Korozja to wynik działania warunków atmosferycznych na metale. Niestety wiele metali nie jest w stanie podołać próbie czasu. Korodują, co sprawia, że tracą swoje właściwości użytkowe i walory estetyczne. Jakie są najczęstsze przyczyny korozji oraz co zrobić, żeby zapobiec jej powstawaniu?

Po nitce do kłębka

Wiele przedmiotów wykonanych z metalu jest podatnych na korozję już na etapie produkcji. Niektórzy producenci mają problem ze wskazaniem błędów produkcyjnych, których efektem w późniejszym okresie jest korodowanie gotowego produkt np. rurki. Nieprawidłowości mogą też występować w procesie magazynowania, pakowania towaru do wysyłki i kolejnych etapach aż do chwili, w której przedmiot znajdzie się w rękach użytkownika i będzie miał spełniać swoją funkcję.

Przyczyny korozji

Klient ma szczęście, jeśli nabędzie w sklepie przedmiot, który został wyprodukowany całkowicie prawidłowo. To naturalnie zwiększa szanse, że produkt przeszedł też pozytywnie przez wszystkie kolejne etapy. W takiej sytuacji jest szansa, że produkt będzie mniej podany na korozję. Jednak należy pamiętać, że nadal będzie narażony na mnóstwo czynników, które mogą w bardzo krótkim czasie sprawić, że zacznie korodować. Zatem co ma niekorzystny wpływ na metale?

Woda – metal pozostawiony w wodzie koroduje najszybciej. Dowodem na to są wraki statków, które przez kilka lat po zatonięciu zalegały na dnie morza. Woda powoduje drobne wżery w strukturze metalu. W rezultacie jego powłoka zostaje trwale osłabiona i zaczyna rdzewieć. W codziennym życiu można chronić metal przed działaniem wody. Jednak należy pamiętać, że wilgoć jest praktycznie tym samym. To bez różnicy czy pozostawimy metal zanurzony w wodzie, czy woda będzie się tylko zbierać na jego powierzchni. Długotrwała styczność metalu z wodą to pierwszy krok do korodowania.

Powietrze – w zasadzie każdy rodzaj powietrza jest w pewnym stopniu przyczyną korozji. Zmienność temperatur w szczególności z dodatnich w ujemne i połączenie tego z wilgocią w bardzo krótkim czasie przełoży się na pojawianie “rudej” na metalu.

Sól – zarówno ta kuchenna, jak i drogowa. Sól ma właściwości żrące, na co dużą podatnością wykazują się metale. O ile metalowe przedmioty można chronić przed solą kuchenną, to zdecydowanie większy problem mają na przykład kierowcy. W szczególności zimą, gdy karoseria auta jest narażona praktycznie na wszystkie trzy najbardziej destrukcyjne czynniki – wodę, powietrze i właśnie sól. Kontaktu samochodu z nimi nie da się uniknąć, ale można skutecznie się przed nimi bronić.

Jak zapobiec występowaniu korozji?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, czy metalowy przedmiot, który koroduje, jest przechowywany w prawidłowy sposób. Pomieszczenie powinno być suche i w żadnym wypadku nie narażone na działanie skrajnych temperatur. To pozwoli wyeliminować dwie najczęstsze przyczyny powstawania korozji.

W przypadku gdy metal np. karoseria samochodu ma kontakt z solą drogową, zaleca się po każdej jeździe zwilżyć miękką ściereczkę wodą i dokładnie wytrzeć progi i nadkola. Następnie drugą wytrzeć mokre elementy do sucha. To wystarczy do usunięcia soli z karoserii.

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przedmiotem, który przez większość czasu znajduje się w pomieszczeniu czy na zewnątrz, to bardzo ważna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Żeby drobne kropki rdzy nie pojawiły się na powierzchni metalu, powinno się go regularnie czyścić. W tym przypadku z powodzeniem sprawdzi się WD-40. Znany od wielu dekad preparat wielofunkcyjny posiada oleistą konsystencję i doskonałe właściwości smarujące.

Jak chronić się przed korozją?

Wystarczy, że cyklicznie raz w tygodniu spryskamy metal narażony na korozję preparatem WD-40 i wytrzemy do sucha ściereczką z mikrofibry. WD-40 przede wszystkim usunie z metalu wszelkie zabrudzenia. Zarówno te łatwe do usunięcia jak kurz oraz te trudne, które trwale przylegają do metalu. Preparat wpierw je rozmiękczy, a następnie oddzieli od powierzchni, do której przylegały. To w znacznym stopniu poprawi walory estetyczne przedmiotu, przez co będzie wyglądał na znacznie nowszy, niż jest w rzeczywistości.

Powłoka ochronna

Preparat wielofunkcyjny WD-40 na każdej powierzchni, z którą ma kontakt tworzy powłokę ochronną. Zabezpiecza ona materiał przed działaniem wszelkich czynników zewnętrznych. Dowodem na to jest fakt, że wypiera wodę, co w znacznym stopniu zapobiega występowaniu korozji. Powłoka wytworzona przez preparat utrzymuje się nawet do kilkunastu dni. Po tym czasie należy profilaktycznie ponownie wykonać czynność spryskania metalu i wytarcia go do sucha miękką ściereczką. Regularna pielęgnacja powierzchni metalowej sprawi, że nie wystąpi na niej korozja i będzie ona zachowywać walory użytkowe i estetyczne przez wiele lat.

Niezawodne metody od lat

Na temat korodowania metali powstało dotychczas wiele naukowych podręczników, w których wiedza poparta jest specjalistycznymi badaniami w warunkach laboratoryjnych. W opinii wielu użytkowników WD-40 jest jednym z najlepszych produktów zapobiegających przyczynom korozji.

Znasz już przyczyny korozji, może zainteresuje Cię artykuł o czyszczeniu mosiądzu? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij tutaj.