Według zapalonych rowerzystów sezon rowerowy trwa cały rok. Trzeba jednak przyznać, że kiedy temperatura za oknem spada poniżej zera, zamieniamy rower na inny środek komunikacji. Rezygnujemy z wycieczek rekreacyjnych i długich podróży na kilka miesięcy.  Rower w czasie zimy powinniśmy przechowywać w suchym i ciepłym miejscu. Może to być piwnica lub garaż. Nigdy jednak nie zostawiaj roweru pod chmurką. Natomiast kiedy już nadchodzi nowy sezon musimy wziąć pod uwagę przygotowanie roweru do sezonu.

Odświeżający prysznic 

Na pewno przez 3 miesiące rower pokrył się solidną warstwą kurzu. Dlatego na początek trzeba go porządnie umyć. Potrzebne będzie: woda, wiadro, ścierka, szczotki i środek do czyszczenia, najlepiej taki, który został stworzony specjalnie do mycia właśnie rowerów- WD-40 Bike.

Jeśli brud jest ciężki do usunięcia, co często się zdarza, zwłaszcza przypadku kół, użyj do czyszczenia szczotek. Po usunięciu tego najgorszego brudu, nadszedł czas na umycie ramy, siodełek i innych części roweru przy pomocy wody i środka czyszczącego. WD-40 Bike cleaner pomoże ci także wyczyścić powierzchnie gumowe np. opony. 

Solidne smarowanie

Przygotowanie roweru nie może się odbyć bez sprawdzenia, jaki jest stan jego poszczególnych elementów. Konieczne jest sprawdzenie stopnia zużycia łańcucha. Zweryfikuj jego stan. Jeśli jest zbyt rozciągnięty, musisz się spodziewać, że będzie się szybciej zużywać.  Ponadto może nas zaskoczyć nieprzyjemnie, gdy się zepsuje, na przykład podczas jazdy przez trudny odcinek trasy, co nie będzie przyjemne.

Łańcuch skrzypi? Być może rdza już go zaatakowała?? Te sygnały mówią o tym, że musisz lepiej się nim zająć. Nie możesz zapominać o odpowiednim smarowaniu, co pozwoli Ci zatrzymać dobry stan łańcucha i zapewni przyjemną jazdę. Najlepiej użyć do tego specjalistycznych olejów lub smarów. Warto wybierać właśnie te produkty, które stworzone są specjalnie dla rowerów, ponieważ one nie przyciągają kurzu tak jak inne smary. Wśród takich produktów są smary WD-40 Bike. 

Silne hamulce 

Niezależnie od tego czy jeździsz samochodem czy rowerem- sprawne hamulce to coś o czym nie można zapominać. Muszą one odpowiadać na nasze “komendy”. Jeśli chcemy zahamować, muszą reagować natychmiast. 

Po zimowym odpoczynku, podczas konserwacji, możemy zobaczyć, że są one nieco zużyte. Sprawdź dokładnie hamulce, niezależnie od tego czy masz hamulce tarczowe czy te typu V- brake. Jeśli masz hamulce tarczowe, musisz się spodziewać, że ich wymiana będzie trochę bardziej skomplikowana.  Niewłaściwe hamowanie może być wynikiem działania powietrza na system hamulcowy albo dostania się smaru do elementów takich jak klocki. Przygotowanie roweru dobiega już końca 🙂 zostało tylko “powietrze”.

Powietrze!

Kiedy rower jest już prawie gotowy, musisz sprawdzić stan jego kół. Szprychy muszą być odpowiednio naprężone, a wszelkie dziury w oponach musisz załatać. Opony muszą być w dobrym stanie, aby odpowiednio przyklejały się do podłoża. Poza tym warto też sprawdzić czy ciśnienie w oponach jest odpowiednie.   

To w jakim stanie jest Twój rower? Nie ryzykuj i sprawdź jego stan przez pierwszą jazdą. Niezależnie od tego przy wybierasz się na górskie ścieżki czy na przejażdżkę po mieście. Bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Pamiętaj, że przygotowanie roweru jest niezwykle istotne szczególnie przed rozpoczęciem sezonu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej utrzymać go w dobrym stanie już podczas przejażdżek wiosną i latem.

Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących dbania o rower, sprawdź pozostałe artykuły znajdujące się na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.