Ogród – piękne miejsce ozdobione kolorowymi kwiatami oraz bujnymi krzewami. To tutaj spędzamy czas wolny, spędzając popołudnie na hamaku lub na grillowaniu ze znajomymi… wydaje się więc, że jest idealnie, ale… w ogrodzie są też nieproszeni goście, których trzeba grzecznie wyprosić – chwasty! Odchwaszczanie terenu to dla wielu właścicieli domów przykra konieczność. A może unikasz tego obowiązku?

Czy wiesz, że nieusuwane przez długie lata chwasty rozrastają się za pomocą rozłogów znajdujących się po ziemi. Większość osób najczęściej usuwa jedynie ich nadziemną część, natomiast chwasty odrastają. Sięgamy po środki chemiczne, nie należą one do najzdrowszych dla przyrody, a więc również dla roślinności naszych ogrodów. Ręczne odchwaszczanie? A może inne sprawdzone metody?

Niewielkie chwasty w ogrodzie usuwamy ręcznie

Dlaczego? Ponieważ tak jest najszybciej oraz oczywiście najdokładniej. Dbając o swój ogród i regularnie go odchwaszczając, nie będziesz zmuszony przed długie godziny wyrywać tych „gości”, którzy nie są w Twoim ogrodzie mile widziani. Do ich ręcznego usuwania możesz wykorzystać motykę. Ważne, aby pozbywać się chwastów wraz z korzeniami. Szczególnie uciążliwe mogą okazać się pokrzywa i perz, przy których lepiej sprawdzą się widły amerykańskie umożliwiające wykopanie ich podziemnej części. Chwasty w ogrodzie wcale nie muszą być takie straszne. Musisz tylko wiedzieć, jak z nimi walczyć.

Ściółkowanie na ograniczenie ilości chwastów

Nie jesteś zwolennikiem ciężkich prac w ogrodzie, jednak chciałbyś, aby wyglądał on pięknie i nie był porośnięty chwastami? Coraz skuteczniej ułatwiamy sobie codzienne obowiązki. Przykryj ziemię materiałem, który nie przepuszcza światła. To spowoduje, że chwasty będą żółkły, aż… zginą. Bardzo dobrze sprawdza się w tym celu ściółka organiczna. Możesz wykorzystać korę, zrąbki drzew lub igliwie. Próchnica powoduje jednak, iż dolna jej warstwa się rozkłada, wobec czego trzeba ściółkę systematycznie uzupełniać.

Alternatywą jest ściółka nieorganiczna, np. wykonana z tektury. Jeżeli masz w ogrodzie agrest lub maliny, możesz ten teren przykryć skoszoną trawą lub słomą. W miejscach, gdzie znajdują się grządki z warzywami najskuteczniejszym naturalnym pogromcą chwastów będzie kompost. Ściółkowanie, kompost? Sprawdź sam, co pomoże Ci usunąć chwasty w ogrodzie.

Tylko w najtrudniejszych przypadkach

Może się zdarzyć nawet najlepszym, ale lepiej tego unikać, czyli silne zachwaszczenie, na które może nie pomóc ręczne odchwaszczanie i ściółkowanie. W takich przypadkach zaleca się zastosowanie środków chwastobójczych nazywanych herbicydami. Wykazują one zdolność wnikania do tkanek roślin i korzeni, co jest przyczyną zamierania całej rośliny.

Kiedy najlepiej wykonać oprysk? Musi być słonecznie i bezwietrznie. Przez kilka dni nie powinno się na opryskanym terenie wykonywać żadnych prac ogrodniczych. Efekty dostrzeżemy już po kilku dniach. Chwasty w ogrodzie? To już przeszłość.

Domowymi sposobami!

Na wszystko znajdą się skuteczne domowe sposoby, które stosowali nasi przodkowie, jak też bliższe nam pokolenia. Pożądane efekty osiągniemy przede wszystkim przy pojedynczych chwastach i mniejszych ich skupiskach. Czego chwasty nie lubią? Na pewno jest to nierozcieńczony ocet, roztwór z mydła, jadalny olej używany w kuchni i gorąca woda. Należy spryskać wybranym „środkiem” chwasty i poczekać na efekty maksymalnie kilka dni. To proste zabiegi często stosowane na skalniakach, podjazdach i ścieżkach. Warto też sięgnąć po to, co większość z nas ma w domu, czyli uniwersalny preparat WD-40. Szczególnie nie lubi go oset. Spryskaj go środkiem WD-40, a na pewno się go pozbędziesz i możesz być pewien, że już nie wróci.

Chwasty były, są i będą w ogrodzie. Nie są gośćmi, których wyczekujemy z niecierpliwością, raczej robimy wszystko, by nie zadomowiły się na dłużej w naszych ogrodach. Regularnie odchwaszczaj teren, unikaj chemicznych środków, postaw na domowe sposoby.

Jeśli nasze wskazówki Cię zainteresowały, sprawdź inna artykuły znajdujące się na naszym blogu.