Zasypało Cię? Masz trudności z wyjściem z domu czy może wyjazdem samochodu z podwórka? Na chodniku przed Twoją posesją nagromadziła się gruba warstwa śniegu, która utrudnia przechodniom poruszanie się? Konieczne jest więc odśnieżanie. Podczas srogiej i wyjątkowo mroźnej zimie robimy to codziennie, a nawet kilka razy wciągu dnia. Bardzo ciężka i mozolna praca potrafi dać nam mocno w kość. Szukamy więc coraz skuteczniejszych sposobów, aby łatwiej, szybciej i przy możliwie jak najmniejszym wysiłku odśnieżyć chodnik, ścieżkę prowadzącą pod same drzwi Twojego domu i podjazd dla samochodu. Przydadzą Ci się więc nasze dobre rady. Czas na skuteczne odśnieżanie. 

Zacznij od łopaty do śniegu

Proste sposoby są niekiedy najlepsze, a czasami po prostu staramy się na siłę szukać zupełnie innych, które wcale nie okazują się skuteczniejsze. Łopatę do odśnieżania powinien mieć na wyposażeniu każdy właściciel domu. To niezbędne narzędzie Twoich zimowych prac przed budynkiem. Do wyboru masz różne modele, w tym najprostsze plastikowe, a także zdecydowanie solidniejsze drewniane i metalowe. Występują też w kilku rozmiarach. Są mniejsze, świetnie sprawdzające się do odśnieżania niewielkiego balkonu czy ogrodu, a także większe do odśnieżania okazałym posesji. Warto zwrócić uwagę, czy łopata została wzmocniona na krawędziach. Dzięki dodatkowym metalowym wstawkom konstrukcja lepiej się trzyma i jest bardziej odporna na uszkodzenia. Problemy pojawiają się jednak w momencie, kiedy śnieg mocno trzyma się łopaty i musimy sobie pomagać rękoma. Praca trwa dłużej i jest bardziej męcząca. Aby tego uniknąć, pokryj powierzchnię łopaty preparatem WD-40, który sprawia, że śnieg zdecydowanie lepiej odczepia się od łopaty. Używaj go też do konserwacji metalowych elementów, aby uniknąć ich rdzewienia.

Skuwacz do lodu, czyli walka z trudniejszym przeciwnikiem

Czasem musisz po prostu stanąć naprzeciwko trudniejszego rywala i stoczyć z nim trudną walkę. Skrzyżuj z nim rękawice, mając przy sobie sprawdzoną i solidną broń. W tym przypadku wszystkie chwyty są dozwolone. Kiedy woda zamienia się w śliski lód, na chodnikach, ścieżkach i podjazdach robi się naprawdę niebezpiecznie. Stwarza do zagrożenie dla człowieka, który na skutek poślizgnięcia się może się przewrócić, a wtedy nietrudno o stłuczenia, skręcenia, złamania, a nawet poważniejsze urazy. Do pozbywania się lodu przeznaczone są specjalne skuwacze, przypominające nieco tradycyjną łopatę do śniegu. Posiadają utwardzoną, metalową krawędź, przy pomocy której rozbijamy lód. Następnie możemy zgarnąć go szpadlem.

Skuteczne odśnieżanie – ostrożnie z solą drogową

Sól drogowa rozwiązaniem problemu? Niekoniecznie! Trzeba z nią postępować ostrożnie i używać jej we właściwy sposób, aby naprawdę przyniosła rezultaty i spełniła swoją funkcję. Owszem sól topi lód, ale dzieje się tak tylko przy temperaturze do -7 st. Celsjusza. Ponadto częste jej stosowanie i długie zaleganie powoduje, że kostka brukowa i inne nawierzchnie się niszczą.  Szkodzi też roślinom, przenikając do gleby. To dlatego trzeba się zastanowić, czy nie lepszym rozwiązaniem będą alternatywne metody, jak np. chlorek magnezu. Jest wydajniejszy niż sól, bezpieczny dla betonu i wykazuje skuteczność przy niższych temperaturach. Pamiętaj jednak, że chlorek magnezu nie zastąpi Twojej pracy, polegającej na odśnieżaniu i skuwaniu lodu. Tego niestety nie unikesz!

Zdjęcie pożyczone z: https://pixabay.com/pl/photos/%C5%9Bnieg-zima-zimno-na-dworze-mr%C3%B3z-3146420/