Pozostałości cementu na metalowych powierzchniach i narzędziach to częsty problem firm remontowo-budowlanych, a także „złotych rączek” często oferujących swoje usługi nieco taniej, a wykonujących je równie solidnie. Mimo że problem dotyczy wielu osób. Fachowcy jednak niechętnie dzielą się swoją wiedzą, która pomogłaby go zażegnać. Podobnie redaktorzy mediów branżowych rzadko poświęcają temu zagadnieniu swoją uwagę. W efekcie każdy, kto spotkał się z tego typu trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, musi radzić sobie samodzielnie. Zatem jakie środki i metody wybrać oraz co zrobić, żeby usunąć cement z metalu. Dodatkowo nie zniszczyć przy tym powierzchni, na której powstało zabrudzenie?

Średni efekt

Metalowa powierzchnia zabrudzona cementem nie prezentuje się estetycznie, może nawet burzyć wygląd całego pomieszczenia, które zazwyczaj jest chwilę po generalnym remoncie. To również negatywnie przekłada się na satysfakcję z efektu pracy, w którą zostało włożone sporo pieniędzy, energii i czasu. Podobnie jest z metalowymi narzędziami, kiedy cement zaschnie, może się okazać, że nie będą się nadawały do dalszego użytkowania i konieczny będzie zakup nowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które dają nadzieję, żeby usunąć cement z metalu. Czy wszystkie są skuteczne i godne polecenia?

Skuteczność profesjonalnych preparatów

W sklepach budowlanych można znaleźć wiele preparatów, których producenci deklarują, że idealnie nadają się do usuwania zaschniętej zaprawy cementowej i klejowej. Jednak w wielu przypadkach większość z tych środków tak naprawdę ma uniwersalne zastosowanie. Służą one do usuwania osadu i pozostałości z zapraw cementowych, ale również wielu innych zabrudzeń. Sprawdzą się przy usuwaniu nalotów kamiennych, rdzy z płytek klinkierowych i glazurowanych. Podobnie powinny sobie poradzić z czyszczeniem wszelkich materiałów wykonanych z różnego rodzaju kamienia jak piaskowiec, granit czy łupka i wreszcie można je wykorzystać do powierzchni ze stali szlachetnej, chromu, ceramiki i przeróżnych tworzyw sztucznych. Tak szerokie zastosowanie środków sprawa, że ich skład chemiczny musi być prosty, aby żaden materiał, do którego są dedykowane, nie ucierpiał pod wpływem ich działania. Wnioskować można, że zdecydowana większość dostępnych preparatów może mieć właściwości niewystarczające, żeby usunąć cement z metalu.

W sieci można znaleźć wiele opinii internautów, którzy mieli okazję korzystać z tego typu produktów. Po dokonaniu ich analizy można nabrać przeświadczenia, że:

  • Preparaty nie należą do najtańszych
  • W wielu z nich znajdują się żrące kwasy, które mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię
  • Proces czyszczenia trzeba powtórzy dwa a czasem trzy razy, aby uzyskać dobry efekt
  • Internauci uważają, że preparaty są mało wydajne
  • Popyt na tego typu preparaty jest duży, ponieważ ludzie nie znają innych metod, żeby usunąć cement z metalu.

Użyj WD-40, żeby usunąć cement z metalu

Na rynku obok preparatów dedykowanych między innymi do usuwania cementu z metalu znajduje się też WD-40. Ten wielofunkcyjny produkt przez lata obecności niemal w każdym domu i firmie ma już ponad dwa tysiące zastosowań. Oczywiście najbardziej znany jest ze swoich właściwości penetrujących i smarujących. Jednak użytkownicy postanowili sprawdzić, czy można po niego sięgnąć, żeby usunąć cement z metalu.

Okazuje się, że w przypadku tak trudnego zabrudzenia jego działanie ma dwie zalety. WD-40 rozmiękcza i rozpuszcza zaschnięty, przylegający cement, a następnie oddziela go od powierzchni. To powoduje, że zabrudzenie jest łatwiejsze do usunięcia i nie wymaga poświęcenia tak wielu pokładów energii. Ponadto po zastosowaniu preparatu wielofunkcyjnego można mieć pewność, że na metalu nie wystąpią zacieki czy odbarwienia. Wręcz przeciwnie wytworzy on na nim warstwę ochronną. Powierzchnia czy narzędzie stanie się dużo bardziej odporna na działanie wilgoci, wody oraz promieni UV. To duża zaleta szczególnie w przypadku metalowych narzędzi, które wyczyszczone preparatem WD-40 zyskają wydłużoną żywotność.

Jak przeprowadzić proces czyszczenia?

Wystarczy dokładnie spryskać zabrudzoną powierzchnię WD-40 i odczekać kilka minut. To niezwykle istotne, ponieważ preparat musi wejść w reakcję i zacząć oddziaływać na zaschnięty cement. Po kilku minutach najlepiej wziąć gąbkę i zacząć pocierać cement. Jego pozostałości zaczną przylegać do gąbki. W związku z tym gąbkę należy płukać w wiaderku z ciepłą wodą. W ten sposób nie rozmażemy rozpuszczonego cementu po metalowej powierzchni i gąbka nie ulegnie zniszczeniu. Kiedy zabrudzenie zostanie całkowicie usunięte, metalową powierzchnię należy dobrze umyć wodą i wytrzeć do sucha.

Trudne zabrudzenia, proste rozwiązania

Okazuje się, że podczas budowy domu czy remontu mieszkania najbardziej uporczywych zabrudzeń można się pozbyć przy użyciu najpopularniejszych i co najważniejsze tanich i wydajnych środków, które zazwyczaj zawsze znajdują się pod ręką. Preparat wielofunkcyjny WD-40 jest doskonałym tego przykładem. Wystarczy mała puszka, gąbka i wiaderko z ciepłą wodą, aby uporać się z problemem, który przysparza o ból głowy i nieprzespane noce.

Teraz wiesz już, co zrobić, żeby usunąć cement z metalu.

Na naszym blogu znajdziesz jeszcze więcej ciekawych artykułów. Może zainteresuję Cię ten: Ochrona przed korozją- jak sprawić, żeby metal nie skorodował. Żeby się dowiedzieć, kliknij tutaj.