Dostrzegasz już pierwsze oznaki wiosny? A może wiosna u Ciebie trwa już w najlepsze? Żegnamy zimę i z szerokim uśmiechem witamy wiosnę. Po zimie w ogrodzie jest na prawdę dużo pracy. Zaangażuj wszystkich w prace w ogrodzie, w końcu później wszyscy będziecie z niego korzystać. Wspólna praca może być też ciekawą alternatywą na wspólne spędzanie czasu. Potrzebne Wam są tylko: odpowiedni sprzęt, dobra organizacja pracy i oczywiście chęci. Wiosenne porządki na prawdę nie są takie straszne. Przeczytanie naszego artykułu zajmie Ci kilka minut ale dzięki temu usprawnisz swoje działania w ogrodzie.

Wiosenne porządki- przygotuj narzędzia ogrodowe

Niezależnie od tego czy sprzątasz w domu, gotujesz w kuchni, czy przygotowujesz się na nadejście wiosny, musisz sobie to ułatwić. Dlatego tak ważny jest etap przygotowań. Żeby przygotować narzędzia, musisz pozbyć się brudu i rdzy. Do tego możesz użyć WD-40. Oczywiście idealnie byłoby, gdybyś przed zimą również zabezpieczył narzędzia tym preparatem. Dzięki temu wiosną tylko spryskasz je przy pomocy WD-40 i przetrzesz szmatką. Dzięki temu preparatowi zaoszczędzisz czas i energię. 

Wiosenne porządki- usuń brud

Zanim zaczniesz przycinać drzewa, krzewy, i rośliny, pozbądź się brudu np. porostów z chodników. Będziesz potrzebować do tego wody, szczotki i detergentu. Z tłustymi zabrudzeniami natomiast poradzi sobie WD-40 , który skutecznie usuwa i wypiera wodę, dzięki czemu odseparowuje tłusty brud.  

Nadejście wiosny to również dobry czas na sprawdzenie stanu mebli ogrodowych. Pamiętaj, żeby zwracać uwagę na to, z czego są zrobione. Jeśli są drewniane, uważaj, najlepiej stosuj do tego miękką ściereczkę i specjalny środek do drewna. Metalowe elementy możesz czyścić bez obaw przy pomocy WD-40 . Meble z wikliny najlepiej czyścić wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego. Niezależnie od tego jakie meble ogrodowe posiadasz, zawsze lepiej sprawdzić na niewidocznym elemencie czy środek, którego używasz nie uszkodzi mebli.

Wiosenne porządki -zadbaj o rośliny 

Teraz czas na zajęcie się roślinami. Zacznij od drzew liściastych, które są zbyt stare i rosną zbyt gęsto. To też dobry czas, aby pozbyć się zimowej ochrony. Wycinamy wnętrze korony drzewa. To bardzo ważna rzecz. Gałęzie i liście, które opadły mogą powodować, że trawa będzie rosła szybciej. To samo w przypadku starej skoszonej trawy.  Dlatego koniecznie uprzątnij miejsca wokół drzew. 

Teraz poświęcimy trochę uwagi rabatom. Kora i torf mogą posłużyć jako warstwa wierzchnia. Liście, słoma i gałęzie drzew mogą być dobrymi składnikami kompostu. Trzeba też wyciąć wyblakłe kwiatostany i wyczyścić byliny z wyschniętych liści. 

Wiosenne porządki- kilka cennych wskazówek

To zaledwie początek wiosennego sprzątania. Teraz Twój taras, balkon i kamienne ścieżki również należy wyczyścić. Krzewy muszą być zabezpieczone. Drewniane meble pokryte warstwą ochronną. To też czas na udekorowanie ogrodu. Pamiętaj, że ogród to miejsce, które daje Ci wiele radości. Kawa na tarasie wywołuje uśmiech na twarzy. Dlatego wiosną należy przyłożyć się do pielęgnacji ogrodu, aby później móc cieszyć się nim w lecie i jesieni. 

Dni stają się co raz dłuższe i jest co raz więcej słońca… wiosna zbliża się wielkimi krokami! Czy w Twoim ogrodzie też już ją widać? 

Jeśli ogród jest Twoją pasją- mamy dla Ciebie dobra wiadomość. Na naszym blogu znajdziesz o wiele więcej artykułów, które mogą Cię zainteresować. Wystarczy, że klikniesz tutaj.