy można podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich będzie miał na celu wyczyszczenie z niej wszelkich zabrudzeń oraz wytworzenie warstwy ochronnej. Warstwa ma na celu zabezpieczyć bramę przed szkodliwymi działaniami warunków atmosferycznych jak śnieg, oblodzenia czy deszcz. Właściciel bramy będzie miał gwarancję, że nie wystąpi na niej korozja. W tym celu należy spryskać szczebelki bramy preparatem wielofunkcyjnym WD-40, a następnie każdy z nich dokładnie przetrzeć szmatką.

Jak zadbać o mechanizm

Drugi etap odnosi się do pielęgnacji wszelkich elementów mechanicznych. Niezależnie od tego, w jaki mechanizm została wyposażona brama, będą na nim występowały zabrudzenia. Pył z drzew, kurz i wszelkie inne drobne rzeczy mogą też dostać się w zakamarki mechanizmu. Po pewnym czasie brud zalegający w mechanizmie może sprawić, że zacznie on działać niepoprawnie. Żeby tego uniknąć, znowu warto się posłużyć WD-40. Zaleca się spryskać cały mechanizm, a dodatkowo wytrysnąć trochę preparatu do każdej szczelny. WD-40 wyczyści i nasmaruje każdy jego element. Podobnie jak w przypadku szczebelków wytworzy na nim również warstwę zabezpieczającą.

Naprawa bram, tylko w ostateczności

Naprawa bram to naprawdę ostateczność. Zanim zdecydujemy się zadzwonić po serwis, najpierw warto podjąć wysiłek i spróbować naprawić ją samodzielnie. Natomiast jeśli faktycznie coś zawiedzie i WD-40 nie rozwiąże problemu, to znaczy, że wtedy mamy do czynienia z tak zwanym uszkodzeniem mechanicznym, którego naprawa wymaga specjalistycznej wiedzy i profesjonalnych narzędzi. Jednak dobrze jest postarać się, aby do tego nie dopuścić. Trzeba tylko od czasu do czasu przy pomocy szmatki i WD-40 wykonać samodzielnie podstawowe prace serwisowe. To sprawi, że brama będzie się dobrze prezentować i będzie poprawnie działać. Ponadto właściciel będzie odczuwał satysfakcję, ponieważ zasłuży na miano dobrego gospodarza, a przy okazji zaoszczędzi trochę pieniędzy.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.