Jeśli w Twoim domu jest tylko jedna duża, ruchoma powierzchnia to z pewnością są to drzwi do garażu. To ostatnia rzecz, którą widzisz kiedy wychodzisz z domu i pierwsza kiedy do niego wracasz. Drzwi garażowe to jedna z najczęściej i najciężej używanych rzeczy w Twoim domu. Podnosisz je i opuszczasz około 1000 razy w ciągu jednego roku! Niesamowite prawda? Dobra konserwacja drzwi do garażu wpływa bezpośrednio na zapewnianie bezpieczeństwa. Jeśli dobrze dbamy o drzwi, mamy przekonanie, że nie zniszczą nam dnia, kiedy nagle ni z tego ni z owego, po prostu nie będą chciały się otworzyć. 

Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio je konserwować i dbać o nie tak, aby przez długi czas utrzymać je w jak najlepszej kondycji. Utrzymacie drzwi w trybie ciągłej gotowości do prawidłowego działania wymaga całorocznej pielęgnacji. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek na temat konserwacji drzwi garażowych. Dzięki nim Twoje drzwi będą funkcjonować sprawnie, cicho i bez żadnych problemów. 

Konserwacja drzwi do garażu

Wskazówki poniżej pomogą Ci przed długi czas utrzymać drzwi w dobrym stanie. Przeczytaj i dowiedź się więcej: 

Krok 1 Czyszczenie drzwi do garażu 

Pierwszy krok w konserwacji drzwi garażowych to ich czyszczenie. Powinno się to robić co najmniej raz w roku. Użyj czystej ściereczki lub gąbki, aby wyczyścić drzwi przy użyciu odpowiedniego środka czyszczącego. Delikatnie wytrzyj cały brud z drzwi i opłukaj je wodą z węża ogrodowego. Jeśli drzwi zrobione są z drewna, wyczyść je czystą miękką ściereczką, a następnie wysusz inną ścierką. 

Drewniane drzwi mogą wymagać usunięcia plam lub odmalowania w zależności od tego w jakim są stanie. Trzeba koniecznie sprawdzać drzwi garażowe co najmniej raz w roku, żeby sprawdzić czy nie ma na nich żadnych plam, w powodu których konieczne może być ponowne malowanie. W dużej mierze zależy do od klimatu w jakim żyjemy i jakości drewna, które było użyte do zrobienia drzwi. Zawsze dla najlepszego efektu czyść zarówno zewnętrzną część drzwi, jak i tą wewnątrz. 

Krok 2 Sprawdzenie drzwi garażowych 

Kolejnym krokiem w konserwacji drzwi garażowych jest sprawdzenie czy działają prawidłowo i bezpiecznie. Ostrożnie sprawdź stan zawiasów, zasuw, kabli, prowadnic i rolek. Te czynności i niezbędne poprawki powinny być wykonywane co najmniej raz na 3 miesiące. Upewnij się, że gwoździe i śruby wystarczająco mocno się trzymają. Sprawdź czy te elementy nie są zużyte i czy nie trzeba ich wymienić, ponieważ ich pozostawienie może wpływać negatywnie na stan drzwi i może skutkować poważne wypadki. Sprawdź czy drzwi są dobrze wyważone. W tym celu: 

  • Rozłącz przewody doprowadzające prac do drzwi 
  • Wyłącz mechanizm otwierający drzwi. Żeby to zrobić, pociągnij rączkę i wyciągnij kabel z centrum zarządzania
  • Podnieś drzwi ręką, aby wyrównać ich poziom i pomału je opuść. Jeśli drzwi nadal nie są wyważone, musisz to dostosować. Być może przyda się tutaj pomoc specjalisty. Jeśli drzwi same się nie podnoszą, ani same nie opadają, oznacza to, że wszystko jest w porządku, a Ty możesz przejść do kolejnego kroku. 

Krok 3 Smarowanie drzwi garażowych 

Smarowanie drzwi garażowych to jedna z najważniejszych czynności jeśli chodzi o ich konserwację. Niezwykle istotne jest, aby znaleźć odpowiedni środek smarujący, który wytrzyma przez długi czas. 

Smarowanie jest krytycznie ważne. Prawidłowe smarowanie zapewnia dobrą i cichą pracę drzwi garażowych. Co 3 miesiące, smaruj śruby, zawiasy, łożyska i linki przy pomocy odpowiedniego smaru np. WD-40.

WD-40

WD-40 to najczęściej używany smar do drzwi garażowych od ponad 60 lat. Możesz z łatwością go użyć, pryskając na zawiasy i inne elementy drzwi. Zapewnia on doskonałe smarowanie, a co za tym idzie bezproblemowe działanie drzwi garażowych. Smar WD-40 jest najbardziej odpowiedni do drzwi zrobionych z metalu. Poza tym, że smar ten oczywiście smaruje, ale poza tym tworzy też warstwę chroniącą drzwi garażowe przed wilgocią, a co za tym idzie chroni je przed korozją. Możesz spryskać drzwi garażowe przy pomocy WD-40 albo zlecić tą pracę specjaliście. 

  • Zacznij od prowadnic. Wyczyść je przy pomocy ściereczki i pokryj WD-40 .
  • Następnie nałóż preparat na sprężyny. Najpierw sprawdź czy są czyste. 
  • Nasmaruj zawiasy. NIE RÓB TEGO JEŚLI ZAWIASY SĄ Z PLASTIKU! Może to spowodować ich zniszczenie. 
  • Nasmaruj łożyska i rolki. Uważaj, żeby nie użyć zbyt dużo smaru, ponieważ może on spaść na przejeżdżający samochód. 
  • Możesz też nasmarować zamek w drzwiach garażowych. Dzięki czemu będzie prościej go otworzyć i zamknąć. 

Konserwacja drzwi do garażu nie tylko zapewnia ich długotrwałe działanie, ale także zapewnia bezpieczeństwo Tobie i Twojej rodzinie. Musisz przeprowadzać ich konserwację minimum raz w roku. Dzięki temu artykułowi już wiesz jak to zrobić. 

Chcesz poznać więcej porad? Może zainteresuje Cię jak usunąć rdzę z metalu? Sprawdź tutaj.