Owady wiosną i latem to bez wątpienia prawdziwe utrapienie! Na zewnątrz robi się cieplej. Częściej otwieramy okna i drzwi, zapraszając do środka komary, osy, kleszcze i innych niesprzyjających nas gości. Wszystkie bardzo szybko zadomawiają się w naszych czterech ścianach. Jak je skutecznie odstraszyć i delikatnie zakomunikować, że nie są u nas mile widziane? Tak aby cieszyć się komfortem wypoczywania jak na fotografii?

Domowe sposoby

Są takie zapachy, których szczególnie muchy i komary nie lubią. Znajdziesz je w swojej kuchni i nie wahaj się ich użyć jako broni w walce z naprzykrzającymi się owadami. Odstraszająco działa na nie m.in. czosnek, sproszkowana ostra papryka, liście orzecha włoskiego czy lawenda. Obierz czosnek i połóż go na spodeczku, wacik nasącz olejkiem lawendowym, na miseczkę wysyp ostrą paprykę, a następnie porozkładaj je w kilku miejscach w mieszkaniu Najlepiej przy oknach i drzwiach, czyli tam, którędy owady najczęściej „wkradają się” do Twojego mieszkania. Możesz również w donicach na parapecie posadzić paproć lub na balkonie lawendę.

Jeżeli rozpylisz we wnętrzu olejek cynamonowy lub goździkowy, a na balkonie posadzisz plektrantus, roślinę nazywaną potocznie, nie bez powodu, komarzycą to komary nie będą pojawiać się w Twoim mieszaniu. Woń, której nie lubią owady, wydzielają ponadto takie rośliny, jak kocimiętka, pelargonia, bazylia, mięta i liście pomidora.

Zabezpiecz otwory w oknach

Na ramach okien możesz zamontować moskitiery. Są łatwe w montażu i nie naruszają struktury okna. Po sezonie letnim szybko i bez najmniejszego problemu ją zdemontujesz. To jednak droższy sposób na ochronę przed owadami. Ponadto biały kolor moskitiery powoduje, że szybko się ona brudzi, co niekorzystnie wpływa na wygląd okna. Czarna moskitiera ogranicza dostęp światła do wnętrza pomieszczenia, co dla niektórych jest dużą wadą.

Skutecznym sposobem na pokonanie owadów jest użycie środka WD-40. Nałóż jego niewielką ilość na framugi okien i drzwi oraz parapety. Komary i muszki nie darzą go największą sympatią, co będzie dla nich sygnałem, iż nie są mile widzianymi gośćmi w Twoim mieszkaniu. Środek ten dobrze sprawdzi się już po ugryzieniu os i mrówek. Użyj go na ugryzienia w celu przyśpieszenia gojenia i ukojenia nieprzyjemnego swędzenia.

Pułapka na owady

Niektórzy stosują znacznie inną technikę walki z owadami, a mianowicie nie wypraszają ich z mieszkania, natomiast wabią w odpowiednie miejsce, w którym giną pod napięciem elektrycznym. Służą do tego lampy owadobójcze, które można zastosować zarówno we wnętrzach mieszkania, jak też na tarasach i balkonach. Wyposażone są w świetlówki ultrafioletowe, które wabią owady. Wpadają w pułapkę i giną. Ich ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Za najdroższe zapłacimy nawet kilkaset złotych, co może się okazać dużym wydatkiem. Im wyższa cena, tym zazwyczaj większa skuteczność i trwałość. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że lampy owadobójcze nie sprawdzą się w każdych warunkach, temperaturze i wilgotności powietrza.

Wśród innych metod owadobójczych wyróżnić można wkłady do kontaktów i kadzidełka. Ich obecność w mieszkaniu niestety nie sprzyja tylko owadom, ale również niektórym ludziom, szczególnie alergikom i małym dzieciom, dlatego ich stosowanie jest ograniczone.

Twój dom, Twoje zasady, to Ty decydujesz, kto będzie w nim gościem, a kto powinien trzymać się od niego z daleka.

Spodobał Ci się ten artykuł. Może zainteresuje Cię też, jak pozbyć się chwastów w ogrodzie?