Marzy Ci się domowy warsztat? Lubisz majsterkować, lecz nie masz swojego miejsca, w którym mógłbyś „zaszyć się” na kilka godzin? Potrzebujesz niewielkiej przestrzeni, aby zaaranżować swój prywatny warsztat majsterkowicza. Możesz urządzić go w piwnicy, garażu lub na strychu. Jeżeli masz niewykorzystane pomieszczenie w domu, to świetnie, będzie idealnym miejscem na Twoją pracownię. Zrób to sam z naszą pomocą i kilkoma wskazówkami.  Sprawdź nasze porady ZTS.

Podstawowe narzędzia

Możesz go urządzić  garażu lub piwnicy, przeznaczyć na niego bądź większą przestrzeń, ale zawsze muszą się w nim znaleźć podstawowe narzędzia stolarskie. Potrzebujesz ich, aby wykonać nawet najprostszą obróbkę drewna albo metalu. W warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć na pewno młotka, najlepszy będzie młotek ślusarski. Przyda Ci się również zestaw kluczy nasadowych, śrubokręt i obcęgi. Przy obróbce drewna potrzebne jest też dłuto, a imadło zapewni Ci bezpieczne stabilizowanie elementów na stole.

To jeszcze nie wszystko! Wyposażyć się musisz także w kombinerki, papier ścierny, zestaw pędzli, miarkę i poziomice. Warto też mieć zawsze pod ręką kilka uniwersalnych preparatów, które zapewniają dobre smarowanie, ochronę przed korozją i pomagają szybko i skutecznie usunąć trudne zabrudzenia. O swoje narzędzia metalowe zadbasz z wykorzystaniem środka WD-40, a do gumowych elementów używaj smar silikonowy WD-40.

Specjalistyczne elektronarzędzia

Do wymagających i trudniejszych prac nie wystarczy tylko młotek, śrubokręt i miarka. Większe wyzwania wymagają bardziej użycia sprzętu zasilanego prądem. Podstawowym narzędziem majsterkowicza jest oczywiście wiertarka, dla najbardziej wymagających polecamy wiertarkę udarową. Szybko odkręcisz i przykręcisz śruby dzięki wkrętarce. Przy wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych przyda Ci się również szlifierka. Pozwala ona nadać odpowiedni kształt i wyrównać krawędzie. Jest też niezawodnym narzędziem przy usuwaniu rdzy lub też starej warstwy farby.

Chcąc skutecznie łączyć ze sobą elementy, musisz zaopatrzyć się w lutownicę lub spawarkę. Przy pracy z drewnem nie może zabraknąć w Twoim warsztacie pilarki. Wybierając wyrzynarkę dodatkowo będziesz mógł wykonywać cięcia po linii krzywej.

Praktyczne miejsce do pracy – porady ZTS

Masz już narzędzia i akcesoria, ale musisz jeszcze mieć odpowiednio zagospodarowane miejsce do pracy. Potrzebujesz dużego stołu roboczego i kilku półek. Jeżeli masz niewiele miejsca do wykorzystania, zamontuj na ścianie haczyki i wieszaki, na których zawiesisz narzędzia. Świetnie sprawdzą się też kratownice, czyli gotowe systemy przeznaczone do montażu ściennego. Jeżeli masz do dyspozycji większą przestrzeń, to warto jest zdecydować się na metalowe półki. Narzędzia możesz również schować do praktycznych boksów i skrzynek, w ten sposób łatwiej będzie Ci utrzymać porządek w warsztacie. Chcesz się bardziej wykazać – nasze porady ZTS to na przykład wykonanie drewnianej skrzynki na narzędzia. Nie musisz kupować gotowej, która nie do końca spełnia Twoje oczekiwania. To również dobry początek dla Twoich domowych prac w nowym warsztacie.

Znajdź odpowiednie miejsce, kup niezbędne narzędzia, wyposaż pomieszczenie w kilka półek, stół roboczy, wieszaki i walizki na narzędzia i… do pracy, majsterkowiczu! Każda złota rączka potrzebuje swojego „kawałka podłogi”, na którym będzie mogła się wykazać. Pamiętaj o tym, aby dbać o porządek w swoim warsztacie, nietrudno jest w nim zgubić małą śrubkę, śrubokręt, a nawet młotek.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, sprawdź nasze pozostałe rady i wskazówki zamieszczane na blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.