Ładnie wyglądają, są dostępne w przystępnej cenie i cechują się uniwersalnym wyglądem, pasują do kuchni urządzonej w każdym stylu – zlewozmywaki stalowe cieszą się dużą popularnością, są kupowane chętnie i często. Jednak już po krótkim czasie użytkowania dostrzeżemy, że nie są tak łatwe w pielęgnacji, jak przypuszczaliśmy. Pojawiające się na nich zabrudzenia warto usuwać na bieżąco, w przeciwnym razie czeka nas bardzo intensywna praca. Może się okazać, że walka z brudem będzie bardzo nierówna. Plamy na zlewozmywaku to ciężki przeciwnik, ale poradzisz sobie z nim.

Zlewozmywak zasługuje na wyjątkowe traktowanie. To w nim myjemy naczynia i garnki, często też owoce i inne produkty, które tego wymagają. Powierzchnia zlewozmywaka ma kontakt z żywnością, a więc nie mogą się na nim pojawiać zabrudzenia – to doskonała pożywka dla bakterii, które potem… zjadamy. Zlewozmywak musi być nienagannie czysty i higieniczny.

Plamy na zlewozmywaku – czyścimy regularnie

Systematyczność sprawdza się w każdych pracach domowych, również tym razem z niej nie rezygnuj i nie pozwól sobie na zaniedbanie. Stosuj się do kilku prostych zasad, a wówczas Twój zlewozmywak nie będzie wymagał wielogodzinnego czyszczenia.

Myjąc naczynia, umieszczaj je w zlewozmywaku delikatnie, w związku z czym nie porysujesz jego powierzchni. Będzie prezentował się estetycznie przez dłuższy czas. Jeżeli już go myjesz, nie używaj do tego drucianych skrobaczek, ostrych gąbek i intensywnych środków czyszczących (one również rysują powierzchnię zlewozmywak). Nie pozostawiaj w nim zbyt długo kubków po kawie i herbacie, a także tych cieczy bezpośrednio rozlanych na powierzchni zlewozmywaka. Pozostawiają widoczne plamy, nie łatwo je usunąć. Po każdym zmywaniu spłukuj zlewozmywak wodą, możesz też przetrzeć go delikatną myjką. Najlepszą opcją będzie wytarcie go do sucha, oczywiście w ten sposób postępują tylko nieliczni.

Zmywając unikaj detergentów, ponieważ stal nierdzewna pomimo doskonałej odporności na działanie silnych substancji  może z czasem się zniszczyć.

Plamy na zlewozmywaku – cykliczna pielęgnacja

Na co dzień zlewozmywak nie wymaga od Ciebie dużego zaangażowania w jego czyszczenie. Nie zapominaj również o cyklicznej pielęgnacji, aby nadać jego powierzchni lśniący i estetyczny wygląd. Na rynku dostępne są specjalne środki do pielęgnacji stali nierdzewnej, warto jest mieć taki w domu. Jaki efekt dzięki nim uzyskasz? Czystość, dezynfekcja, nabłyszczanie – zlewozmywak prawie jak nowy! Domowe sposoby też się sprawdzą. Rozcieńczamy wodę z octem w proporcji 1:1 i przecieramy nim powierzchnię zlewozmywaka. Następnie smarujemy ją olejem kuchennym, będzie błyszczał.

Trudniejsze plamy, np. te po kawie, herbacie czy sokach usuniesz z wykorzystaniem WD-40. Preparat dodatkowo zabezpieczy powierzchnię przed kolejnymi zabrudzeniami i zakonserwuje ją. Unikniesz tym samym częstego osadzania się kamienia, natomiast w przypadku starszych zlewozmywaków nieestetycznie prezentującej się rdzy.

Tak nie robimy!

Powielanie błędów nie musi być nauką, lepiej ich unikać. Nie umieszczaj w komorze zlewozmywaka ostrych narzędzi, aby nie porysować jego powierzchni. Kontakt z metalowymi nakrętkami i gwoździami może spowodować, że pojawi się na niej rdza. Kwasy i wybielacze też nie są Twoimi sprzymierzeńcami. Pamiętaj, aby czyścić powierzchnię delikatnie, nie skrobać przy tym miejsc, w których zabrudzenia są większe. Naczynia do zlewozmywaka wkładamy, nigdy ich nie wrzucamy, chyba że chcesz, aby pojawiły się w nim odkształcenia. Nie dopuszczaj do kamienia, możesz przykładowo zamontować specjalny filtr.

Czysty zlewozmywak to nie jedynie kwestia estetyki, ale też Twojego zdrowia. Czyścimy, pielęgnujemy i zabezpieczamy regularnie i cyklicznie!

Może zaciekawią Cię również inne artykuły na naszym blogu? Kliknij tutaj.