Wstałeś wcześnie rano, zaspany, idziesz do łazienki, bierzesz prysznic i stajesz przed lustrem… co widzisz? Nic! Przecierasz lustro chcąc dojrzeć cokolwiek, a widzisz tylko jak zaczynają na nim powstawać smugi. I tak każdego dnia… Ta frustrująca sytuacja powtarza się co rano i ciężko sobie z nią poradzić. Może czyszczenie luster będzie kluczem do walki z parą wodną?  

Czy lustra muszą być zaparowane? Wydaje nam się, że taka już ich natura, że trzeba do tego przywyknąć. Wyobraź sobie zupełnie inną sytuację, kiedy to po każdej kąpieli możesz uśmiechnąć się do siebie w lustrze i powiedzieć “dzień dobry” albo “dobranoc”. Magia działa. Zacznijmy od czyszczenia luster, a właściwie od ich odpowiedniego przygotowania. 

Czyszczenie luster- po najmniejszej linii oporu

Jeśli nie wiem jak coś wyczyścić czy pozbyć się uporczywego brudu i zapachu, użyj octu. W przypadku zaparowanych luster jest podobnie. Ocet to środek na wszystko. Dlatego warto mieć go w kuchni. Wymieszaj go w proporcjach 1 szklanka wody na jedną szklankę octu. Przelej do butelki z atomizerem np. takiej po płynie do mycia szyb. Spryskaj lustro i wytrzyj do sucha. Dzięki temu Twoje lustra nie zaparują przed kilka dni. Powtarzaj tą czynność tak często jak to potrzebne. 

Cytrynowa pomoc

Cytryna może Ci pomóc nie tylko w kuchni ale także w łazience. Ten owoc zawsze nam pomaga- zimą w rozgrzewające herbacie, latem w chłodnej wodzie z lodem. Cytryna jest dobra na wszystko, także na zaparowane lustra. Dodaj świeżo wyciśniętą cytrynę do wody i przetrzyj nią lustro. Na koniec wypoleruj je ręcznikiem papierowym. 

Czyszczenie luster- zabawa pianką do golenia

Podczas golenia nałóż piankę do golenia również na lustro. Twoja żona Ci za to podziękuję. To jeden z najbardziej skutecznych sposobów na zapobieganie parowaniu. Nie zapomnij, żeby po nałożeniu pianki na lustro, wytrzeć ją do sucha ręcznikiem. Będziesz mógł teraz bez problemów spoglądać w lustro nawet przez kilka tygodni. 

Z domowego warsztatu

Używasz tego środka do nasmarowywania zawiasów, do ochrony metalowych elementów przed rdzą, z jego pomocą przygotowujesz rower przed sezonem czy nawet usuwasz olej silnikowy z ubrań. Poza tym, możesz też ochronić lustra przez parowaniem. Co to takiego? Chodzi oczywiście o preparat WD-40. Nałóż niewielką ilość na lustro i wytrzyj do sucha. Z niewielką ilością WD-40 pożegnasz się z parą nawet na kilka dni. 

Polak mądry po szkodzie

Zapomniałeś użyć octu, soku z cytryny, pianki po goleniu czy WD-40? Lustra już zaparowały a Ty śpieszysz się do pracy. W takiej sytuacji możesz wykorzystać suszarkę do włosów. Skieruj strumień powietrza na lustro, odczekaj minute lub dwie i gotowe. Następnym razem pamiętaj, że zapobieganie jest lepszym lekarstwem i pomoże Ci zaoszczędzić czas.

Dlaczego właściwie lustra parują?

Jak pewnie zauważyłeś lustra parują tylko po gorącej kąpieli. Ciepła woda paruje i osadza się na powierzchni lustra, które jest zimne. Zanim skończysz poranną toaletę i wywietrzysz łazienkę para zostaje na lustrze. Problem jest jeszcze większy jeśli Twoja wentylacja nie jest sprawna. Nie mniej jednak, wiesz już jak poradzić sobie z parującymi lustrami. Jednak czyszczenie luster odpowiednimi środkami to nie jedyna droga. Możesz też wybrać droższe metody czyli zakup specjalnej folii lub maty grzewczej, którą przykleja się z tyłu lustra. Eliminują one ciepło, dzięki temu para się nie osadza. 

Wszystko czego potrzebujesz, aby zadbać o lustra, masz w zasięgu ręki. Pamiętaj o regularnym stosowaniu magicznych mikstur albo uniwersalnych produktów. Jeśli zapomnisz, użyj suszarki do włosów. 

Wiesz już, że czyszczenie luster nie jest takie trudne. Sprawdź też inne artykuł np. ten o czyszczeniu kuchenki.