Większość z nas mieszka w miejscach, gdzie poziom wilgoci jest bardzo duży. Dlatego też jesteśmy wyjątkowo narażeni na pojawianie się rdzy na wielu elementach w domu i wokół niego. Sprzęty zaczynają rdzewieć i korodować. Metalowe struktury zaczynają się osłabiać w efekcie czego ruchome części w końcu ulegają zablokowaniu. Oczywiście blokowanie się przedmiotów nie zawsze jest wynikiem rdzy czy dużej wilgotności. Najważniejsze o czym musimy pamiętać to odpowiednie smarowanie.

Jeśli nie zadbamy o smarowanie właśnie, metalowe elementy mogą zacząć się blokować. To samo dzieje się jeśli pojawi się na nich dużo kurzu czy innego rodzaju brudu. To dla ruchomych części zbyt dużo. Pojawia się między nimi tarcie i nie mogą się swobodnie poruszać. Jeszcze gorzej jest jeśli nagromadzony kurz zmiesza się ze środkiem smarującym, tworząc coś przypominającego skrzepy.

Taka sytuacja może przytrafić się każdej maszynie czy sprzętom w i wokół domu. Może dotyczyć to silników samochodu, łańcuchów rowerowych, kół, rolek itp. Zamki i zasuwy również nie są tutaj jakimś wyjątkiem. Jak każda inna ruchoma część, potrzebują one stałego smarowania. Jeśli go nie dostają, zaczynają pojawiać się problemy z ich odpowiednią pracą. W najgorszym przypadku mogą się całkowicie zablokować, co sprawi, że otwarcie drzwi czy okien będzie praktycznie niemożliwe.

Jak pozbyć się blokady

Może wydawać się to trochę trudne, ale w rzeczywistości jest prostsze niż na to wygląda. Poniżej znajdziesz kilka produktów, które będą niezbędne jeśli chodzi o poradzenie sobie z blokadą.

  • Rękawice — mają za zadanie ochronić Twoje ręce przed brudem i smarem. Dodatkowo zadbają o to, żebyś nie przeciął ręki w trakcie prac.
  • Puszka WD-40 – WD-40 to spray wielofunkcyjny. Dzięki niemu pozbędziesz się brudu, kurzu i smaru, z powodu którego zamki i zasuwy się blokują. Dodatkowo pomoże Ci pozbyć się rdzy i zapewni odpowiednie smarowanie.
  • Młotek – Jeśli blokada jest zbyt mocna, koniecznością może być użycie młotka, w celu uwolnienia zamków i zasuw.
  • Szczoteczka do zębów – szczoteczka pomoże Ci w usunięciu zabrudzeń podczas pryskania WD-40.

Dodatkowo dobrze mieć przy sobie czystą ściereczkę, żeby posprzątać bałagan, który może zostać po wymienionych wyżej pracach.

Procedura

Smarowanie to najważniejsza sprawa. Dlatego weź puszkę WD-40 i zastosuj sporą ilość na zablokowany zamek czy zasuwkę. Pozwól temu preparatowi wniknąć jak najgłębiej. Podczas pryskania, spróbuj poruszać zablokowaną częścią, tak aby WD-40 wniknęło w każdy zakamarek. Dzięki temu zablokowany element będzie powoli się odblokowywał. Na koniec nasmaruj jeszcze raz cały przedmiot, dzięki czemu w przyszłości będzie on działał poprawnie.

Jeśli pomimo zastosowania WD-40 zasuwka czy zamek nadal nie chcą się ruszyć- trzeba użyć młotka. Delikatne stuknięcie pomoże w ich odblokowaniu.

Smarowanie zamków i zasuw

Odpowiednie smarowanie zapewni Ci preparat wielofunkcyjny WD-40. Przesuwaj zasuwkę w jedną i w drugą stronę, żeby odpowiednio rozprowadzić środek po jej powierzchni. Dzięki temu będzie bardzo dobrze nasmarowana. Podobnie jeśli smarowania wymaga zamek czy zawiasy w drzwiach. Z naszym preparatem poradzisz sobie ze wszystkim.

Sprawdź naszego bloga, żeby poznać jeszcze więcej ciekawych trików i wskazówek. Tutaj też dowiesz się jakie zalety mają nasze produkty.