Alufelgi mają bardzo duży wpływ na wygląd samochodu. Trzeba przyznać, że dodają mu charakteru. W zależności od wzoru, mogą sprawić, że będzie miał bardziej elegancki design lub też sportowe zacięcie. Felgi aluminiowe poprawiają także dynamikę jazdy i przyczyniają się do lepszego chłodzenia układu hamulcowego. Są jednak narażone na wpływ czynników zewnętrznych, a ze względu na wykonanie z aluminium tym samym na korozję. Chcąc uniknąć ich nieestetycznego wyglądu, należy zarówno regularnie je czyścić, jak też zabezpieczać.

Niekorzystne warunki na drodze

Zarówno zimą, jak i latem czy też wiosną i jesienią, na drodze panować mogą bardzo różne warunki, co uwarunkowane jest zmienną pogodą. Zatem dbać o alufelgi trzeba przez cały rok. Brud, kurz i płyn hamulcowy tworzą mieszaninę, która skraca żywotność aluminiowych felg. Widoczne są zabrudzenia w postaci czarnych plam, które są pozostałością po klockach hamulcowych. Felgi pokrywają się mało estetycznym ciemnym nalotem.

Duże znaczenie dla jakości felg aluminiowych mają woda i błoto. Wilgotne środowisko nie sprzyja metalom. W połączeniu z powietrzem doprowadza do powstania na powierzchni rdzawych plam. Korozja to jeden z najtrudniejszych przeciwników metali. Dlatego tak dużą uwagę zwraca się na ochronę felg aluminiowych przed wpływem czynników zewnętrznych, co pozwala uniknąć nieodwracalnych uszkodzeń. Wtedy konieczna jest wymiana.

Czyścimy felgi aluminiowe

Zanim jednak felgi zostaną zabezpieczone przed rdzą, muszą zostać dokładnie oczyszczone. Niektórzy nie zwracają na nie szczególnej uwagi nawet podczas mycia samochodu. Tak naprawdę powinno się usuwać z nich zabrudzenia znacznie częściej, niż tylko w trakcie wizyty w myjni. Szczególnie ważne jest to przy bardzo niekorzystnych warunkach pogodowych i po jeździe po bezdrożach i błotnych ścieżkach. Pozostawiając zabrudzenia na felgach, musimy liczyć się z tym, że później ich usunięcie będzie znacznie trudniejsze. Do czyszczenia kół stosuje się wodę i specjalne środki czyszczące, można też użyć szamponu do karoserii. Potrzebne będą jeszcze gąbka i sucha ściereczka. Nanosimy preparat na powierzchnię felgi i czyścimy z wykorzystaniem gąbki. Następnie spłukujemy wodą, po czym osuszamy do sucha. Ten ostatni etap jest potrzebny, aby nie pozostawiać mokrej felgi, która w ten sposób jest zdecydowanie bardziej narażona na wystąpienia ognisk korozji.

Na trudne zabrudzenia i do walki z rdzą25

Szczególnie trudny do usunięcia jest pył hamulcowy, który to właśnie jest jedną z przyczyn korozji. Na jakość i żywotność felg aluminiowych duży wpływ ma też sól morska, która niszczy strukturę lakieru, co stwarza doskonałe warunki do rozwoju korozji. Zatem należy na bieżąco usuwać zabrudzenia, które powstały na skutek wycieków płynu hamulcowego, ale też regularnie zabezpieczać powierzchnię felg specjalnym środkiem, który chroni metal przed korozją. Takim dwukierunkowym działaniem charakteryzuje się środek WD-40, który jednocześnie rozpuszcza tłuste i uporczywe plamy, jak też tworzy na powierzchni warstwę ochronną, zapobiegając powstawaniu korozji. Skutecznie wypiera wilgoć i bardzo dobrze wnika w trudno dostępne miejsca, przez co można go stosować nawet przy bardziej skomplikowanym designie felg aluminiowych.

Felgi aluminiowe wymagają od nas dużej uwagi, szczególnie że nie wymieniamy ich zbyt często. Mają dodawać uroku samochodowi, jak też poprawiać dynamikę jazdy. Nie mogą być problemem i newralgicznym elementem pojazdu. Pamiętaj – usuwaj z nich zabrudzenia regularnie i zabezpieczaj ich powierzchnię przed korozją. Nawet najmniejszych ognisk korozji pozbywaj się natychmiast.

Wiesz już jak zadbać o felgi. Teraz czas na skórzaną tapicerkę w samochodzie. Sprawdź artykuł na ten temat klikając tutaj. 

Użyte w artykule zdjęcie pochodzi z: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/asfalt-auto-automatyczny-bmw-757184/