Od czasu do czasu każdy musi umyć swój samochód. Trzeba usunąć brud i błoto, które mogą powodować szybszą korozję samochodu. Poza tym, czyste auto po prostu zawsze wygląda świetnie! Można co prawda skorzystać z usług myjni samochodowej aby zaoszczędzić czas, ale poniżej przybliżymy jak wyczyścić auto krok po kroku. Ręczne mycie samochodu może nawet sprawiać przyjemność. Wystarczy tylko poznać pewne zasady.

Przygotuj się do mycia samochodu

Nie parkuj samochodu w bezpośrednim słońcu, bo zbyt szybko schnąca woda pozostawia ślady na lakierze, poza tym auto się nagrzeje, przez co woda będzie odparowywać z nadwozia szybciej, niż byśmy tego chcieli! Upewnij się, że wszystkie drzwi i okna są dobrze domknięte – na pewno nie chcesz, aby woda przedostała się do środka. Odciągnij wycieraczki od szyb. Ubierz się odpowiednio, bo najprawdopodobniej będziesz cały w mokrej pianie!

Przygotuj wszystko, czego będziesz potrzebował

Czyli: wąż, wiadro, gąbkę, szczotkę, rękawice do mycia auta, ręcznik, środki czyszczące. Do umycia samochodu potrzeba bardzo dużo wody, jej ilość uzależniona jest od wielkości pojazdu (i stopnia jego zabrudzenia). Będziesz również potrzebował 2 lub 3 rękawice do mycia samochodu oraz szczotkę nadającą się do wyczyszczenia opon. Ściereczki lub ręczniki z mikrofibry przydadzą się do wytarcia pojazdu na sucho. Detergent do mycia samochodów można kupić w miejscowym sklepie, a mieszając go z wodą należy przestrzegać zaleceń podanych przez producenta.

Opłucz wstępnie samochód

Pomoże to usunąć luźne zabrudzenia i wypłukać je z trudno dostępnych zakamarków. Postaraj się usunąć w ten sposób możliwie jak najwięcej brudu, tak aby nie ubrudzić później zbytnio swoich rękawic. Zaleca się również zastosowanie środka do wstępnego mycia, ponieważ usunie on warstwy brudu i soli drogowej, a także szczątki owadów. Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi wstępnego mycia, bo środek ten trzeba będzie na kilka minut pozostawić na samochodzie, a potem spłukać. Preparat wielofunkcyjny WD-40 jest doskonały do usuwania owadów, błota, starych naklejek, ptasich odchodów i wielu innych zabrudzeń!

Czyszczenie kół

Zazwyczaj najbrudniejszą częścią samochodu są jego koła. Użyj szczotki odpowiedniej do czyszczenia kół, a następnie namydlonej rękawicy.

Ręczne mycie samochodu

Użyj namydlonej rękawicy i wyszoruj nią powierzchnię samochodu. Szczególną uwagę poświęć tym obszarom, które są bardziej zabrudzone. Nie używaj szczotki, bo możesz nią porysować lakier. Dokładnie spłucz samochód, usuwając z pozostałości detergentu. W razie potrzeby powtórz. Jeśli zdołasz, postaraj się aby wszystkie obszary były mokre – jeżeli woda zacznie wysychać, na lakierze pozostaną ślady, które trudno będzie wypolerować.

Wytrzyj samochód do sucha

Świetnie sprawdzą się ręczniki z mikrofibry, ponieważ dobrze chłoną wodę. Możesz potrzebować kilku takich ręczników. Dokładnie wytrzyj samochód, bo pozostawiona na nim woda sprzyja korozji. Gdy już cały samochód jest suchy, możesz nadać mu połysk polerując karoserię woskiem. Użyj wielofunkcyjnego preparatu WD-40, aby posmarować i zabezpieczyć części, które mogą rdzewieć z biegiem czasu. Możesz również użyć WD-40 do wypolerowania drobnych rys i zadrapań.

Oto nasz praktyczny przewodnik mycia samochodu. Nie musisz korzystać z myjni – możesz umyć swoje auto pod domem! Ręczne mycie samochodu może przynieść wiele radości.

http://www.popularmechanics.com/cars/how-to/g99/10-tips-to-clean-and-detail-your-car-like-a-pro/

Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych porad, wejdź na naszego bloga. Wystarczy, że klikniesz tutaj.