Jest szczególnie narażona na awarie, ponieważ używamy ją często i intensywnie, a także ma nieustanny kontakt z wodą. Uszkodzeniu ulegają najczęściej napowietrzacze i uszczelki, czyli części wymienne. Baterię łazienkową przy drobnych awariach możesz naprawić samodzielnie. Potrzebować będziesz nowych części, które wymagają wymiany, a także kilku narzędzi i sprawdzonych „pomocników”. Na trudniejszych etapach prac przyda Ci się spray penetrujący WD-40.

Chcąc uniknąć poważniejszych problemów z baterią łazienkową, regularnie sprawdzaj stan armatury sanitarnej. Twoją uwagę powinno zwrócić przede wszystkim przeciekanie wody i brak płynności w ruchu uchwytu. Czy wiesz, że kapiące pojedyncze krople z niesprawnej baterii łazienkowej to utrata aż 13 litrów wody w ciągu doby? Lepiej nie zwlekaj z naprawą.

Rozszczelnienie

To jeden z częściej występujących problemów przy baterii łazienkowej. Nieszczelność wymaga wymiany uszczelki. Aby móc to zrobić, musisz odciąć dopływ wody, zdjąć dźwignię i osłonę głowicy. Przy demontażu nakrętki dociskowej pomoże Ci spray penetrujący, który powoduje jej poluzowanie i ułatwia jej usunięcie. Wyjąć musisz też głowicę i zdjąć uszkodzony element. Usuń następnie drobinki osadu z instalacji, po czym możesz nałożyć nową uszczelkę. Pamiętaj jednak, że musi ona być dobrze dopasowana, a więc sprawdź, czy ma taką samą średnicę jak uszkodzona uszczelka. Chcąc zapobiec kolejnym szybkim rozszczelnieniom, użyj silikonowego smaru.

Uszkodzona głowica baterii

To najczęstsza usterka baterii łazienkowej. Jeżeli słyszysz skrzypienie, głowica ma ograniczony zakres ruchu, dostrzegasz nieregularny strumień wody lub wyciek wody w miejscu styku uchwytu z korpusem baterii bądź słyszysz uciążliwe kapanie, to sygnał, że głowica baterii jest uszkodzona. Musisz ją wymienić, pamiętając jednak o tym, aby pasowała do Twojej baterii. Aby dokonać wymiany, zamknij dopływ wody, zdemontuj uchwyt i odkręć śrubę mocującą. Jeżeli napotkasz problemy, użyj sprayu penetrującego. Zdejmij osłonę głowicy, a następnie odkręć nakrętkę dociskową (w tym przypadku również warto jest mieć spray penetrujący). Wymień głowicę i zamontuj uchwyt.

Uszkodzony napowietrzacz

Znajduje się na końcu wylewki i zmniejsza zużycie wody. Jego regularna konserwacja jest konieczna ze względu na stały kontakt z wodą, co przyczynia się do częstych awarii. Objawiają się one nierównomiernym wypływem z wylewki. Wymiana napowietrzacza jest bardzo prosta. Musisz go tylko odkręcić i zamontować nowy. Może jednak stawiać opór, łatwiej będzie go zdemontować przy użyciu sprayu penetrującego.

Napowietrzacz warto regularnie czyścić. Wystarczy, co jakiś czas, przepłukać go pod bieżącą wodą, usuwają przy tym zalegający w nim osad. Trudny do usunięcia kamień potraktuj roztworem wody z octem.

Może jednak specjalista?

Nowe baterie łazienkowej lepiej współpracują z hydraulikiem amatorem. W przypadku starszych modeli nierzadko napotykamy problemy nawet przy stosunkowo łatwych naprawach i niewielkich usterkach. W ich przypadku pomoc fachowca może być niezbędna. Jego doświadczenie i umiejętności przydadzą się również przy nieprawidłowym podłączeniu do instalacji i poważniejszych awarii, których nie udało nam się naprawić, wymieniając podstawowe elementy baterii.

Czasami potrzebny fachowiec, innym razem pomóc Ci może zwykły spray penetrujący. Prace hydrauliczne nie zawsze są trudne!

Więcej podobnych porad znajdziesz na naszym blogu.