Nigdy nie lekceważ denerwujących zawiasów w drzwiach. Mogą one na prawdę wyprowadzić Cię z równowagi. Po latach użytkowania, zawiasy pokrywają się brudem i kurzem. Z tego powodu szybciej się zużywają i rdzewieją. W efekcie czego mogą zacząć skrzypieć. W takiej sytuacji przypominamy sobie jak ważne jest mycie i smarowanie zawiasów. Dzięki temu szybko pozbędziesz się denerwujących dźwięków w krótkim czasie. 

Smarowanie zawiasów

Krok 1

Kup odpowiedni smar. Musisz upewnić się, że z łatwością przeniknie on przez brud, smar i dotrze tam gdzie potrzebne jest odpowiednie smarowanie. Jeśli zaopatrzysz się w środek ze specjalnym aplikatorem, zastosowanie środka będzie bardziej precyzyjne. W takiej sytuacji idealnie sprawdzi się preparat wielofunkcyjny WD-40 z ruchomą słomką. Z pewnością znajdziesz go w sklepie w pobliżu. Dodatkowo możesz jeszcze użyć: 

  • Biały smar litowy: To idealny środek, dodatkowo odporny na zbieranie się kurzu. Używa się go głównie do smarowania części samochodowych, ale z powodzeniem sprawdzi się również w innych sytuacjach. Wypróbuj WD-40 Specialist Smar Biały Litowy.
  • Jest wiele olei używanych w kuchni, które sprawdzą się również w tej sytuacji. To na przykład: olej kokosowy, olej kakaowy i oliwa z oliwek. Jeśli Twoje drzwi poruszają się bez problemu ale skrzypią, zastosowanie tych produktów powinno wystarczyć. Stosowanie tej metody ma jednak swoje minusy- olej przyciąga kurz i brud. Dlatego jest to mniej skuteczna metoda niż stosowanie specjalistycznych środków smarujących wystarczających na długi czas. 

Krok 2

Teraz musisz zlokalizować szpilę od zawiasu. Każdy z zawiasów w drzwiach składa się z dwóch części. Jedną z nich jest tzw. szpila. Jest ona odpowiedzialna za trzymanie się zawiasu. Żeby skutecznie nasmarować zawias należy ją wyciągnąć. 

Krok 3

Musisz wyciągnąć szpilę. Najpierw otwórz drzwi i zacznij ją wyciągać. Czasami zrobisz to po prostu rękami, ale dość często okazuje się, że niezbędne są narzędzia. Weź kombinerki, złap nimi szpilę i przekręć zgodnie ze wskazówkami zegara. Jeśli w miejscu, w którym znajduje się szpila jest dużo rdzy będzie ciężko ją wyciągnąć. Możesz wtedy pomóc sobie młotkiem, śrubokrętem i WD-40. 

Krok 4

Teraz należy wymyć i nasmarować szpilę. Po jej wyciągnięciu wytrzyj ją papierowym ręcznikiem, aby pozbyć się brudu i kurzu. Jeśli jest zardzewiała użyj papieru ściernego dla lepszego efektu. Po wyczyszczeniu nadszedł czas na smarowanie zawiasów. 

Krok 5

Teraz trzeba ponownie złożyć zawias. Włóż śrubę na miejsce i upewnij się, że jej ułożenie jest dobre. 

Krok 6

Po ponownym zamontowaniu zawiasów, sprawdź drzwi. Otwórz i zamknij je kilka razy, żeby smar wniknął we wszystkie części mechanizmu. Jeśli skrzypienie drzwi nie ustępuje , powtarzaj proces aż do skutku. 

Krok 7

Weź ręcznik papierowy albo jakąś ściereczkę i posprzątaj. Podczas czyszczenia i smarowania mogłeś na przykład zabrudzić podłogę. 

Usuwanie zardzewiałej szpili z zawiasu 

Krok 1

Zanurz zawiasy w WD-40. Jeśli ciężko jest wyciągnąć szpilę, pokryj ją jakimkolwiek smarem penetrującym (WD-40 sprawdzi się idealnie) na około 12 godzin przed próbą wyciągnięcia go. Użyj dużo środka tak, aby dokładnie pokryć zawias. Oczywiście możesz też użyć śrubokręta i młotka, aby siłą wyciągnąć szpilę. Jednak jeśli jest na niej dużo rdzy, może się to skończyć uszkodzeniem drzwi albo złamaniem zawiasu. 

Krok 2

Użyj śrubokrętu, aby delikatnie uderzyć szpilę. Jeśli użyłeś wcześniej środka penetrującego, uderzenie w nią śrubokrętem powinno wystarczyć. Zazwyczaj ta metoda sprawdza się najlepiej. Śrubokręt lub inny przedmiot powinien być na tyle mały, żeby był w stanie wypchać szpilę. Może to być też na przykład ołówek, długopis albo inny podobny przedmiot. 

Krok 3

Jeśli zachodzi taka konieczność napraw zawias. Sprawdź czy jego części nie są zużyte, wykrzywione itp. Przy okazji czyszczenie dobrze zadbać też o prawidłowe działanie zawiasów. Dzięki czemu drzwi z pewnością nie będą skrzypieć.