Rdza zaatakowała Twój samochód? Każdy pojazd jest narażony na jej pojawienie, niektóre w większym, inne w mniejszym stopniu. Pojawia się najczęściej na podwoziu, elementach układu wydechowego, nadkolach, masce i progach. Nie oszczędza też śrub, o których kierowcy nierzadko zapominają. Problem pojawia się, kiedy chcą je odkręcić, a one ani drgną. Zaatakowane przez rdze mocno się trzymają, a Ty szukasz sposobu, aby sobie z nimi skutecznie poradzić. Usuwanie śrub nie musi być wyzwaniem. Mamy swoje sprawdzone sposoby.

Małe śruby – duży problem

Śruby mają bardzo ważną, odpowiedzialną funkcję. Służą do mocowania jednego elementu do drugiego. Są wykonane z metalu, co wyjaśnia ich podatność na rdzę, tym bardziej że w samochodzie znajdują się w miejscach często narażonych na kontakt z wodą. W aucie większość śrub to śruby z łebkami i możemy je odkręcić, stosując klucz oczkowy. Ulegają one jednak zapieczeniu, co utrudnia ich odkręcenie, w takim przypadku niezbędna jest pomoc, np. wielofunkcyjnego WD-40. Łebek śruby ma kształt sześciokąta, jednak rdza często powoduje, że traci on jakiekolwiek kanty i staje się owalny. Kolejny problem to kruszenie się śruby, pojawia się przede wszystkim przy podwoziu, zawieszeniu i układzie wydechowym. Rdza jest szczególnie niebezpieczna dla chłodnicy i oczek przewodów masowych.

Usuwanie śrub, które zaatakowała rdza, wymaga zastosowania odpowiednim technik. Nie zawsze wystarczy dużo siły, czasami nawet męska duma nie wystarczy, aby śruba drgnęła. Co zrobić w takiej sytuacji?

Podgrzewanie zardzewiałej śruby

To metoda, którą stosują profesjonaliści w warsztacie, ale Ty również możesz z niej skorzystać. Potrzebować będziesz opalarki lub palnika. Stosuj ją tylko w przypadku zardzewiałej nakrętki, np. znajdującej się przy feldze koła. Podgrzewaj tylko nakrętkę, nigdy nakrętkę i śrubę. Jeżeli jest zardzewiała śruba, to podgrzewamy element, który jest wkręcona. Pod wpływem ciepła rozszerza się, co sprawia, że usuwanie śrub jest łatwe, bez konieczności użycia dużej siły. Mogą Ci się przydać kombinerki, którymi chwycisz łebek śruby.

Penetrujący spray

Czasami wystarczą prostsze sposoby, nie musisz od razu sięgać po opalarkę lub palnik. Zapieczone śruby możesz usunąć z wykorzystaniem sprayu penetrującego WD-40. Ułatwia on poluzowanie zardzewiałej śruby, bardzo dobrze i szybko wnika w trudno dostępne miejsca, a także jest odporny na wysokie i niskie temperatury, od -20°C do +90°C. Z kolei uniwersalny środek WD-40 bardzo dobrze sprawdzi się jako ochrona przed korozją. Używaj go w celu uniknięcia problemu z rdzą na śrubach.

Użyj spawarki

W ekstremalnie trudnych sytuacjach może Ci się przydać spawarka. Usuwanie śrub, u których łebek całkowicie się rozsypał, jest szczególnie trudne. Zanim użyjesz spawarki, odłącz koniecznie akumulator. Zabezpiecz również lakier wokół miejsca spawania i najbliżej znajdujące się niego szyby, aby uniknąć jej pęknięcia. Pamiętaj o ochronnych rękawiczkach i masce. Usuń ze śruby resztki rdzy, możesz to zrobić, stosując WD-40. Do tak przygotowanej dospawaj kawałek metalu lub nakrętkę. Dzięki temu będziesz mógł odkręcić śrubę z wykorzystaniem zwykłego klucza.

Przecinakiem do metalu

W trudnych przypadkach specjaliści stosują mechaniczną metodę usuwania śrub. Używają w tym celu przecinaka do metalu, ustawiając go na górnej krawędzi boku nakrętki. Podbijają ją młotkiem, wprawiając ją w ruch obrotowy. Niektórzy wybierają jeszcze bardziej drastyczną metodę. W zardzewiałej nakrętce wywiercają dwa otwory naprzeciwko siebie. Aby pękła, trzeba użyć przecinaka. Dopiero wtedy można ją całkowicie usunąć.

Ty też możesz wygrać walkę z rdzą w swoim samochodzie.

Na naszym blogu znajdziesz jeszcze więcej interesujących porad. Kliknij tutaj.