Rdza to wynik oddziaływania na siebie żelaza i tlenu. Z chemicznego punktu widzenia rdza to tlenek żelaza. Nawet niewielki ślad rdzy na samochodzie, zabawkach czy przedmiotach użytku domowego sprawia, że Twoje serce bije mocniej. Co możesz zrobić? Nie chcemy, żeby rdza zatruła Ci życie, dlatego przedstawimy kilka technik, dzięki którym usuwanie rdzy nie będzie już sennym koszmarem. 

Rdza to nie tylko niemiły widok. Jeśli pozostawisz rdze samą sobie okaże się, że zaatakowany przedmiot zostanie w końcu przez rdzę zjedzony. 

Oznacza to, że jeśli tylko zobaczysz rdzę, musisz zabrać się za jej usuwanie. Nie można tego odkładać. Oto sprawdzone sposoby: 

Ocet Ci pomoże

Kwas octowy jest jednym z najlepszych środków do usuwania rdzy. Najlepiej sprawdza się, jeśli zardzewiała powierzchnia nie jest zbyt duża. Dobrym przykładem jest zardzewiały gwóźdź, który możesz w całości zanurzyć w occie. Jeśli włożysz gwóźdź do butelki z octem, możesz po chwili wstrząsnąć butelką, a rdza odejdzie od powierzchni gwoździa. Jeśli tak się nie stanie, trzeba pozostawić gwóźdź na chwilę dłużej.  

Sól i cytryna rzadko zawodzą 

Czy wiesz co jest najlepszą alternatywą dla kwasy octowego? Oczywiście jest to kwas cytrynowy. Sól i cytryna sprawdzą się najlepiej w sytuacji, gdy nie możesz wyjąć zardzewiałej części. Zardzewiały element trzeba wtedy posypać solą, tak aby w całości pokryła ona rdzę. Następnie należy wycisnąć na sól sok z cytryny. Pozostaw sól i sok z cytryny na dwie godziny. Po tym czasie możesz zdrapać rdzę. Możesz zrobić to nawet skórką z cytryny, która została Ci po wyciśnięciu soku. Nie zniszczy ona czyszczonej powierzchni. Usuwanie rdzy nie jest wcale takie trudne prawda? A mamy jeszcze kilka sposobów w rękawie.

Przedmioty domowe mogą więcej niż Ci się wydaje 

Jeśli sok z cytryny nie działa możesz spróbować użyć sody oczyszczonej. Wymieszaj sodę z wodą w misce, tworząc z nich pastę. Pastę nałóż na zardzewiałe miejsca i pozostaw na kilka godzin. W międzyczasie przygotuj niepotrzebną już szczoteczkę do zębów. Po kilku godzinach możesz użyć jej do zdrapania rdzy. Czyszczone powierzchnie powinny wyglądać jak nowe.  

Dla najlepszych rezultatów, a szczególnie dla miejsc gdzie ciężko dotrzeć, możesz wybrać WD-40 Penetrant . Wnika on głęboko w skorodowane elementy. Poza tym, że rozbija cząstki rdzy, zostawia także powłokę ochronną, dzięki czemu nie wróci ona przez długi czas. 

Spróbuj ją zeskrobać

Jeśli żadna z wymienionych wyżej metod nie działa albo powierzchnia jest zbyt zardzewiała, możesz użyć siły swoich mięśni. Będzie Ci potrzeba szpachelka. Pamiętaj, że nie zawsze możesz to zrobić. Jeśli zeskrobanie rdzy niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia zardzewiałego przedmiotu- nie rób tego. Przyniesie to więcej szkody niż pożytku. 

Kiedy nic nie działa 

Czasami rdza jest tak mocna, że nie usuniesz jej ani szpachelką ani papierem ściernym. Żeby uniknąć zniszczenia przedmiotów, możesz zastosować WD-40 . Dzięki temu preparatowi usuniesz rdze i zakonserwujesz czyszczone przedmioty: 

  1. Spryskaj zardzewiałe powierzchnie WD-40, tak aby były nim całkowicie pokryte. Pozostaw co najmniej na 10 minut. 
  2. Kiedy WD-40 zmniejszy rdzę, delikatnie ją zeskrob. 
  3. Ponownie spryskaj powierzchnie WD-40 i pozostaw na 10 minut. 
  4. Użyj papieru ściernego. W zależności od rozmiaru rdzy możesz potrzebować różnych rozmiarów. 
  5. Jeśli rdza nadal nie znika, ponownie użyj WD-40 i spróbuj usunąć rdzę na przykład przy pomocy szczoteczki drucianej. 
  6. Ponownie użyj WD-40, aby zakonserwować powierzchnie na przyszłość. 

Usuwanie rdzy to proces, który musisz rozpocząć natychmiast po tym, jak tylko ją zobaczysz. Rdza pozostawiona sama sobie kompletnie zniszczy przedmiot, na którym się znajduję.

Usuwanie rdzy to tylko jedno z wielu zastosowań WD-40. Sprawdź na naszym blogu, co jeszcze potrafi ten cudowny środek. Kliknij tutaj.