W domu, garażu, samochodzie i ogrodzie… usterki zdarzają się wszędzie i potrzebne są wtedy naprawy wykonane samemu lub z pomocą fachowca. Panowie jednak chętnie podejmują się prac samemu, udowadniając tym samym, iż są w stanie poradzić sobie niekiedy z trudniejszymi problemami. W każdym domu powinien więc znajdować się zestaw narzędzi. Nigdy nie wiemy, kiedy kosiarka nagle przestanie ścinać trawę, będzie trzeba przybić gwóźdź w salonie czy też odkręcić kolanko pod zlewozmywakiem. Skrzyneczka z narzędziami to wtedy nasze ratunkowe koło.

Jak powinien wyglądać zestaw narzędzi dla złotej rączki? To zależy od tego, jak wiele potrafimy i jakich prac będziemy w stanie się podjąć. Są jednak takie narzędzia i akcesoria, których nie może w nim zabraknąć.

Podstawowy zestaw narzędzi

Zacznijmy od podstaw, czyli od tych narzędzi, których potrzebujemy najczęściej i którymi potrafi posługiwać się praktycznie każdy. Zestaw narzędzi wyposażamy oczywiście w młotek. Trudno jest uniknąć konieczności wbijania gwoździ w domu. Zawsze znajdzie się dobre miejsce na obraz w jadalni lub zdjęcia rodzinne w salonie. Kiedy masz już młotek, to musisz mieć też gwoździe. Najlepiej jest wyposażyć się w kilka rodzajów, ponieważ w zależności od tego, co wieszamy, potrzebować będziemy mniejszych lub większych. Do swoich towarzyszy dołącza też śrubokręt, bez niego zestaw narzędzi moglibyśmy uznać za nieistniejący. W tym przypadku wybieramy śrubokręt zwykły i tzw. krzyżak.

Szczególnie uniwersalnym narzędziem są szczypce, które służą do wyciągania niewielkich elementów, np. gwoździ czy wkrętów. Jednocześnie można nimi ciąć druty oraz wyginać twardsze elementy. Zestaw narzędzi uzupełniamy też o klucz francuski, który jest niezastąpiony podczas napraw hydraulicznych. Jeżeli znasz się nieco na elektryce, to przyda Ci się również wkrętak elektrotechniczny. Nie możemy zapomnieć o miarce, oczywiście składanej lub automatyczna, wysuwana.

W domowych i warsztatowych naprawach fantastycznie sprawdzają się narzędzia uniwersalne, podobnie jest też z akcesoriami. Jak poradzisz sobie ze skrzypiącymi drzwiami, śrubami, których nie można odkręcić, rdzą na metalowych narzędziach ogrodniczych czy chociażby z zabrudzeniami po smarze i olejach po naprawie auta? Zestaw narzędzi to dobre miejsce dla wszechstronnego środka WD-40. Chroni i zabezpiecza metalowe powierzchnię przed rdzą, a także ją skutecznie usuwa. Wypiera wilgoć, usuwa wszelkie tłuste zabrudzenia. Wnikając pomiędzy unieruchomione części, pomaga w ich usunięciu. Sprawdzi się w wielu obszarach – do czyszczenia, konserwacji, renowacji, naprawy i ochrony.

Dodatkowe wyposażenie skrzynki majsterkowicza

Wiesz już, czego z pewnością będziesz potrzebował, ale zawsze możesz uzupełnić swój zestaw narzędzi o inne, bardziej zaawansowane i przeznaczone do trudniejszych prac. Z pewnością w wielu przypadkach przyda się wiertarka. Wywiercisz nią dziury, co pozwoli Ci szybko zawiesić nową półkę w sypialni. A może sam jesteś w stanie wykonać meble? W takich okolicznościach wiertarka to konieczność. Obok wiertarki mamy wkrętarkę, czyli zautomatyzowany śrubokręt. Można ją wykorzystać też jako wiertarkę, ale najczęściej jedynie  przy miękkim drewnie. Spędzając dużo czasu w swoim domowym warsztacie, na pewno wiesz, że prace ułatwić Ci może latarka i poziomica. W wielu przypadkach warto jest mieć pod ręką również papier ścierny.

Zestaw narzędzi najlepiej umieścić w praktycznej skrzynce, może być plastikowa lub drewniana. Jej wielkość dopasuj do wyposażenia. Możesz też przeznaczyć na narzędzia osobną szafkę lub w swoim garażu wykonać specjalne wieszaki i haczyki, na których je zawiesisz.

Zdjęcie użyte w artykule pochodzi z: https://pixabay.com/pl/photos/narz%C4%99dzia-konstrukcja-rzemios%C5%82o-864983/