To idealny moment, aby wyczyścić ozdoby choinkowe i przygotować się do dekorowania zielonego drzewka. W Twoim pudełku, przez wiele miesięcy leżącym na strychu, znajdziemy mnóstwo skarbów. Są zarówno nowoczesne ozdoby, które udało Ci się kupić przed ostatnimi świętami, jak też te, które mają bardzo długą tradycję. Szczególnie te drugie nie zachwycają już pięknym blaskiem, chociaż nowsze również nie zawsze zachowują długo swój pierwotny stan. Powinieneś więc je wyczyścić, przywracając im wspaniały blask. Jak to zrobić szybko, skutecznie i bezpiecznie?

Na początek bawełniana ściereczka

Żeby przekonać się, w jakim stanie tak naprawdę są Twoje ozdoby choinkowe, trzeba je najpierw porządnie odkurzyć. Przyda Ci się do tego bawełniana ściereczka lub też uniwersalna ściereczka z mikrofibry. Przetrzyj nią dekorację, usuwając tym samym kurz i mniej inwazyjne zabrudzenia, które nie zdążyły się jeszcze trwale osadzić na powierzchni. Teraz możesz zobaczyć, czy konieczne jest użycie silniejszych środków czyszczących czy może odkurzenie w zupełności wystarczyło, aby bombki mogły zawisnąć na choince. Na metalowych elementach często pojawia się rdza, która wcale nie jest efektowną ozdobą choinki. Takie ozdoby nie muszą koniecznie od razu trafić do kosza na odpady. Są metody, którymi przywrócisz im należyty stan.

Woda i płyn do mycia naczyń na mniejsze zabrudzenia

Nie wszystko udało Ci się wyczyścić ściereczką. Na niektórych dekoracjach widać jeszcze zabrudzenia, poza tym te, które powinny się błyszczeć, raczej nie zachwycają olśniewającym połyskiem. Spróbuj więc delikatnego środka myjącego, np. tego, którego używasz do mycia naczyń. Przyda się też woda i dwie ściereczki, jedna do mycia na mokro, druga do polerowania na sucho. Najpierw należy wyczyścić ozdoby choinkowe, a następnie wytrzyj je całkowicie. Jeżeli chcesz, żeby się błyszczały, wypoleruj je delikatnie. Powinno pomóc. A jeżeli nie?

Na ratunek mocniejsza broń

Jeżeli są to bombki szklane, możesz też skorzystać z pomocy płynu do mycia okien oraz ręcznika papierowego. Każdą bombkę bardzo dokładnie spryskaj płynem, a następnie wyczyść. Inaczej jest w przypadku dekoracji metolowych, szczególnie tych pamiętających jeszcze minione pokolenia. Na nich czasami maluje się naprawdę długa historia, którą można wyczytać z pojawiających się na nich defektów, a także rdzy. Ozdoby choinkowe nie zawsze przechowujemy w odpowiedni sposób, np. w pudełku w domowej szafie. Bardzo często znajdują swoje miejsce na wilgotnym strychu czy też na jednym z regałów w garażu. Dla metalu nie są to najlepsze warunki, bardzo źle je znoszą. Pojawiającą się na nich rdzę usuniesz, korzystając z uniwersalnego środka WD40, który wypiera wodę i usuwa bardzo trudne zabrudzenia, również rdzę. Dodatkowo zabezpiecza metalowe powierzchnię przed ich pojawieniem się. Działa też jak nabłyszczacz, dzięki czemu ozdoby odzyskują swój wspaniały blask. WD40 pomoże Ci też w czyszczeniu szklanych bombek, które również nabiorą lepszego, połyskującego wyglądu.

Odpryśnięta farba?

Nie spisuj na stratę dekoracji, na których farba już wyblakła bądź jest zdecydowanie wybrakowana. Nie można już nawet domyślać się, jaki obraz powinien się na niej znajdować. Dotyczy to przede wszystkim pięknych, malowanych ręcznie bombek. Wraz z upływem czasu, a także na skutek niewłaściwego przechowywania farba odpryskuje. Aby taka dekoracja wciąż mogła zdobić nasze zielone drzewko, wyczyść ją dokładnie, a następnie pomaluj na nowo. Użyj do tego farby, zamaczając w niej całą bombkę lub też sprayu, np. z brokatem. Świetnie sprawdzi się też mulina lub wstążki, którymi owiniesz całą bombkę. Trochę kreatywności!

Lepiej odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy ozdoby choinkowe są w dobrym stanie. Będziesz miał jeszcze czas, aby je dobrze wyczyścić i dokonać selekcji, z którymi już mimo starań i dobrych chęci trzeba się już pożegnać. Pamiętaj też, aby dobrze je przechowywać. Zapakuj dekoracje w pudełka, na które powinieneś znaleźć miejsce w domowym zaciszu, np. pod łóżkiem lub też na górnej półce w szafie. Unikniesz tym samym ich rdzewienia, a także trwałych nalotów.

Teraz już na pewno wiesz, jak z łatwością wyczyścić ozdoby choinkowe.

Na naszym blogu znajdziesz wiele inspirujących porad. Jeśli chcesz się z nimi zapoznać, kliknij tutaj.

Zdjęcie użyte w artykule pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/bombki-choinkowe-bo%C5%BCe-narodzenie-3883848/