W życiu każdego kierowcy przychodzi taki moment, w którym korozja spędza mu sen z powiek. Niestety korazja ma silne właściwości destrukcyjne praktycznie każdego materiału, na którym zacznie występować. Zauważona i usunięta w miarę szybko od chwili pojawienia się na poszczególnych elementach samochodu, to komfortowa sytuacja, ale niestety nie każdemu jest dane jej dostąpić. Zatem jak zabezpieczyć auto przed korozją, aby móc spać spokojnie i mieć gwarancję, że przez długi okres nie wystąpi ponownie? Pamiętaj, że zabezpieczenie przed korozją może uchronić Cię przed wieloma problemami.

Ludowa mądrość

Stare i dobrze znane porzekadło mówi – lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się tak samo dobrze w przypadku korozji, jak chorób. Na szczęście istnieje wiele sposobów, dzięki którym będzie można zapobiec wystąpieniu korozji.

Cud techniki

Pierwszy sposób polega na wyposażeniu się w elektroniczne urządzenie antykorozyjne. Metoda ta jest również znana pod nazwą katodowego zabezpieczenia antykorozyjnego i bardzo często jest wykorzystywana w budownictwie. W ostatnich latach zaczęto ją także stosować w motoryzacji. To nic innego jak nadruk powierzchniowy SMD, który charakteryzuje się wysoką odpornością na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne. Urządzenie jest wyposażone w dwie elektrody, które należy przymocować w dwóch różnych miejscach na karoserii. Zaleca się, aby były to oddalone od siebie punkty – najlepiej pierwszy na przodzie, a drugi na tyle samochodu. Elektroniczne urządzenie antykorozyjne, to zabezpieczenie przed korozją samochodu na wiele lat. Niestety urządzenie posiada dwie wady. Pierwszą z nich jest cena, która oscyluje w granicach 100 złotych. Drugą fakt, że wiele samochodów z uwagi na swoje duże gabaryty nie jest chronionych w 100% przez jedno urządzenie. Dlatego czasem potrzebny jest zakup dwóch, a nawet trzech takich urządzeń, aby uzyskać pożądany rezultat.

Niezawodność od lat

Niezawodne zabezpieczenie przed korozją można uzyskać również dzięki WD-40. Preparat cechuje się właściwościami smarującymi i wytwarza warstwę ochronną praktycznie na każdym materiale, z którym ma kontakt. Decydując się na wykorzystanie tego sposobu, należy pamiętać o kilku rzeczach. Pierwsza tyczy się puszki WD-40. Zdecydowana większość puszek pozwala na spryskanie powierzchni dwoma sposobami poprzez zastosowanie w nich unikalnych aplikatorów. Kolejna rzecz to posiadanie miękkiej ściereczki, którą rozsmarowujemy WD-40 po powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Trzecia i najważniejsza, to regularność. Jeśli będzie cechowała nas konsekwencja w działaniu, to samochód nigdy nie powinien „zachorować” na korozję. Dodatkowymi atutami tego wielofunkcyjnego preparatu jest jego niska cena oraz to, że od wielu lat jest wykorzystywany do walki z korozją przez ludzi na całym świecie.

Korozja boi się wosku

Inne preparaty, które oferują dobre zabezpieczenie przed korozją, to te na bazie wosku. Jednak decydując się na ich użycie, należy liczyć się z tym, że na rynku jest ich bardzo wiele. Niektóre z nich są bardzo tanie, a inne drogie. Oczywiście przyzwoitą jakość oferują tylko te z górnej półki. Kierowca musi samodzielnie zdecydować czy wykosztować się i mieć spokój, czy wybrać inny sposób zabezpieczenia przed korozją samochodu.

Farba zatrzyma korozję

Kolejnym wartym uwagi sposobem walki z „rudą” jest zastosowanie farby antykorozyjnej. W tym przypadku, zanim zdecydujemy się na zakup farby, trzeba zasięgnąć wiedzy doświadczonych osób. Farbę należy umiejętnie dobrać do materiału, który chcemy pomalować. Kiedy to już zostanie ustalone, to kolejnym krokiem będzie wybór producenta i produktu. Farby zazwyczaj różnią się od siebie pod względem jakości, wydajności i czasu schnięcia. To wszystko jest ściśle powiązane z ceną, która w tej sytuacji odgrywa kluczową rolę.

Zabezpieczenie przed korozją emalią

Podobnym i równie skutecznym produktem do poprzedniego jest emalia antykorozyjna. Zaletą jej jest dobre zabezpieczenie metalu i utworzenie na nim powłoki mechanicznej. Jeśli chcemy solidnie wykonać pracę polegającą na zabezpieczeniu auta przed korozją, to zanim posłużymy się emalią, zróbmy podkład ftalowy, który spotęguje działanie emalii. To nieco skomplikowana i czasochłonna metoda, ale czego się nie robi, żeby pozbyć się z naszego życia i samochodu „rudej”.

Dbaj regularnie

Ostatni i zarazem najlepszy sposób ze wszystkich to regularność. Niezależnie od tego, czy posiadamy nowy, czy stary samochód, jedyne co pozwoli mu przetrwać próbę czasu, to nasze odpowiednie podejście do jego regularnej pielęgnacji. Im częściej będziemy poświęcać czas na mycie go, woskowanie, smarowanie i przeprowadzanie wszelkich innych zabiegów mających na celu poprawę jego kondycji – tym lepiej. Dzięki temu samochód będzie ładnie się prezentował, a to znaczy, że wolniej będzie tracił na wartości. Kiedy będziemy go sprzedawać, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybciej znajdziemy kupca i sprzedamy go za większe pieniądze. Niemniej przede wszystkim powinniśmy odczuwać satysfakcję, że sprzedajemy samochód sprawny i zadbany, bo przecież to, jak traktujemy to, co posiadamy w dużej mierze świadczy o nas samych.

Co jeszcze możesz zrobić, aby uchronić swój samochód? Przeczytaj inne artykuły z tej kategorii. Wystarczy, że klikniesz tutaj.