Z dumą ustawiasz kolejne na półce w salonie i sypialni. Zasłużone trofea zdobią Twoje mieszkanie oraz przypominają Ci o Twoim kolejnym sukcesie. Niektóre są z Tobą już długi czas. Dostrzegasz na nich już nie tylko kurz, ale również  większe zabrudzenia, nie lśnią już tak, jak na początku i nie prezentują się najlepiej. Wymagają mocnego odświeżenia. Obawiasz się jednak, że możesz zniszczyć metal? Nie ryzykujesz i zostawiasz swoje trofea w takim stanie, jakim są? Może jednak warto spróbować sprawdzonych sposobów…?

Brąz nie lubi wody

Często popełnianym błędem jest polerowanie brązu i stosowanie do czyszczenia powierzchni dużej ilości wody. Co się wtedy dzieje? Polerowanie sprawia, że pozbywamy się patyny nadającej brązu charakter. Znaczniej lepiej jest czyścić trofea miękką ściereczką. Jeżeli jednak nie chcesz uzyskać efektu patyny, a także przy większych zabrudzeniach nałóż na nią niewielką ilość soku z cytryny i delikatnie przetrzyj wilgotną ściereczką. Alternatywą dla soku z cytryny jest amoniak.

Tajna receptura na srebro

Srebrne medale i puchary, ale też biżuteria i sztućce w usuwaniu zabrudzeń nie należą do najtrudniejszych, szczególnie jeżeli czyścimy je regularnie. Małe przedmioty możesz włożyć do garnka wyłożonego folią aluminiową oraz wypełnionego przygotowanym samodzielnie płynem. Potrzebować będziesz wody i sodę. Wymieszaj ze sobą te dwa składniki i podgrzej roztwór, a następnie włóż do garnka srebrne przedmioty, wystarczą 2-3 minuty, nie dłużej. Dobrze sprawdza się też zaparzona mocna herbata i woda z proszkiem do czyszczenia protez.

Kolejny sposób na czyste i lśniące srebro to płyn z węglanu sodu, amoniaku i wody. Moczymy w nim ściereczkę, wykręcamy i osuszamy. Tak powstaje ściereczka do srebra, którą można też kupić w sklepie, ta jednak jest znacznie tańsza i równie, a może nawet bardziej skuteczna.

Zdradzamy jeszcze jeden sekret! Do szybkiego wyczyszczenia srebra użyj pasty do zębów. Wybierz białą i nie w postaci żelu.

Mocne szorowanie mosiądzu i miedzi

Będziesz potrzebować siły i trochę czasu. Trofea z miedzi i mosiądzu przysporzyć mogą nieco więcej problemów niż brąz oraz srebro. Połącz sól i ocet lub sok z cytryny. W ten sposób przygotowany środek nałóż na powierzchnię metalową i szoruj do momentu, aż uzyskasz pożądany efekt. Możesz również przygotować roztwór z kwasku cytrynowego i wody, dobrze usuwa on m.in. rdzę.

Inna metoda to zastosowanie samodzielnie przygotowanej pasty. Potrzebować będziesz połowy cytryny i łyżeczki sody. Wymieszaj składniki i przetrzyj przedmiot. Na koniec musisz spłukać powierzchnię wodą. Wciąż widzisz zabrudzenia, spróbuj raz jeszcze nałożyć pastę i obficie spłukać wodą.

Niewymagająca stal nierdzewna

Przepis na czyszczenie stali nierdzewnej wykorzystasz nie tylko przy okazji swoich trofeów. Potrzebujesz płynu do mycia naczyń i gorącej wody. Zabrudzenia nie schodzą? Dodaj trochę amoniaku, powinno pomóc. Pamiętaj o tym, że stal po kontakcie z wodą trzeba dokładnie osuszyć, aby nie pojawiły się na niej odbarwienia.

Twoje trofea- co na blask i rdzę?

Czasami wystarczy niewiele! Sięgnij po WD-40, który masz w swoim samochodzie, warsztacie, garażu lub szafce z narzędziami w domu. To środek, który bardzo dobrze czyści wszelkiego rodzaju metalowe powierzchnie i nie pozostawia na nich nieestetycznych zarysowań. Jeżeli chcesz, aby Twoje medale i puchary znów zachwycamy blaskiem, a także chcesz uniknąć pojawienia się na nich korozji, regularnie stosuj WD-40. Wystarczy, że nałożysz środek na miękką ściereczkę, a następnie przetrzesz nią powierzchnie swoich trofeów. Efekt się podoba?