Kiedy metal wchodzi w kontakt z wodą przez długi czas, zaczyna się na nim pojawiać rdza, która go niszczy. Rdza może pojawiać się na wszystkich metalowych przedmiotach: narzędziach, meblach ogrodowych, metalowych ogrodzeniach, samochodach itp. Jeśli po prostu ją zostawisz korozja w mgnieniu oka zniszczy wszystkie przedmioty, na których pojawiła się rdza. To samo dzieje się z siatkami ogrodzeniowymi czy takimi, które czasami umieszczamy w oknach. Zwłaszcza jeśli mieszkasz w miejscu cechującym się wysoką wilgotnością- wtedy Twoje ogrodzenie może służyć Ci przez bardzo krótki czas.

Dzisiaj dowiesz się, że usuwanie rdzy z metalowych ogrodzeń nie jest takie trudne, jakby się mogło wydawać.

Sok z cytryny i sól

Powierzchnie, na której znajduje się rdza posyp solą i potrzyj. Następnie wyciśnij na sól trochę soku z cytryny i pozostaw tak na godzinę- dwie. Po tym czasie zeskrob mieszankę z powierzchni metalu przy użyciu druciaka. Jeśli metal podatny jest za zarysowania, użyj do tego czegoś delikatniejszego np. miękkiej ściereczki. Konieczne będzie wtedy użycie troszkę większej siły.

Soda oczyszczona

 

W misce przygotuj pastę z sody oczyszczonej i wody. Nałóż pastę na zardzewiałą powierzchnię i pozostaw na kilka godzin.  Po tym czasie, zeskrob pastę przy użyciu szczoteczki. Przemyj czyszczoną powierzchnię czystą wodą i zobaczysz, że rdza zniknęła. Przetrzyj powierzchnię suchą szmatką, aby nie pozostawić wilgoci.

Ocet

 

Ocet słynie z tego, że jest dobrym naturalnym środkiem czyszczącym. Z usuwaniem rdzy radzi sobie równie dobrze, jak wymienione wyżej produkty. Możesz użyć go do usuwania rdzy ze wszelkich metalowych powierzchni, w tym również siatki ogrodzeniowej. Sposób użycia jest podobny, jak przy wcześniejszych przykładach. Zamocz czystą ściereczkę w occie i nałóż ocet na ogrodzenie. Pozostaw na kilka godzin i usuń przy pomocy druciaka. Przemyj czystą wodą, aby zmyć zanieczyszczenia.

Usuwanie rdzy z WD-40

To najbardziej wszechstronna i wygodna metoda ze wszystkich. Głównie dlatego, że wystarczy spryskać powierzchnię, na której znajduje się rdza, zamiast namaczać ścierki w przygotowanych substancjach. Ponadto nie ma konieczności pozostawiania WD-40 na kilka godzin czy dni (w zależności od rdzy).

Jeśli rdza ciężko schodzi, może okazać się konieczne żeby czynność powtórzyć. Użycie do tego WD-40 zmniejszy ryzyko wystąpienia rdzy w przyszłości, ponieważ ten preparat wypiera wodę. Zadziała on jako powłoka ochronna na siatce ogrodzeniowej i ochroni ją przed rdzą przez długi czas.

 

Wiesz już, że usuwanie rdzy z metalowych ogrodzeń nie jest trudne.

Wejdź na naszą stronę i znajdź więcej informacji, porad i trików związanych z użyciem WD-40 np. o tym jak usunąć rdzę z metalu.