Kochasz prace w ogrodzie? Ogrodnictwo to bardzo popularne hobby. Wiele ogródków ma chociaż jedną grządkę, pojemnik czy garnuszek z czymś rosnącym w środku. Z pewnością dużo uwagi poświęcasz swoim rośliną, ale czy równie mocno dbasz o swoje narzędzia ogrodowe? Ochrona narzędzi ogrodowych przed rdzą jest bardzo ważna, jeśli chcesz, aby były one sprawne przez lata. Głównym problemem jaki napotykamy dbając o narzędzia ogrodowe jest pojawianie się rdzy. Ponieważ są one zrobione w większości z metalu, ich kontakt z wodą po jakimś czasie może skutkować pojawieniem się rdzy. Jeśli chcesz uniknąć trudu kupowania nowych narzędzi ogrodowych co sezon, podążaj za poniższymi wskazówkami.

Magazynuj narzędzia bezpiecznie

Ochrona narzędzi ogrodowych przed rdzą nie jest możliwa bez przechowywania ich w bezpieczny sposób- nie należy o tym zapominać. Po intensywnym użytkowaniu narzędzi okazuje się, że ich największym wrogiem jest ekspozycja na czynniki zewnętrzne. Podczas gdy kuszącym wydaje się po prostu pozostawienie narzędzi samym sobie- nie rób tego. Nie przechowywanie ich w odpowiednim miejscu w odpowiedni sposób sprawia, że szybko rdzewieją. Rdza pojawia się na narzędziach z powodu wody i wilgoci. Dlatego też, nie pozostawiaj ich w miejscu otwartym, narażonym na dostęp do wody. Przechowuj je w szopce, w której nie jest wilgotno, a chłodno i sucho. Istotna jest też cyrkulacja powietrza w szopce czy składziku. Pozwoli on ochronić narzędzia przed rdzą i pleśnią, która może się na nich gromadzić.

Utrzymuj narzędzia ogrodowe w czystości

Ziemia zawiera wiele wody, która jest powodem powstawania pleśni. Dlatego też, jeśli przed odłożeniem narzędzi do szopki najpierw dokładnie je wyczyścisz, zapewnisz im lepszą ochronę przed rdzą. Czyszczenie to również świetny sposób, aby zapobiec przenoszeniu z jednego miejsca na drugie nasion, kawałków chwastów czy chorób znajdujących się w ziemi. Przed odłożeniem narzędzi na miejsce w składziku, upewnij się, że je dokładnie je oczyściłeś z resztek ziemi przy użyciu wody lub zdrapując je nożykiem. Pozwoli to usunąć wszelkie pozostałości żywicy i soków z roślin, a dzięki temu zabezpieczy je przed powstawaniem rdzy. Nie zapomnij też o odpowiednim osuszeniu narzędzi ogrodowych przed odłożeniem ich na miejsce. Pamiętaj, że nawet najmniejszy ślad wody może doprowadzić do pojawienia się rdzy, a co za tym idzie zmniejszenia sprawności narzędzi.

Używaj odpowiednich produktów

Ochrona narzędzi ogrodowych przed rdzą to: czyszczenie, osuszanie ich i odpowiednie przechowywanie. Na tym jednak się nie kończy, musisz zrobić coś jeszcze. Skutecznym sposobem ochrony narzędzi ogrodowych jest pokrycie ich specjalną warstwą ochronną. Dla większości narzędzi ogrodowych wystarczające będzie posmarowanie ich cienką warstwą oleju. Pozwoli to na pokrycie narzędzi warstwą ochronną. Idealnym produktem, który pozwoli na utrzymanie narzędzi ogrodowych wolnych od rdzy jest  WD-40® Multi-Use Product.  Środek ten jest stworzono specjalnie to ochrony przed korozją i rdzewieniem, aby chronić również narzędzia ogrodowe. Produkt ten wnika w narzędzia, wypiera wodę i całą wilgoć, pozostawia odpowiednią ilość smarowania, aby utrzymać narzędzia ogrodowe wolne od rdzy. Ten produkt jest produktem z listy niezbędnych w przydomowej szopce.

Usuń rdzę od razu

Jeśli zobaczysz na swoich narzędziach ogrodowych, jakikolwiek ślad rdzy, ważne jest aby od razu ją usunąć. Dzięki temu nie będzie ona powodować dalszych szkód na narzędziach. Możesz do tego użyć papieru ściernego lub szczotki drucianej. Można też potrzeć te miejsca piaskiem z olejem. Cokolwiek zrobisz, aby usunąć rdzę z narzędzi ogrodowych i zadać o nie, pamiętaj żeby zrobić to od razu, gdy zobaczysz pojawiającą się rdzę. Co jeśli będziesz zwlekał z tym zbyt długo? Rdza rozniesie się na inne części narzędzi i będzie coraz trudniejsza do usunięcia.

Dlaczego?

Rdza i korozja to jedne z głównych problemów, jakie pojawiają się przy używaniu narzędzi ogrodowych. Osłabiają je i sprawiają, że nie nadają się do użycia w przyszłości. Niezwykle istotne jest, aby podążać za wskazówkami wymienionymi powyżej, aby ochronić narzędzia ogrodowe przed rdzą przez długi, długi czas. Ułatwieniem jest trzymanie w pobliżu puszki preparatu WD-40.  Dzięki temu środkowi, możesz pozbyć się rdzy i utrzymać swoje narzędzia bezpiecznie przechowane w składziku przez ponad rok. Ochrona narzędzi ogrodowych przed rdzą jest niezwykle ważna jeśli nie chcesz, co sezon inwestować w nowe przybory, co mogłoby kosztować więcej niż byłbyś w stanie zapłacić.