Każdy majsterkowicz posiada w swojej pracowni swój własny zestaw narzędziowy. Czasem jego finalny skład jest efektem wielu lat doświadczenia. Najważniejsze, aby pod ręką zawsze znajdowały się te narzędzia i preparaty, które ułatwiają pracę. Nie ma nic bardziej przyjemnego niż spędzenie wolnego dnia w pracowni. W niej zbudujemy stojak, wieszak bądź szafkę według własnego pomysłu, a przy tym się zrelaksujemy. Zatem co koniecznie powinno znaleźć się w zestawie narzędziowym?

Odpowiednie narzędzia

Majsterkowicze różnią się od siebie pod względem upodobań. Jedni uwielbiają odnawiać stare meble, inni konstruować nowe. Jeszcze inni nie mają z poprzednimi nic wspólnego. Najwięcej zadowolenia czerpią z czyszczenia starych pordzewiałych przedmiotów. Do tego stopnia, że wszyscy, którzy je później zobaczą, mają pomyśleć, że widzą przedmiot, który jeszcze dobę temu leżał na sklepowej półce. Właśnie dlatego każdy majsterkowicz musi odpowiednio dobrać narzędzia. Jedni będą codziennie używali młotka i wiertarki, a drudzy papieru ściernego i ściereczki z mikrofibry. Wszystko zależy od rodzaju najczęściej wykonywanych zadań.

Często używane narzędzia powinny odznaczać się jakością

Zalecamy, aby każdy majsterkowicz przez tydzień zapisywał na kartce narzędzia, z których korzysta najczęściej. Właśnie w taki sposób sporządzi listę obejmującą te, których najczęściej używa. Kiedy to będzie już wiadome można udać się do sklepu dla majsterkowiczów i kupić je sobie nowe od producentów z górnej półki. Narzędzia charakteryzujące się wysoką jakością przekładają się na bezpieczeństwo i komfort pracy.

Precyzja — diabeł tkwi w szczegółach

Kiedy pierwsze rzeczy znajdują się już w zestawie narzędziowym, to czas na kolejne. Skonstruowanie czegokolwiek wymaga precyzji, a tą można uzyskać dzięki dokładnym pomiarom. W związku z tym każdy majsterkowicz powinien mieć w swoim zestawie narzędziowym drewnianą calówkę. Od lat w wielu przypadkach jest ona przyrządem niezastąpionym. Obok niej w zestawie koniecznie trzeba położyć taśmę mierniczą, czyli obecnie najpopularniejszy przyrząd do mierzenia. Ponadto do tego zestawienia można dorzucić metr krawiecki i zwykłą szkolną linijkę. To przedmioty, które nie zajmują dużo miejsca i bardzo mało ważą. Jest ich niewątpliwym atutem, a więc nie zaszkodzi je mieć pod ręką.

Czym zaznaczać i kreślić?

Kiedy majsterkowicz ma już czym mierzyć, to musi jeszcze mieć czym zaznaczać. Zatem do pełnego profesjonalizmu będą jeszcze potrzebne trzy ołówki. Pierwszy z nich powinien być twardy bądź bardzo twardy, czyli o oznaczeniu „H”, ponieważ odegra bardzo ważną rolę w rysunku technicznym. Drugi ołówek powinien być miękki. Oznaczony jest literą „B”. Przyda się, kiedy np. na drewnianej powierzchni będziemy chcieli coś naszkicować, a następnie wyciąć wzór wycinarką. Ostatnim i najważniejszym ołówkiem będzie tak zwany — kreślarski stolarski, który został wręcz stworzony z myślą o wszystkich majsterkowiczach.

Zestaw narzędziowy – czas na preparaty

Parafrazując porzekadło „uczeń bez dwójki, to nie uczeń”, można rzec, że majsterkowicz bez puszki WD-40, to nie majsterkowicz. Preparat wielofunkcyjny z uwagi na swoje właściwości posiada ogromnie dużą ilość zastosowań. Niezależnie od tego, jakich zadań podejmuje się majsterkowicz i z jakimi materiałami najczęściej pracuje, czy to metal, szkło, drewno czy jeszcze jakiś inny, to WD-40 przyda mu się zawsze. Preparat powinien się znaleźć w każdym zestawie narzędziowym, ponieważ ułatwia pracę, a tym samym zwiększa poczucie satysfakcji, kiedy ta zostanie ukończona.

WD-40, ale w jakiej puszce?

Producent od lat wychodzi naprzeciw wszystkim majsterkowiczom, dostosowując puszki do ich potrzeb. Dlatego na rynku znajdują się puszki o różnych pojemnościach, ale to nie koniec. Jeśli zadanie wymaga spryskania dużej powierzchni, to zaleca się użyć preparatu w puszce z klasycznym aplikatorem, takim samym, w jakie są wyposażone dezodoranty. Jeśli preparat ma dostać się gdzieś głęboko np. w mechanizm zatrzaskowy kłódki, to idealnie nada się do tego WD-40 z aplikatorem wyposażonym w czerwoną słomkę i zawór 360°. Umożliwia on aplikację w praktycznie każdej pozycji. Natomiast do najtrudniejszych zadań przeznaczony jest WD-40 Flexible. Puszka jest wyposażona w metalowy elastyczny aplikator o długości aż 18 centymetrów. To umożliwia precyzyjne dotarcie i aplikację preparatu niemal wszędzie. WD-40 to obowiązkowa pozycja w każdym zestawie narzędziowym. Każdy kto właśnie taki kompletuje, powinien się zastanowić, w jakiej puszcze preparat da jej najwięcej pożytku.

Współpraca kluczem do sukcesu

Często używane narzędzia, przyrządy do pomiaru i kreślenia oraz preparat wielofunkcyjny, to absolutnie niezbędne rzeczy w zestawie narzędziowym. Jeśli wolny czas spędzasz w pracowni i skompletowałeś swój zestaw, w którym znajdują się rzeczy, które w tym artykule zostały nieuwzględnione, a uważasz je za niezbędne, to koniecznie podziel się nimi w komentarzu. Dzięki temu wspólnie zbudujemy praktyczny poradnik, z którego będą mogły skorzystać osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z majsterkowaniem, jak również te, które już nie liczą godzin spędzonych w swoich pracowniach.

Zestaw narzędziowy już gotowy. Jeśli potrzebujesz więcej porad, znajdziesz na naszym blogu. Wystarczy, że klikniesz tutaj.