Otworzyć przymarznięte drzwi czy okna w samochodzie nie jest łatwo. Czy spotkałeś się z tym problemem? Mocniejsze szarpnięcie może spowodować, że drzwi się otworzą, ale przy okazji uszkodzą. Ich naprawa może być dla Ciebie niemałym wydatkiem. Zima to czas, kiedy kierowcy w szczególny sposób powinni dbać o swoje samochody. Nie wystarczy tylko wymienić opon na zimowe i wyposażyć się w odmrażacz do zamków, lecz także trzeba odpowiednio zadbać o uszczelki w oknach i drzwiach. Z pewnością pomoże Ci tutaj silikon w sprayu.

Uszczelki są ważne

Ale dlaczego? Stanowią one barierę między wnętrzem pojazdu a środowiskiem zewnętrznym. Dzięki nim podróżujemy w komfortowych warunkach, chronią nas też przed hałasem i zimnem. To elementy wykonane z gumy, które są wzmocnieniem, szczególnie na zagięciach, podatne jednak na wpływ czynników atmosferycznych. Oznacza to, że przede wszystkim zimą łatwo może dojść do ich uszkodzenia. W ciągu dnia, kiedy temperatura utrzymuje się powyżej 0°C, na uszczelkach gromadzi się i utrzymuje woda. Nocne mrozy powodują jej zamarzanie, co sprzyja uszkodzeniu uszczelek. Niektóre z nich posiadają dodatkowo specjalne kanaliki odpowiedzialne za odprowadzanie wody. Niestety te nie zawsze spełniają swoją funkcję, np. gdy są zapchane zanieczyszczeniami. Uszczelki należy więc zarówno czyścić, jak i konserwować, aby zachowały swoje właściwości. Przed każdą zimą należy sprawdzić ich stan, wyczyścić je i zabezpieczyć, by przetrwały zimę i mrozy.

Konserwacja uszczelek

Do konserwacji uszczelek przeznaczone są specjalne preparaty, których zadaniem jest ochrona elementów gumowych. Zanim je nałożymy, uszczelki trzeba dobrze wyczyścić, osuszyć i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Niektórzy kierowcy decydują się na proste sposoby konserwacji, wybierając uniwersalną wazelinę, która może jednak pozostać na powierzchni uszczelki, ponieważ guma jej nie wchłania. Istnieje więc ryzyko, że przy wsiadaniu do auta ubrudzimy ubranie. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie wybór i zakup specjalnych środków do konserwacji elementów gumowych. Ich formuła skutecznie chroni tego rodzaju materiały, dzięki czemu masz gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia uszczelek, a preparat z łatwością wchłania się w gumę.

Specjalistyczny silikon w sprayu

W ofercie WD-40 dostępny jest silikon w sprayu stworzony z myślą o kierowcach, ale też doskonale sprawdzający się np. do prowadnic drzwi garażowych, elementów hydraulicznych i kołowrotków wędkarskich. To uniwersalny środek odporny na działanie temperatur od -35°C do +200°C. Wydłuża żywotność komponentów gumowych, co oznacza, że unikniesz przedwczesnej wymiany uszczelek w drzwiach i oknach swojego samochodu. Silikon w sprayu nie przyciąga zanieczyszczeń, a więc dodatkowo zapewnia czystość uszczelek, w których nie gromadzi się brud zapychający kanaliki odprowadzające wodę. To ochrona przed wilgocią, ważna szczególnie zimą. Silikon w sprayu jest też łatwy w aplikacji, posiada system Smart Straw umożliwiający precyzyjne nakładanie środka, nawet w trudno dostępnych miejscach.

Produkty na bazie silikonu to także skuteczna ochrona przed kruszeniem się uszczelek, ich przymarzaniem i pękaniem. Tym zjawiskom sprzyjają niskie temperatury. Uszczelki stają się bardziej odporne na szkodliwe działanie wody i duże wahania temperatur. Konserwują i chronią gumowe komponenty, które często są traktowane po macoszemu. Zmieniasz koła, wymieniasz płyn do spryskiwaczy? Pamiętaj też o konserwacji uszczelek. Unikniesz dzięki temu porannych problemów z otwarciem drzwi i nieplanowanych wydatków w okresie zimowym.

Sprawdź nasze inne podobne artykuły. Wystarczy, że klikniesz tutaj.