Już nie możesz się doczekać słonecznych dni, spędzonych na swoim balkonie czy tarasie? Wiosna niedługo zapuka do Twoich drzwi i okien. Aby jednak cieszyć się popołudniem na świeżym powietrzu, warto najpierw posprzątać po zimie. Twój taras nie wygląda teraz najlepiej, nie służy przyjemnemu odpoczynkowi na leżaku czy wspólnej kolacji z bliskimi, pachnącej grillowymi potrawami. Płytki ceramiczne są wyraźnie brudne i zapewne zastanawiasz się, czy podołasz trudnemu wyzwaniu i się ich szybko i skutecznie pozbędziesz. Mamy na to kilka sprawdzonych sposobów. Dodatkowo też podpowiemy Ci jak zabrać się za usuwanie rys z płytek ceramicznych.

Pozamiatane!

Najpierw musisz usunąć z tarasu lub z balkonu większe, luźne zanieczyszczenia. Jest on na pewno bardzo zakurzony, zalegają na nim gałęzie, może liście i inne zabrudzenia, które z powodzeniem możesz zamieść z wykorzystaniem szczotki i śmietniczki. Każdy posiada ten podstawowy zestaw sprzątający w swoim domu. Najlepiej zadaniu podoła szczotka z grubym i twardym włosiem, z miękkim i giętkim może sobie nie najlepiej poradzić, szczególnie jeżeli kafelki mają chropowatą strukturę. Jeżeli powierzchnia balkonu jest niewielka, możesz spróbować zamieść przy pomocy szorstkiej gąbki.

Chluśnij wodą

Kiedy już usuniesz wszystkie luźne zanieczyszczenia i pozbędziesz się kurzu z powierzchni tarasu, możesz przejść do mokrej czynności. Wciąż kafelki nie prezentują się najlepiej, wykonałeś dopiero powierzchowne prace. Trudniejsze zabrudzenia trzeba potraktować wodą z dodatkiem detergentu. Może udać się z zastosowaniem płynu do mycia naczyń lub szyb, jednak to nic pewnego. Zima pozostawiła po sobie wyraźne i trwałe ślady, z którymi nie będzie tak łatwo. Spróbuj domowej mieszanki wody z octem, która dezynfekuje powierzchnię i ją czyści. Podobnie zadziała woda z sodą oczyszczoną. Na szczególnie uciążliwe zabrudzenia polecamy WD-40, który świetnie radzi sobie nawet z olejami i smarami. Dodatkowo nabłyszczy kafelki i nie pozostawi na nich zacieków. To szczególnie istotne, jeżeli masz na tarasie powierzchnię emanującą jasnym blaskiem. Dodatkowo WD-40 pomoże Ci jeśli chodzi o usuwanie rys z płytek ceramicznych. Potrzebna jest tutaj tylko puszka tego magicznego produktu i miękka ściereczka.

Do mycia tarasu wykorzystaj wiadro z wodą oraz mop lub też (opcja dla wygodnych) myjki ciśnieniowej. W tym drugim przypadku na pewno będzie szybciej, łatwiej i skuteczniej. Wielokrotnie zwiększone ciśnienie wody sprawia, że trudne zabrudzenia schodzą szybciej, nawet z chropowatych powierzchni.

W najmniejszy zakamarek

Przed Tobą jeszcze jedno zadanie, musisz wyczyścić fugi. To w nich gromadzą się największe zabrudzenia. Sięgamy do domowych sposobów i ponownie mieszamy wodę z octem lub sodą oczyszczoną. Dobrym sposobem będzie też wykorzystanie pasty do zębów i zmywacz do paznokci. Z tym ostatnim postępuj ostrożnie, na szczególnie wrażliwych kafelkach może spowodować odbarwienia. Są też specjalne detergenty do czyszczenia fug, warto spróbować, jeżeli zabrudzenia są szczególnie uciążliwe. Również w ich przypadku wcześniej wykonaj test, sprawdzając, czy nie uszkodzą płytek.

Z mocno zabrudzonymi fugami poradzi sobie ponadto WD-40. Dzięki specjalnemu zaworowi nałożysz go precyzyjnie na fugę. Pozostaw na kilka minut i przetrzyj szmatką. To preparat, który sprawdzi się zarówno do mycia płytek ceramicznych, jak również fug.

Twój taras już gotowy na przyjęcie gości? Niedługo będziesz miał okazję go przetestować. A może już korzystałeś z pierwszych promieni słońca na świeżym powietrzu? Na czystym tarasie odpoczywa się znacznie przyjemniej. Myj go częściej, a unikniesz wówczas wyczerpującej pracy.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, na naszym blogu znajdziesz jeszcze więcej podobnych treści. Sprawdź to klikając tutaj.