Taczka to jedno z podstawowych narzędzi, w które wyposażona jest każda firma remontowo-budowlana i każdy właściciel domu jednorodzinnego. Prosta konstrukcja oferuje niespodziewane możliwości, a zatem taczka w dużym stopniu ułatwia pracę. Czy pielęgnacja taczki jest ważna? A jeśli tak, to czy WD-40 okaże się preparatem, który wydłuży jej żywotność i pozwoli zachować estetyczny wygląd przez długie lata?

Najczęstsze rodzaje zabrudzeń i uszkodzeń

Rodzaj zabrudzenia taczki jest zależny od wykonywanej pracy. Jeśli mamy do czynienia z pracami w ogródku będzie to ziemia, piasek oraz najtrudniejsze do usunięcia, czyli sok z łodyg i liści ściętych roślin i chwastów.

Następnie można wymienić prace budowlane. Załóżmy, że budujemy ogrodzenie domu. Jedną z częstszych praktyk jest przewożenie rozrobionego cementu do zalewania słupków ogrodzeniowych. Ponadto taczką przewozimy też wiele różnych sypkich i płynnych materiałów, które pozostawiają po sobie osady. Jeśli przyschną, to proces czyszczenia taczki domowymi sposobami może doprowadzić do jej uszkodzenia, a nawet całkowitego zniszczenia.

Każdy, kto choć raz w życiu remontował dom, wie, że najpopularniejszą metodą przetransportowania gruzu w wydzielone miejsce jest przewiezienie go na taczce. Chcąc uniknąć sytuacji, w której duże kamienie doszczętnie zedrą farbę z wnętrza taczki, warto przed naładowaniem go wyłożyć taczkę odpowiednio grubą tekturą.

Warto też wspomnieć o warunkach atmosferycznych. Nie wszystkie taczki są wykonane ze stali nierdzewnej. Jesienią i zimą przechowywanie ich w wilgotnym miejscu bądź na dworze może sprawić, że zaczną korodować.

Czy pielęgnacja taczki jest kosztowana?

Taczka nie zalicza się do drogiego sprzętu, ale to nie znaczy, że każdego sezonu trzeba kupować nową. Jedna można nam służyć nawet przez dekadę. Wystarczy tylko o nią rozsądnie zadbać i regularnie ją pielęgnować. Koszt odpowiedniej pielęgnacji taczki równa się cenie jednej puszki WD-40, która z powodzeniem wystarczy na długi czas.

Przygotowując taczkę do sezonu wiosenno-letniego warto ją najpierw dokładnie spłukać wodą, a następnie dokładnie wytrzeć do sucha ściereczką. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i wszelkich innych łatwych do usunięcia zabrudzeń. Kiedy ta czynność zostanie zakończona, można przejść do drugiego kroku pielęgnacji taczki.

To moment, w którym przyda się preparat wielofunkcyjny WD-40. Dokładnie spryskujemy wewnętrzne i zewnętrzne ściany taczki, a następnie ściereczką z mikrofibry rozprowadzamy preparat po całej powierzchni ścian. WD-40 ma właściwości, które rozpuszczą trudne do usunięcia zabrudzenia. Ponadto oddzieli je od powierzchni, do której przylegają. To oznacza, że będą łatwe do usunięcia. Kiedy pozbędziemy się zabrudzeń powstałych w wyniku prac w ogrodzie czy podczas budowy lub remontu, to powtarzamy krok pierwszy pielęgnacji taczki. Dokładnie ją spryskujemy wodą, a następnie wycieramy do sucha.

Kiedy taczka wyschnie, to ponownie spryskujemy ją WD-40. Warto to zrobić, ponieważ preparat oprócz swoich właściwości czyszczących również wytwarza warstwę ochronną niemal na każdej powierzchni, z którą ma styczność. W ten sposób zabezpieczymy taczkę przed promieniami UV, przyleganiem do niej trudnych do usunięcia zabrudzeń. W ten sposób możemy nawet przygotować ją do sezonu jesienno-zimowego, ponieważ WD-40 wypiera wodę.

Czy taczka przetrwa okres jesienno-zimowy?

Taczka nasmarowana WD-40 z pewnością będzie miała większe szanse na przetrwanie deszczowych i mroźnych dni. Natomiast jeśli właściciel ma tylko taką możliwość, to powinien ją obowiązkowo przechowywać w suchym miejscu. To sprawi, że taczka zachowa dobry stan techniczny i wizualny. Wnętrze taczki warto też wyłożyć tekturą, a gumowe koło owinąć nylonowym workiem. Pamiętajmy o tym, że taczkę należy przechowywać kołem do góry. Pielęgnacja taczki to nie tylko jej czyszczenie i smarowanie. Istotny wpływ ma również jej przechowywanie.

Jak przechowywać taczkę?

Przechowywanie taczki kołem do góry to zasada, o której bardzo wiele osób zapomina. Tymczasem okazuje się, że to bardzo ważne, gdyż taczka pozostawiona na kole przez kilka miesięcy może sprawić, że pod jej naciskiem opona się odkształci. To w dużej mierze zaburzy komfortowe korzystanie z niej, kiedy przyjdzie wiosna. Wymiana koła w taczce może się okazać nieopłacalna. Konieczny będzie zakup nowej, co sprawi, że cały nasz wysiłek włożony wcześniej w odpowiednią pielęgnację pójdzie na marne.

Pielęgnacja taczki- jak często?

Częstotliwość pielęgnacji taczki w dużej mierze jest zależna od tego, jak często się z niej korzysta. Firmy budowlano-remontowe korzystają z jej dobrodziejstw nawet kilka razy dziennie. Dlatego zaleca się po każdym dniu spryskanie taczki wodą i wytarciu jej do sucha i raz w tygodniu spryskanie jej WD-40 w celu usunięcia zabrudzeń i wytworzenia nowej warstwy ochronnej.

Osoby, które korzystają z taczki sporadycznie, powinny przeprowadzić proces pielęgnacji z użyciem WD-40 po każdej pracy, po której wystąpią zabrudzenia mogące być trudne do usunięcia. W przypadku gdy takich prac nie było i zabrudzenia można spłukać samą wodą, to taczkę należy spryskać WD-40 raz w miesiącu.

Pielęgnacja taczki to mało skomplikowana czynność. Większym utrapieniem jest utrzymanie regularności w pielęgnowaniu. Najzwyczajniej wiele osób o tym nagminnie zapomina, ale na to też są sposoby np. zawieszenie karteczki tzw. “przypominajki” na lodówce bądź w miejscu, w którym przechowujemy taczkę.

Na naszym blogu znajdziesz o wiele więcej ciekawych artykułów. Wystarczy, że klikniesz tutaj.