Już niedługo pierwsze grillowanie, relaks na hamaku lub bujanym fotelu, a także każde ciepłe popołudnie spędzone na świeżym powietrzu…na własnym tarasie. Zapewne jeszcze nie nadaje się on do użytku i jego stan pozostawia dużo do życzenia po zimie. Wystarczy jednak kilka prostych czynności, aby znów prezentował się dobrze i był przede wszystkim czysty. Zanim więc rozstawisz ławki, fotele i krzesełka, nakryjesz do stołu i rozpalisz grilla pamiętaj, że to czas na porządki na tarasie. 

Porządki na tarasie –  szczotka w dłoń…czyli absolutne minimum

Najpierw powinniśmy pozbyć się wolnych, luźnych zanieczyszczeń, czyli gałęzi, liści, może też śmieci, które przyniósł silny wiatr oraz kurzu, nieuniknionego zarówno w mieście, jak i w bardziej zielonej okolicy. Potrzebna Ci będzie szczotka, najlepiej z twardym włosiem, tylko taka poradzi sobie z zabrudzeniami na chropowatej powierzchni płytek. Jeżeli masz płytki gładkie, to możesz użyć szczotki z miękkim włosiem. Kiedy już pozbędziesz się wszystkiego, co szczotka jest w stanie skutecznie zebrać, dostrzeżesz zabrudzenia na płytkach. Mogą być one łatwe, ale też trudniejsze do usunięcia. Niektóre plamy zalegają na powierzchni pewnie od kilku miesięcy, inne są świeższe i bardziej „otwarte na współpracę”.

Porządki na tarasie – wodą z płynem…nie zawsze wystarczy

Taras możesz umyć letnią wodą z dodatkiem płynu do mycia płytek ceramicznych lub też innego detergentu. Dobrze sprawdza się też płyn do mycia naczyń, a nawet płyn do mycia szyb. Niektórzy stosują domowe sposoby i myją taras wodą z octem. Ma to swoje dodatkowe zalety, ponieważ ocet ma również właściwości dezynfekujące. Alternatywą jest roztwór wody, sody oczyszczonej i mydła. Przy stosunkowo łatwych do usunięcia zabrudzeniach zarówno zwykłe detergenty, jak też domowe mieszanki poradzą sobie bardzo dobrze. Na płytkach mogą jednak pojawić się tłuste plamy, czasami też rdza i naloty w fugach. Zdecydowanie trudniej jest się ich pozbyć, niekoniecznie poradzą sobie z nimi ocet, płyn do szyb czy mycia naczyń. Do takich plam wykorzystaj WD-40, który bardzo dobrze usuwa  rdzę, tłuste zabrudzenia i oleje.

O skuteczności prac decyduje też sprzęt, na jaki się zdecydujesz. Najprościej będzie sięgnąć po zwykły mop. Przy większych tarasach wygodniej będzie wyczyścić podłogę mopem z wbudowanym spryskiwaczem. Aby maksymalnie ułatwić sobie zadanie, wybierz myjkę ciśnieniową. Wysokie ciśnienie dodatkowo sprzyja usuwaniu trudniejszych zabrudzeń.

Porządki na tarasie – fugi nie mniej ważne

Czyszczenie ich szczoteczką do zębów jest dobrym sposobem, ale nie na dużych powierzchniach, gdzie byłoby to zadaniem niezwykle pracochłonnym. Dlatego też należy wcześniej nanieść na fugi preparat, po czym spłukać go wodą. Przy mniejszych zabrudzeniach możesz skorzystać z przedstawionych już wcześniej domowych sposobów, a więc octu i sody oczyszczonej. W fugach gromadzą się często pleśń i grzyby, które są szczególnie odporne i do ich usunięcia często używa się gotowych już preparatów, środków chemicznych o silnym działaniu. Najlepiej, jeżeli będą one w łatwym do aplikacji sprayu, co zdecydowanie ułatwi Ci zadanie. Podobnie jak przy mocno zabrudzonych powierzchniach płytek, również przy fugach możesz skorzystać z pomocy wielofunkcyjnego preparatu WD-40. On także bardzo dobrze radzi sobie z pleśnią, grzybami i zaschniętymi nalotami na fugach.

Sprawdź też, czy płytki dobrze przylegają do podłoża, czy nie odstają i tym samym nie stwarzają zagrożenia dla osób, przebywających na tarasie. Należy je wtedy wymienić, podobnie jak w momencie, kiedy dostrzeżesz w nich ubytki.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj. 

Photo by Florian Schmidinger on Unsplash