Problem osadzającego się na oknach śniegu dotyczy przede wszystkim osób posiadających poddasze, a na nim okna połaciowe. Znajdują się one pod skosem i są świetnym miejscem dla padającego śniegu, który zalega na ich powierzchni. Nie tylko w ten sposób zasłania widok, ale również sprawia, że wnętrze jest mniej doświetlone naturalnym światłem, co przekłada się na konieczność częstszego używania oświetlenia sztucznego. Skutkuje to m.in. wyższymi rachunkami za energię. Jeżeli zima jest bardziej sroga, śnieg nie oszczędza też zwykłych okien. Co robić? Jak uniknąć osadzania się śniegu na oknach?

Jak uniknąć osadzania się śniegu? Zamontuj rolety zewnętrzne

Nie planowałeś takich wydatków w najbliższym czasie? Może jednak się okazać, że to Twoje jedno z niewielu kół ratunkowych, które pomoże Ci uporać się z tym problemem. Rolety zewnętrzne przy obfitych opadach śniegu zaciągamy i zasłaniamy nimi okna, chroniąc je przed osadzaniem się go na szybach. To skutkuje jednak ciemnościami w pomieszczeniach, co szczególnie zimą, kiedy dopada nas chandra, nie zapewnia zbyt dużego komfortu. Ponadto rolety zewnętrzne mają skłonność do awarii przy niskich temperaturach, a więc może się zdarzyć, że odmówią posłuszeństwa. Alternatywnym rozwiązaniem jest daszek montowany nad oknem. To jednak opcja, która sprawdzi się przy oknach o dużym kącie nachylenia. Śnieg będzie się osadzał na daszku, a nie na szybach. Jeżeli jednak opady są duże, może zabraknąć na nim miejsca dla przybywającego wciąż białego puchu.

Jak uniknąć osadzania się śniegu? Nowoczesne szyby grzewcze

Podążając ścieżką innowacji, na pewno spotkamy się z ciekawym produktem, jakim jest szyba grzewcza. Znalazła swoje zastosowanie w oknach dachowych, chociaż równie dobrze można się na nią zdecydować przy normalnych oknach. Szyby grzewcze to duży wydatek, ale z pewnością zaoszczędzi Ci kłopotów z zalegającym śniegiem na oknach. Płatki śniegu opadające na szybę są rozpuszczane i pod postacią wody spływają po jej powierzchni. Zjawisko zalegającego śniegu na szybach jest powszechnie znane, co wynika z coraz lepszej izolacyjności termicznej okien. Większość obecnie montowanych okien ma konstrukcję dwukomorową. Celem takiego rozwiązania jest skuteczniejsze zapobieganie ucieczce ciepła z wnętrza budynku. Zewnętrzna szyba pozostaje zimna, a więc śnieg nie może samoistnie się na niej topić.

Tańsze i łatwiejsze sposoby na uniknięcie śniegu na oknach

Niektórzy decydują się jednak na walkę, która jest niestety często nierówna. Śnieg usuwają regularnie z szyb przy pomoc miotły lub zmiotki. Problem może się jednak pojawić, kiedy w dachu zamontowane zostały okna obrotowe. Nie dotrzemy do szyby od zewnątrz, więc musimy okno otworzyć. Podczas tej czynności zalegający śnieg może przedostać się do pomieszczenia.

Sprawdzonym już sposobem na zalegający śnieg na szybach okien jest użycie środka WD-40. Należy to jednak zrobić, zanim jeszcze zacznie padać śnieg. Nanosimy preparat na zewnętrzną powierzchnię okna, równomiernie go rozprowadzając. Dzięki takiej warstwie ochronnej śnieg będzie spływał po szybie, podobnie jak ma to miejsce przy szybach grzewczych, jednak rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze.

Zima niektórym kojarzy się z białym szaleństwem w górach, innym z zamarzającymi zamkami w samochodzie lub też z zalegającym śniegiem na szybach i zaspami śnieżnymi przed domem. To pora roku, którą można kochać lub zwyczajnie pałać do niej nienawiścią. Najlepiej jednak nauczyć się stawiać czoła niedogodnościom, jakie ze sobą niesie, nie zawsze musi to oznaczać duży wydatek.

Zdjęcie użyte na potrzeby artykułu pochodzi z: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/przeziebienie-zimny-snieg-drewno-3122731/