Czarne smugi na podłodze powstają przez zadrapanie jej przedmiotami z twardą gumą na spodzie, takimi jak podeszwy butów, szpilki, meble, drabiny, zabawki itp. Każdy rodzaj podłogi jest podatny na zarysowania. Takie rysy sprawiają, że Twoja podłoga wygląda brzydko. Podczas gdy usuwanie zadrapań, może wydawać się trudne, tak naprawdę jest to bardzo prosta czynność. Wymaga to dużo mniej wysiłku, niż można by pomyśleć. Czystą podłogę możesz uzyskać bez wielkiego zaangażowania.  W tekście poniżej wyróżniliśmy kilka prostych trików i wskazówek, które pomogą w szybkim usuwaniu zadrapań. Wskazaliśmy też środek do usuwania zadrapań, który idealnie usuwa zadrapania i sprawia, że Twoje ceramiczne płytki wyglądają jak nowe.

Spróbuj użyć gumy przeciwko gumie

Są różne rodzaje gumy. W przypadku zarysowań na podłodze, jeden rodzaj gumy może pomóc pozbyć się zarysowania spowodowanego innym. Poniżej znajdziesz informację, jak usunąć rysy z podłogi ceramicznej, przy użyciu różnych rodzajów gumy.

Gumka do zmazywania

Do usunięcia mniejszych rys, możesz użyć gumki do zmazywania ołówka. Idealnie usuwa zadrapania tego typu. Pocieraj mocno zarysowane miejsce, do czasu aż czarne ślady znikną. Usuń dokładnie wszystkie pozostałości po gumce. W przeciwnym razie one też mogą zostawić ślad na podłodze. Na rynku jest wiele gumek przeznaczonych właśnie do tego celu. Podczas wybierania jej z półki, upewnij się, że nie jest ona zbyt twarda i nie usunie lakieru z podłogi. Pamiętaj też o przetestowaniu gumki na małej, ukrytej powierzchni podłogi, przed rozpoczęciem usuwania zadrapań z widocznych miejsc.

Buty do tenisa

Gumowe podeszwy butów do tenisa, to również idealny środek do usuwania zadrapań. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku zarysowań na większych powierzchniach. Włóż rękę do buta i pocieraj mocno zabrudzony punkt piętą buta. Jeśli nie czujesz się dobrze robiąc tak, albo nie jesteś w stanie użyć odpowiedniej siły, możesz też czyścić daną powierzchnię, wkładając do buta nogę. Dzięki temu będziesz mógł użyć odpowiedniej siły i nie będziesz czuł się nieswojo. Upewnij się, że pocierasz zadrapania kulistymi ruchami.

Piłka do tenisa

Do usuwania zadrapań z podłogi można również użyć piłeczki do tenisa. Taki środek do usuwania zadrapań działa najlepiej na powierzchniach z dużymi rysami. Wytnij na piłeczce mały “X”. Powinien być on wielkości ok ¼ piłki. Żeby uniknąć skaleczenia nie trzymaj piłeczki w rękach.  Dobrym pomysłem jest umieszczenie jej na jakimś uchwycie lub twardej powierzchni. Po zakończeniu wycinania „X” możesz już włożyć do piłki rączkę szczotki i użyć tego do usunięcia zadrapań.

Usuwanie zadrapań- wskazówki

Jeśli podane wyżej sztuczki nie działają, poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które pomogą pozbyć się rys z podłogi.

Pasta z sody oczyszczonej

Przygotuj gładką pastę miksując ze sobą 2 łyżeczki sody oczyszczonej z ciepłą wodą. Upewnij się, że pasta nie jest zbyt wodnista. Użyj miękkiej szmatki aby delikatnie wetrzeć pastę z sody w zabrudzone miejsca. Kiedy rysy zostaną usunięte, użyj wilgotnej szmatki, aby wyczyścić pozostałości pasty. Następnie pozostaw do wyschnięcia.

Paliwo do zapalniczki

Paliwo do zapalniczki również może być użyte jako środek do usuwania zadrapań. Weź miękką szmatkę I namocz ją w paliwie do zapalniczki. Następnie potrzyj zabrudzone miejsce. Po pozbyciu się rys z powierzchni, przemyj ją wilgotną szmatką i pozostaw do wyschnięcia. Paliwo do zapalniczki jest łatwopalne i toksyczne, dlatego też trzeba zachować szczególną ostrożność używając go. Może podrażniać skórę i oczy- unikać kontaktu.

Pasta do zębów

Pasta do zębów również usuwa zadrapania z podłóg. Na czystą szmatkę nałóż małą ilość pasty do zębów i natrzyj nią zabrudzone miejsce. Wykonuj małe, kuliste ruchy. Po zakończeniu, użyj wilgotnej szmatki do oczyszczenia powierzchni i pozostaw do wyschnięcia.

WD-40

Jednym z najprostszych sposobów usuwania zadrapań jest użycie WD-40. Spryskaj niewielką ilością WD-40 ręcznik papierowy lub miękką, czystą szmatkę. Przetrzyj zarysowane powierzchnie. Nie rób tego zbyt mocno. Wykonuj małe, kuliste ruchu.  Po zakończeniu, użyj wilgotnej szmatki do oczyszczenia powierzchni i pozostaw do wyschnięcia. WD-40 z łatwością usuwa zadrapania. Jest skutecznym środkiem do usuwania zadrapań bez niszczenia podłogi.

Środki ostrożności

Poniżej znajduje się kilka ważnych informacji, istotnych podczas usuwania zadrapań z płytek ceramicznych.

  • Pamiętaj o testach na małej powierzchni, zanim zaczniesz czyścić dużą, widoczną część podłogi. Dzięki temu upewnisz się, że nie będzie żadnych odbarwień na podłodze.
  • Kiedy masz wątpliwości, co do środka do usuwania zadrapań, nigdy nie wahaj się i upewnij się u sprzedawcy czy producenta, aby nie popełnić błędu. Możesz też zapytać go o dodatkowe wskazówki czy środki ostrożności, które powinieneś zachować czyszcząc płytki ceramiczne.

Wspomniane wskazówki i rady, ułatwiają usuwanie zadrapań z podłóg. Pamiętaj, aby testować je najpierw na ukrytym kawałku podłogi, aby nie zetrzeć lakieru, czy nie odbarwić powierzchni. Istotne jest też, aby nie trzeć powierzchni zbyt mocno, bo może prowadzić to do wyblaknięcia podłogi.