Kto nie lubi tej radości jaką daje jazda na rowerze? Jednak jeśli mowa o Twoim własnym rowerze, do utrzymania tej radości, niezbędne jest jego odpowiednie pielęgnowanie. Poniżej znajdziesz kilka istotnych rzeczy, o których musisz pamiętać, aby odpowiednio zadbać o Twoje dwa kółka:

Czyść go regularnie

Najważniejszą rzeczą przy pielęgnacji roweru jest jego regularne czyszczenie. Może wydawać się to nudną i żmudną pracą, ale takie są fakty: regularna konserwacja roweru, pozwoli na utrzymanie go w najlepszej kondycji przed naprawdę długi czas. Dlaczego? Ponieważ jeśli nie czyścisz roweru regularnie, brud i inne zanieczyszczenia znajdą sobie stałe miejsce na jego powierzchni. Nie tylko spowoduje to pogorszenie wyglądu roweru, ale z biegiem czasu wpłynie także na jego wydajność. Co więcej nagromadzony brud sprawia, że rower jest bardziej podatny na korozję.

Jeśli wydaje Ci się, że potrzebujesz luksusowego zestawu do czyszczenia roweru, jesteś w błędzie. Wystarczy Ci gąbka i woda z mydłem. Jednak jeśli chcesz więcej zainwestować w swój rower… wypróbuj WD-40 Bike Cleaner. Po usunięciu błota, spryskaj rower przy pomocy WD-40 Bike Cleaner, a potem spłukaj wodą. Może okazać się, że czynność trzeba powtórzyć.

Żeby ochronić metalowe części roweru przed rdzą, możesz pokryć je warstwą preparatu wielofunkcyjnego WD-40. Dzięki temu rdza się nie pojawi!

Napompuj opony

Ważne jest również, żeby zadbać o odpowiednie dopompowanie opon. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ źle napompowane opony zwiększają ryzyko przebicia opony, a tego chyba byśmy nie chcieli, prawda?  Możesz do tego podejść na kilka sposobów- w tym użyć pompki ręcznej—ale prawda jest taka, że najlepiej sprawdza się stojąca pompka z manometrem. Największą zaletą używania stojącej pompki z manometrem jest to, że możesz użyć dokładnie takiej ilości powietrza jaka jest Ci potrzebna- nie mniej i nie więcej. Taki sprzęt możesz wypożyczyć ze sklepu rowerowego. Dzięki dobrze napompowanym oponom, będziesz cieszyć się z jazdy przez długi okres czasu.

Uwaga na hamulce

Niektórzy myślą, że jeśli chodzi o jazdę na rowerze, liczy się tylko prędkość. Cóż, tak na prawdę nie o to chodzi, bo z dużą prędkością przychodzi też duża odpowiedzialność: bycie pewnym, że potrafisz ją kontrolować. Co oznacza umiejętność kontrolowania prędkości? Chodzi o to, abyś był pewien, że zahamujesz w gdziekolwiek będziesz tego potrzebować, niezależnie od prędkości z jaką jedziesz. Dlatego tak ważne jest, aby hamulce w Twoim rowerze były w jak najlepszym stanie. Pierwszą rzecz, którą musisz sprawdzić, to czy Twój rower nie ma zużytych klocków hamulcowych. Dlaczego? Ponieważ, pomiędzy mocno zużytymi klockami hamulcowymi a ich brakiem, nie ma prawie różnicy. Jeśli zobaczysz, że są one zużyte, natychmiast je wymień.

Kolejna rzecz to sprawdzenie czy hamulce ściśle przylegają. Co to oznacza? Chodzi o to, że jeśli hamulce są zbyt luźne, trzeba je dokręcić.  Jest wiele sposobów, żeby to zrobić. Najłatwiejszym sposobem jest przykręcenie regulatora przy dźwigni hamulca. Pamiętaj Twoje hamulce muszą być w perfekcyjnym stanie. Od tego zależy Twoje życie!

Łańcuch rowerowy

Łańcuch rowerowy, to prawdopodobnie najważniejsza część w rowerze, biorąc pod uwagę, że od niego zależą osiągi Twojego roweru. Jeśli łańcuch jest cały oblepiony brudem, koniecznie trzeba go oczyścić.

Po oczyszczeniu łańcucha, trzeba mu zapewnić odpowiednie smarowanie. Dlaczego? Ponieważ ostateczne nasmarowanie łańcucha pozwoli mu chodzić gładko i bez żadnych przeszkód podczas jazdy. WD-40 ma w swojej ofercie całą gamę smarów do łańcucha (do warunków mokrych, suchych, czy uniwersalny), aby sprostać Twoim wymaganiom.