W większości wypadków, szukamy takich sprzętów i urządzeń domowych, które ułatwiają prace w domu. Rozległa sieć wzajemnie połączonych rur biegnących pod umywalkami czy za grzejnikami, odpowiada za ogrzewanie mieszkania i dostarczenie ciepłej wody. Jest tak dopóki nie znajdziesz się twarzą w twarz z cieknącą rurą, łączeniem czy odpływem, który nie chce się odetkać. W wielu wypadkach może się tak zakończyć frustracją i wydawaniem pieniędzy na hydraulików czy kosztowne naprawy. Żeby ułatwić Ci życie, przygotowaliśmy listę częstych problemów z hydrauliką, wraz z odpowiedziami jak sobie z nimi poradzić z pomocą kilku narzędzi i silikon w aerozolu.

Naprawa kranu

Kapiący czy luźny kran, może zajść za skórę każdemu. Na szczęście jest to problem, który można szybko rozwiązać, dzięki tym kilku prostym krokom.

Zacznij od wyłączenia dopływu wody, aby zapobiec zalaniu. Przekręć kurki przy kranie, aby upewnić się, że woda jest wyłączona. Zazwyczaj odpowiedni zawór znajduje się tuż pod zlewem. Będziesz potrzebować kilku narzędzi:

  • Klucz
  • Śrubokręt
  • Silikonu w aerozolu WD-40, aby poluzować zardzewiałe śruby i nasmarować powierzchnię
  • Uszczelki- jeśli trzeba je wymienić

Należy zacząć od usunięcia łączeń przy kranie. Są one zazwyczaj przymocowane za pomocą śrub pod podstawą lub nakrętką. Użyj śrubokręta, aby je poluzować. Jeśli śruby są zardzewiałe, spryskaj je niewielką ilością silikonu w aerozolu. Dzięki temu z łatwością je odkręcisz.

Ciągnąc, poczujesz jak nakrętka wskakuje. Musisz użyć klucza, aby odkręcić  śrubę i sprawdzić, czy nie ma żadnych zniszczeń. Wyciągnij zawór pociągając lub naciskając na niego w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Wewnątrz znajdziesz uszczelkę. Przemyj ją kilka razy i sprawdź czy nie jest zniszczona.  Jeżeli jakieś zauważysz, koniecznie trzeba wymienić uszczelkę. Upewnij się, że wybierzesz w sklepie taki sam rodzaj. Możesz poprosić o pomoc sprzedawcę. Niezależnie od poziomu zniszczenia, spryskaj smarem silikonowym każdą z części, aby zapobiec ich uszkodzeniu w przyszłości.

W odwrotnej kolejności, zamocuj elementy ponownie.

Niskie ciśnienie wody

Niewiele rzeczy przeszkadza tak bardzo jak słaby strumień wody w prysznicu lub kranie, kiedy chcesz się umyć czy wykąpać.  Znaleźliśmy kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu.

Znalezienie źródła

Jest kilka różnych powodów przez które ciśnienie wody może być tak niskie. Dlatego też, pierwsze co należy zrobić, to znaleźć miejsce, gdzie problem się zaczyna. Zacznij od sprawdzenia wszystkich kranów w domu, zarówna z ciepłą jak i z zimną wodą, aby sprawdzić, czy ciśnienie jest odpowiednie. Jeżeli niskie ciśnienie nie występuje w kilku miejscach, zwykle źródłem usterki jest zatkany aparat napowietrzający lub głowica prysznica.

Czyszczenie aparatu napowietrzającego

Aparaty napowietrzające znajdują się zwykle na końcu kranu i mogą być zwykle odkręcone za pomocą ręki. Jednak w przypadku starych urządzeń może by to trudniejsze. Jeśli konieczne będzie użycie kombinerek, musisz być ostrożny, żeby nie uszkodzić delikatnych elementów. Jeśli napowietrzacz nadal nie drgnie, użyj smaru penetrującego WD-40. W szybkim czasie pomoże on w okręceniu aparatu napowietrzającego.

Po odkręceniu , namocz go w occie, aby usunąć naloty mineralne. Po porządnym namoczeniu, użyj szczoteczki do zębów, aby usunąć to, co zostało. Teraz możesz już ponownie zamontować wyjętą część. Puść wodę w kranie, aby upewnić się, że ciśnienie jest już odpowiednie.

Czyszczenie słuchawki prysznicowej

Wyczyszczenie słuchawki prysznicowej  również może pomóc w problemie z ciśnieniem wody. W większości przypadków wystarczy wlać do torebki foliowej ocet i nałożyć na słuchawkę prysznicową. Zabezpiecz ją gumką lub zawiąż. Pozostaw torebkę na słuchawkę na godzinę, dwie. Po tym czasie puść wodę, aby wypłukać resztki octu. Na koniec weź silikon w aerozolu i spryskaj nim słuchawkę.

Jeśli to nie pomoże, oznacza to, że słuchawka może być zatkana. W takim przypadku słuchawkę trzeba zdemontować. Zwykle uda się to zrobić ręką.  Czasami jednak mocowanie do instalacji jest zbyt silne. W takiej sytuacji nie należy szarpać ani używać zbyt dużej siły. Jeśli na elemencie znajduje się rdza, spray penetrujący pomoże poluzować słuchawkę.

Po odkręceniu słuchawki, trzeba wyciągnąć z jej środka wbudowany filtr. Zamocz do w occie i pozostaw na chwile. W tym czasie wyszoruj wnętrze słuchawki szczoteczką do zębów. Po zakończeniu, złóż ponownie słuchawkę i weź silikon w aerozolu i spryskaj nim słuchawkę. Na koniec przykręć ją z powrotem. Puść wodę, aby wypłukać resztki octu i sprawdzić czy ciśnienie jest odpowiednie.

Wymiana galwanizowanych rur

Podczas gdy w nowych budynkach instalacje zrobione są z miedzi lub tworzywa sztucznego, w mieszkaniach starszych niż 30 lat, mogą znajdować się galwanizowane rury. Mają one wnętrze zrobione z żelaza, a pokryte są cynkiem. Dlatego też często rdzewieją i przeciekają . Wymiana starego systemu może być kosztowna i  męcząca, więc wielu z nas wolałoby sobie tego zaoszczędzić. Poniżej znajdziesz kilka kroków do częściowej wymiany rur.

Zacznij od kupienia odpowiedniego rodzaju i rozmiaru rur. W dzisiejszych czasach sklepu oferują szeroką ofertę o różnych wymiarach. Wyliczając potrzebną długość, zmierz cieknącą rurę od miejsca łączenia z kolejną. Dodaj do tego 2,5cm z każdej strony.

Zacznij od wyłączenia wody w mieszkaniu. Zlokalizuj kran, który znajduje się najniżej w domu i spuść całą wodę. Możesz wcześniej przykryć podłogę w tym miejscu folią. Połóż też wiadro lub miskę, do którego woda będzie mogła kapać. Przetnij zepsutą część rury piłą do metalu. Potem trzeba odkręcić oba końce rury. Łatwiej to powiedzieć niż zrobić, ponieważ bardzo często są one mocno zardzewiałe. Utrudnia to bardzo ich odkręcenie bez użycia klucza. Spray penetrujący może ułatwić tą pracę. Szybko poluzuje łączenia, dzięki czemu z łatwością odkręcisz oba końce.

Następnie…

Załóż nakrętkę łączącą na obu końcach nowej rury. Możesz wzmocnić to połączenie, dodając nakrętkę pierścieniową do jednej sekcji rury.  Element łączący musi być nałożony na obu końcach rury. Użyj dwóch kluczy, aby zamontować wymienianą rurę.

Po wykonaniu wymienionych czynności,  cieknący kran czy niskie ciśnienie wody, powinny stać się przeszłością. A wszystko dzięki kilku prostym działaniom i użyciu takich środków jak: silikon w aerozolu czy smar penetrujący.

WD-40 to środek, który przede wszystkim idealnie wypiera wodę- może ten temat również Cię zainteresuje- sprawdź.