Dostrzegasz brązowy kolor pojawiający się na brzegach Twojego samochodu i wiesz, że nadszedł już czas aby porządnie się nim zająć. To to nie fizyka kwantowa: Kiedy tlen, woda i sól łączą się na metalowych powierzchniach, pojawia się rdza. Dość proste, prawda? Chociaż powstawanie rdzy wydaje się całkiem proste, to jej usuwanie sprawia największe problemy. Powstrzymywanie rdzy już nie brzmi tak łatwo. Jak sobie z tym poradzić jeśli nie mamy pieniędzy na częste mycie samochodu?

Dla wielu z nas, samochód jest jedyną z najkosztowniejszych rzeczy jaką posiadamy, którą większość z nas postrzega jako coś pewnego. Twój samochód nie pozostanie na zawsze w takim stanie w jakim wyjechał z salonu czy od handlarza. Jego stan pogorszy się z czasem ale dzięki niewielkiej uwadze i odpowiedniej konserwacji, możesz zniwelować skutki upływu czasu. Nie mówię oczywiście, że masz teraz być tym szalonym gościem z bloku, który będzie krzyczał na dzieci, kiedy tylko dotknęły jego samochodu i trzyma chusteczkę w kieszeni, żeby wytrzeć nawet najmniejszy ślad z kurzu. Po prostu trzeba zachować środki ostrożności, które pozwolą, aby nasz samochód przez dłuższy czas wyglądał dobrze.

Dzięki kilku wskazówką poniżej, powstrzymywanie rdzy stanie się dużo prostsze:

Wskazówka #1

Myj i woskuj swój samochód raz na dwa tygodnie

Dwa słowa – wilgotność powietrza. Problem z rdzą może się pojawiać częściej w zależności od tego gdzie mieszkamy.

Czy mieszkasz blisko morza?

Czy często pada w Twojej okolicy?

Jeśli na której z pytań, odpowiedziałeś „tak”, lepiej abyś pamiętał o myciu auta raz na dwa tygodnie. Bardzo często ludzie myją swoje auto raz na miesiąc, co daje przestrzeń rdzy na wtargnięcie we wszelkie zakamarki i rozwinięcie się. Wystarczy, że kupisz małą butelkę szamponu do mycia samochodu i użyjesz tylko tego. Jeśli myślałeś o tym, aby wyczyścić auto domowym mydłem, zastanów się jeszcze raz. Problem z mydłem jest to, że nie powstrzymuje ono rdzy. W zasadzie to tworzy miejsce rdzy na zakorzenienie się i wniknięcie w lakier samochodu. Po skończonym myciu i woskowaniu, pamiętaj aby otworzyć drzwi, żeby do końca wyschły. Następnie nałóż plandekę, jeśli ją posiadasz, aby kurz nie przylgnął do auta.

Wskazówka #2

Chroń samochód przed zarysowaniami

Tak wiem, to nie zawsze jest zależne od nas. Wypadki się zdarzają. Są jednak inne rzeczy, które możesz zrobić, aby zadbać o powstrzymywanie rdzy, np.:

 • Parkuj samochód w cieniu, unikając ptasich odchodów (Ptasie odchody zawierają zwązki chemiczne, które niszczą lakier i zostawiają zadrapania, w których rdza może się rozwijać)
 • Nie parkuj blisko innych samochodów na parkingu
 • Nie kładź ciężkich rzeczy na masce ani bagażniku samochodu
 • Unikaj jazdy po dziurach i drogach w trakcie przebudowy (Kamyki często odskakują i mogą utknąć między kołami)
 • Unikaj parkowania obok rynien i miejsc w których gromadzi się woda (woda często dostaje się do samochodu i powoduje powstawanie rdzy , co osłabia lakier)

Wskazówka #3

Znajdź słaby punkt

Powstrzymywanie rdzy nie ma sensu jeśli nie sprawdzimy wszystkich miejsc, gdzie może się ona zagnieździć. Weź latarkę i sprawdź te miejsca:

 • Nadkola
 • Miejsce łączenia lusterek bocznych
 • Antena
 • Szyberdach
 • Całe podwozie
 • Felgi
 • Każda mała szczelina

Sygnałem pojawiania się rdzy są bąbelki tworzące się z farby. Kiedy zamieniają się one w zarysowania, oznacza to, że rdza zaczęła się rozprzestrzeniać. Poza lakierem, nie można zapomnieć o podwoziu i silniku.

Wskazówka #4

Pokryj miejsca, gdzie występuje rdza WD-40

Teraz, kiedy już wiesz, co zrobić aby powstrzymać rdzę, nadszedł czas aby dowiedzieć się, co zrobić, żeby Twój wysiłek nie poszedł na marne. Po myciu i woskowaniu auta, nadszedł czas stworzenia warstwy ochronnej. Mogę szczerze powiedzieć, że najlepiej nadaje się do tego preparat wielofunkcyjny WD-40. Ten środek nie tylko chroni przed rdzą, ale także pomaga zabezpieczyć samochód na działanie wszelkich warunków pogodowych. Wnika on głęboko w powierzchnie i chroni przed dalszym utlenianiem się.

Po umyciu samochodu, spryskaj elementy, gdzie występuje rdza, środkiem WD-40. Może on być użyty na wszystkie nawet najbardziej zniszczone elementy oraz podwozie. Dla małych części takich jak śruby czy nakrętki w kołach czy połączenia w silniku, użyj cienkiej dyszy, aby precyzyjnie nałożyć WD-40.

Wskazówka #5

Uważaj na zmieniającą się pogodę

Wilgotność to nie jedyny czynnik powodujący rdzę. Na pewno wiesz, że kiedy pada śnieg, drogi posypywane są solą, aby roztopić lód. Kiedy temperatura rośnie, a lód i śnieg znika, sól zaczyna parować i unosić się w powietrze. Sól przyczepia się do podwozia i powoli zjada tą powierzchnię. Oznacza to, że podczas mycia samochodu, woda może gromadzić się w podwozi w postaci kałuży. Dlatego jeśli masz taką możliwość, zawsze parkuj samochód w garażu, jeśli nie  parkuj najlepiej pod zadaszeniem.

Inwestycja w mycie samochodu co dwa tygodnie może nie zwróci się w pieniądzu, ale mała ilość czasu jaką należy poświęcić w naszym napiętym kalendarzu może sprawić, że powstrzymywanie rdzy będzie skuteczne na długi czas. Ważne jest, żeby pamiętać, że samo mycie i woskowanie nie wystarczy. Konieczne jest jeszcze użycie silnego środka, takiego jak WD-40. Chroni on nasz samochód aż do sześciu miesięcy.