Tegoroczna zima już niedługo będzie tylko wspomnieniem. Na horyzoncie widać już pierwsze oznaki wiosny, jest to dobry czas, aby zaplanować prace ogrodowe na najbliższe tygodnie i miesiące. Z garażu już niedługo wyjedzie kosiarka, którą jak co roku, dokonasz pierwszego przystrzyżenia trawy. Podczas całego sezonu zapewne będziesz tę czynność powtarzać wielokrotnie, dlatego już teraz sprawdź, czy pracuje ona prawidłowo. Zimowy odpoczynek mógł przyczynić się do zmian, które bez wcześniejszej naprawy uniemożliwią Ci jej prawidłowe użytkowanie. Czas zabrać się za sprawdzenie kosiarki do trawy.

Wyprowadź swoją kosiarkę z garażu i spróbuj ją uruchomić. Udało się? Świetnie! To jednak jeszcze nie oznacza, że będzie kosiła jak pół roku temu. A może w ogóle nie reaguje? To może być większy problem.

Silnik nie zapala

Nie panikuj, tylko sprawdź, co może być powodem. Z niektórymi usterkami poradzisz sobie indywidualnie. W kosiarce silnikowej powinno się stosować tylko czyste paliwo. Czy zawsze o tym pamiętasz? Jeżeli nie, to najprawdopodobniej znaleźliśmy przyczynę problemu. Inny powód stanowić może zanieczyszczony filtr powietrza. Należy go wymienić, aby kosiarka ponownie nabrała mocy. Mogły się także zużyć świece zapłonowe. One również wymagają regularnej wymiany. Pamiętaj jednak, aby dobrać je właściwie do modelu swojej kosiarki. Przyda się również regulacja jej silnika. Przy niskich obrotach będzie rwała trawę, przy wysokich może się przegrzać. To jednak zadanie dla profesjonalnego serwisanta.

Kosiarki do trawy jej nie zbierają- co robić?

Bez problemu uruchomiłeś kosiarkę, ale efekt jej pracy odbiega wyraźnie od ideału. Trawa jest poszarpana, nie jest zbierana do kosza i pozostaje na chodniku, a silnik pracuje coraz głośniej. To może być skutek nieostrych noży. Trzeba je więc naostrzyć, możesz to zrobić sam lub powierzyć to zadanie serwisowi. Ważne jest również, aby ostrza były zawsze czyste. Należy je więc umyć, a następnie spryskać WD-40, który ułatwi Ci usunięcie zebranego kurzu i dodatkowo dobrze nasmaruje metal. Warto jest zastosować WD-40 również przy nowych ostrzach, aby zabezpieczyć je przed korozją i wydłużyć ich żywotność.

Kępy trawy wyrzucane spod osłony

Zaobserwowałeś, iż podczas koszenia spod osłony noża wyrzucane są kępy trawy? Najczęściej przyczyną jest nagromadzenie się na osłonie nadmiaru skoszonej trawy. Problem dostrzegamy szczególnie wtedy, kiedy kosimy mokra trawę. Za każdym razem należy kosiarkę bardzo dokładnie wyczyścić, usuwając przy tym resztki przyklejonej trawy. Gnijąca w obudowie trawa przyczynia się również do przedwczesnego pojawienia się korozji na metalowych elementach. Aby tego uniknąć, należy nie tylko regularnie czyścić obudowę, ale również zabezpieczyć metal przed korozją, np. preparatem WD-40. Doskonale poradzi sobie z tym zadaniem WD-40® Smart Straw, tym bardziej że posiada zawór 360°, który umożliwia dotarcie w trudno dostępne miejsca. Z jego pomocą usuniesz dodatkowo wszelkie zabrudzenia, zapewnisz smarowanie stykających się ze sobą elementów i tworzy warstwę ochronną, minimalizującą ryzyko pojawienia się korozji.

Żegnamy zimę i witamy wiosnę. W Twoim ogrodzie zapewne jest dużo do zrobienia, wobec czego prace warto zacząć już teraz, najlepiej od serwisu i diagnostyki urządzeń. Kosiarki do trawy to to od czego powinieneś zacząć już na początku wiosennych porządków. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, odkurz ją po zimowym odpoczynku, sprawdź, czy pracuje prawidłowo i nie wymaga naprawy.

Udanych wiosennych porządków!

Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, zerknij na naszego bloga. Znajdziesz tam dużo ciekawych informacji, wskazówek czy porad. Wystarczy, że klikniesz tutaj.