Brama z napędem elektrycznym to wygoda. Do niedawna ogromny luksus, obecnie już można ją zakwalifikować do standardów w nowoczesnym budownictwie. Elektronika powoduje jednak, iż jest więcej elementów, które mogą się zepsuć, przestać pracować prawidłowo i tym samym zakłócić pracę całej bramy. Sygnałami, które świadczą o tym, że któryś z elementów działa nieprawidłowo jest uciążliwe skrzypienie przy otwieraniu bramy. Może się również zacinać lub całkowicie odmówić nam posłuszeństwa, nie możemy wtedy wyjechać z garażu, jak też do niego wjechać. Problem rozwiązuje preparat, który smaruje bramy. Przeczytaj i sprawdź, jaki produkt Ci pomoże.

Brama pod kontrolą

Dopóki się otwiera i zamyka, nie trzeba z nią nic robić. To właśnie jedna z przyczyn awarii, nie robienie niczego, aby im zapobiegać. Brama z napędem elektrycznym, ale też wszystkie inne rodzaje bram z metalowymi elementami wymagają regularnej kontroli. Warto jest się bliżej przyjrzeć zawiasom, rolkom i sprężynom, aby sprawdzić, czy nie potrzebują naprawy, konserwacji lub po prostu wymiany. Mogą również wymagać regulacji, ponieważ na skutek intensywnej eksploatacji mogły nieco zmienić swoje położenie lub się poluzować.

Kiedy już kontrolujesz stan swojej bramy, to możesz poświęcić jej jeszcze kwadrans i ją…wyczyścić. Zabrudzenia to jeden z większych wrogów prowadnic i zakamarków, w których kurz i brud lubią się osadzać. Praca niekoniecznie ciężka, a wydłuża żywotność bramy. Wystarczy, że przetrzesz jej powierzchnię ściereczką nasączoną wodą z delikatnym środkiem czyszczącym i gotowe. Pamiętaj, że robiąc to regularnie tak na prawdę oszczędzasz czas.

Kto smaruje bramy, ten otwiera je łatwiej

Brama zbudowana jest z kilku elementów, niekiedy jest ich mniej, innym razem więcej, ale zawsze są w jej konstrukcji elementy ruchome. To zawiasy i sprężyny wykonane z metalu. Są one narażone na wystąpienie korozji, ponieważ z łatwością dociera do nich wilgoć. Ponadto skrzypią, co jest następstwem tarcia, czyli ocierania się o siebie dwóch stykających się elementów. Takie prowadnice, zawiasy i sprężyny wymagają regularnej konserwacji i smarowania. Pierwszym sygnałem jest skrzypienie, drugim zacinanie się bramy podczas otwierania i zamykania, a trzecim całkowita awaria i blokada.

Preparat, który dobrze smaruje bramy, musi nie tylko skutecznie wnikać pomiędzy unieruchomione części, ale też natychmiast je smarować i dodatkowo wypierać wilgoć. Jeżeli wybierzesz taki środek, pozbędziesz się kilku problemów jednocześnie. Poprawi się wyraźnie praca bramy – będzie otwierała i zamykała się płynnie, bez uciążliwego skrzypienia, ale też usunięte zostaną ewentualne ogniska rdzy. Czasami trudno je dostrzec, szczególnie jeżeli nie mamy dostępu do małych zakamarków. Środkiem, który doskonale smaruje bramy, usuwa rdzę i inne zabrudzenia, jest WD40. Dociera do wszystkich miejsc, dzięki cienkiej dyszy. Tworzy na powierzchniach metalowych warstwę ochronną, która zapobiega ponownemu pojawieniu się rdzy. Nietrudno więc przy pomocy jednego środka zarówno poprawić pracę mechanizmu bramy, jak też wyczyścić jej zakamarki i pozbyć się szkodliwej dla niej rdzy.

Brama już nie skrzypi! Nie oznacza to jednak, że możesz spocząć na laurach! Regularnie kontroluj jej pracę, smaruj jej ruchome elementy i zabezpieczaj przed rdzą. Niech posłuży Ci dłużej.

Zastanawiasz się, gdzie jeszcze może pomóc Ci WD-40? Sprawdź, jakie jeszcze zastosowania prezentujemy w artykułach na naszym blogu. Po prostu kliknij tutaj.

Sprawdź też nasze media społecznościowe. Znajdziesz tam informacje o produktach, porady a także interesujące zdjęcia.

Źródło użytego zdjęcia: https://pixabay.com/pl/photos/brama-gara%C5%BCowa-drzwi-2578744/