Nie rezygnujesz z jazdy na rowerze jesienią? Niestraszne Ci niższe temperatury, deszcz czy błoto? Trudno jest Ci rozstać się ze swoim jednośladem i pomimo niesprzyjającej pogody wciąż jest to Twój ulubiony środek transportu do pracy bądź szkoły, a weekendy z przyjemnością pokonujesz długie trasy. Jesień (nie) sprzyja rowerzystom! Jeżeli odpowiednio zatroszczysz się o swój rower, to z pewnością jesień nie pozostawi po sobie widocznych śladów. Jak najlepiej pielęgnować rower?

 

Wilgoć i sól niszczą Twój rower

Jesienią i zimą na drogach pojawia się jeden z większych wrogów rowerów, ale też samochodów, czyli sól. Ma ona na celu śliską nawierzchnię uczynić bardziej sprzyjającą bezpiecznej jeździe. Jednocześnie skutecznie niszczy wiele części w rowerze, które na skutek połączenia z wilgocią rdzewieją. Metalowe elementy roweru warto zabezpieczyć odpowiednio wcześniej, nanosząc na nie WD40 Bike, który tworzy warstwę ochronną i tym samym minimalizuje ryzyko pojawienia się rdzy.

Wstępne mycie

Jazda w deszczu i po zabłoconych drogach niekorzystnie wpływa nie tylko na wygląd, ale też na żywotność roweru. Najlepiej natychmiast po powrocie z wyprawy rowerowej dokładnie rower umyć. Pierwszy brud usuniesz wodą z węża ogrodowego. Przyda Ci się też szczoteczka z delikatnym włosiem, aby usunąć większe zabrudzenia. Możesz użyć do tego płynu do mycia naczyń lub mydła. Z bardziej uciążliwymi zabrudzeniami, szczególnie tymi, które już zdążyły zaschnąć, możesz w ten sposób sobie jednak nie poradzić. W ofercie WD-40 znajdziesz specjalny preparat do czyszczenia WD40 Bike Cleaner. Jest on przystosowany do mycia lakierowanych powierzchni, elementów wykonanych z tworzyw sztucznych, powierzchni gumowych i chromowanych, czyli wszystkich, które są charakterystyczne dla nowoczesnych rowerów. Możesz go stosować do ramy roweru, pedałów, kierownicy, kół, szprych i siodełka, wyczyścisz nim praktycznie cały swój jednoślad.

Zwróć uwagę na napęd

Dzięki temu Twój rower będzie działał sprawniej. Jego elementy również ulegają zanieczyszczeniu przez błoto oraz są wrażliwe na wilgoć. Najtrudniej jest wyczyścić łańcuch i tryby w rowerach szosowych i trekkingowych, w których napęd jest odkryty. W rowerach miejskich został on wyposażony w pełną osłonę, dzięki czemu trudniej jest go zabrudzić, co często powoduje, że pomijamy go przy regularnej pielęgnacji.

Jeżeli zabrudzenia są świeże, możesz wyczyści je nanosząc preparat WD40 Bike Cleaner na szmatkę i przetrzeć napęd. Przy bardziej uciążliwych zabrudzeniach pozostaw środek na łańcuchu na noc, po czym wytrzyj go do sucha.

Ostatnie szlifyJak pielęgnować rower jesienią

Po dokładnym umyciu roweru, zadbaj o sprawność kluczowych jego elementów, jak łańcuch, przerzutki i zębatki. Są one już czyste, jednak na skutek wilgoci ich sprawność nie jest już tak dobra, jak przed atakiem jesiennej aury. Narażone na rdzę, powstałe w wyniku działania wody tarcie powodują, że rower jest mniej bezpiecznym środkiem transportu, jak też jazda kosztuje Cię więcej wysiłku. Do smarowania łańcucha, przerzutek i zębatki użyj WD40  Bike Wet Lube, środek, który wypiera wilgoć, chroni przed rdzą i zmniejsza tarcie. Tę czynność wykonuj za każdym razem, kiedy Twój rower musiał zmierzyć się z deszczem i błotem. Pamiętaj przy tym, by sprawdzić sprawność tych elementów. Być może będą wymagały naprawy bądź wymiany.

Jesienna jazda na rowerze może być przyjemna nawet pomimo niesprzyjającej aury. Musisz jednak wiedzieć o tym, że Twój rower jest w tym czasie narażony na wpływ znacznie bardziej niekorzystnych warunków pogodowych niż latem.

Sport to nie tylko rower, dlatego dowiedź się więcej, o tym jak WD-40 może przydać się sportowcom.