Jeśli poświęcasz dużo czasu na jazdę na rowerze, to cenisz sobie każdą sekundę. Regularne czyszczeniu roweru, pozwoli Ci utrzymać go w perfekcyjnej kondycji. Jazda będzie czystą radością. Możesz zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli zajmiesz się rowerem własnoręcznie zamiast płacić za to specjaliście. Nie jest to wcale tak trudne jak mogłoby się wydawać. Potrzebujesz jedynie trochę wiedzy i technologii. Dzięki temu zadbasz o swój rower w krótkim czasie. Pomoże Ci w tym także środek powstrzymujący korozję. 

Kieruj się wskazówkami opisanymi poniżej: 

Krok # 1 – Wymyj rower 

Pierwszym krokiem jeśli chodzi o pielęgnacje roweru jest jego dokładne wyczyszczenie. Robienie tego regularnie może wydłużyć żywotność roweru i ulepszyć jego osiągi. Do umycia roweru będziesz potrzebować biodegradowalnego środka, starej szczoteczki do zębów i ręcznika. Pozwolą Ci one na wyczyszczenie wszystkiego: siodełek, hamulców, pedałów, przerzutek, łańcucha i ramy. Nie musisz używać dużo wody, wystarczy delikatne spryskanie roweru. Tylko tyle ile niezbędne jest to spłukania środka czyszczącego z powierzchni roweru. Przed rozpoczęciem czyszczenia powinieneś ściągnąć siodełko, a przed jego ponowną aplikacją, powinieneś użyć trochę smaru. 

Krok # 2 – Sprawdź hamulce 

Jednym z najważniejszych elementów roweru są jego hamulce. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać ich stan podczas każdego czyszczenia. Sprawne hamulce odpowiadają za dobrą kontrolę jazdy na rowerze lub jej brak. Oczywiście jej brak może skutkować na prawdę poważnymi kontuzjami. Dlatego po raz kolejny powtarzamy, że sprawdzenie hamulców to czynność niezbędna, jeśli chcesz żeby Twój rower działał sprawnie. 

Zacznij od sprawdzenia małej gumowej, prostokątnej powierzchni, która naciska na koło lub obręcz dysku. Często zużywa się ona z czasem, dlatego trzeba sprawdzić, czy nie ma konieczności wymiany. Do sprawdzenia stanu hamulców możesz użyć latarki. Stwierdzisz wtedy, czy są one zużyte i czy trzeba je wymienić. Jeśli potrzebujesz tylko je lepiej dostosować, użyj specjalnej części. Jeśli chcesz zbliżyć hamulce do tarczy, dokręć śruby, jeśli na odwrót, poluzuj je. 

Ważne jest,  żeby na powierzchni hamulców nie było brudu ani oleju. Brudne hamulce zużywają się zdecydowanie szybciej. 

Krok # 3 – Sprawdź koła 

Koła i szprychy wpływają ja płynne działanie i stabilność roweru. Utrzymują opony w odpowiednim miejscu kiedy jedziesz rowerem. Posiadanie dobrze dopasowanych opon chroni koła przed wnikaniem brudu. 

Żeby sprawdzić koła, obróć rower i przekręć koło. Oba koła powinny kręcić się bez drżenia. Jeśli felga jest wykrzywiona, możesz ją dopasować używając klucza. Jeśli natomiast masz do czynienia z poważnym zniszczeniem, powinieneś pomyśleć o wymianie jej na nową. 

Krok # 4 – Dokręć nakrętki i śruby

Podczas pielęgnacji roweru musisz także sprawdzić czy nakrętki i śruby nie są poluzowane. Pamiętaj jednak, żeby nie przykręcić ich zbyt mocno, ponieważ może to nawet uszkodzić rower,a to na pewno wpłynie na jakoś podczas jazdy.

Krok # 5 – Sprawdź układ napędowy

Układ napędowy w rowerze to: łańcuch, pedały i przerzutki. Układ napędowy przekłada siłę wytwarzaną przez Twoje nogi to koła z tyłu roweru. Tak właśnie rower się porusza. Dlatego tak istotne jest, żeby zająć się układem napędowym podczas pielęgnowania roweru. Spowoduje to, że jazda odbędzie się bez problemów. 

Podczas sprawdzania układu napędowego będziesz potrzebował pomocy. Podnieś tylne koło i przekręć tak jak robiłeś to w poprzednim kroku. Sprawdź czy koła kręcą się dobrze na każdej przerzutce. Sprawdź także koło, na którym rower w tym momencie stoi oraz łańcuch i przerzutki. Sprawdź czy nie ma śladów zużycia, wygięć, brakujących ogniw czy zadrapań. Jeśli, któraś z części wygląda na zużytą, lepiej jest ją wymienić. 

Krok # 6 – Środek powstrzymujący korozję – nasmaruj rower 

To ostatni i najważniejszy krok podczas pielęgnacji roweru. Dobre nasmarowanie roweru to klucz do gładkiej i przyjemnej jazdy. Poza tym zastosowanie smaru ochroni rower przed korozją. Nasmarowanie roweru, a zwłaszcza jego układu napędowego sprawi, że będzie on działał bez zarzutu. Ochronisz też rower przed gromadzeniem się brudu i kurzu. Najlepszy środek powstrzymujący korozję to WD-40. To również najczęściej wybierany od ponad 60 lat środek do smarowania roweru i powstrzymywania korozji. 

Nałóż preparat WD-40 na łańcuch podczas przekręcania pedałów w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. WD-40 zadziała jak inhibitor korozji. Nasmaruj także dźwignie hamulcowe i przerzutki. Nie zostawiaj nadmiaru smaru. Przed zastosowaniem WD-40 , pamiętaj o usunięciu rdzy. Możesz to zrobić przy pomocy drucianej szczotki. Jeśli któraś z części jest zbyt skorodowana, lepiej ją wymienić. 

Twój rower jest już gotowy do drogi! 

Sprawdź to video:  

Możesz też sprawdzić nasze pozostałe artykuły na naszym blogu.