Jesień i zima to dwie pory roku, w których narzędzia ogrodowe raczej nie są nikomu potrzebne. Wszyscy, którzy się nimi posługują, chowają je na ten czas do swoich garaży, piwnic i składzików. Oczekując przez kilka miesięcy na nowy sezon, narzędzia mogą ulec zniszczeniu. Jak prawidłowo je zabezpieczyć, aby wiosną móc cieszyć się z ich funkcjonalności? Pokażemy to na przykładzie nożyc ogrodowych. Sprawdźmy czy WD-40 smaruje nożyce ogrodowe?

Po pierwsze – pozbądź się zabrudzeń

Nożyce ogrodowe służą do obcinania gałęzi i przycinania krzewów. Zatem mają kontakt z roślinami, których sok ma różny skład. To może powodować negatywne oddziaływanie na ostrza. Powstałe na nich wyżłobienia i wżery, w szczególności, jeśli są przechowywane w miejscu, w którym grozi im wilgoć, mogą zacząć korodować. Dlatego w pierwszej kolejności należy dokładnie wyczyścić ostrza nożyc ze wszystkich zabrudzeń. Żeby to zrobić, wystarczy wrzątek i miękka ściereczka. Zagotowaną wodę przelewamy do wiaderka i wkładamy do nich nożyce ostrzami do dołu. Jeśli ich rączki są pokryte plastikiem bądź gumą, to nożyce należy ulokować tak, aby nie zostały one zanurzone. Wrzątek może uszkodzić plastik, gumę oraz wiele innych materiałów, które wykorzystuje się do pokrycia nożyc. Kiedy narzędzie się wyparzy, to wyciągamy je z wiaderka i wilgotną ściereczką wycieramy do sucha.

Po drugie – naostrz nożyce- WD-40 smaruje nożyce ogrodowe

Po dokładnym usunięciu zabrudzeń z nożyc przychodzi pora na ich ostrzenie. Jeśli dysponujemy osełką oraz wiedzą i umiejętnościami, to możemy tę czynność przeprowadzić samodzielnie. W przypadku gdy obawiamy się, że możemy nie sprostać temu zadaniu i uszkodzić narzędzie albo zrobić sobie krzywdę, to należy wybrać inny sposób. Z nożycami można się udać do kogoś, kto posiada doświadczenie w ostrzeniu albo zapytać w najbliższym składzie budowlanym czy świadczy taką usługę. Koszty ostrzenia nie należą do wysokich. W zależności od regionu Polski wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nożyce będą idealnie ostre oraz że nie ucierpi na tym nasze zdrowie.

Po trzecie – dokładnie zabezpiecz

Czyste i ostre nożyce koniecznie należy zabezpieczyć. Na rynku jest sporo preparatów różnej jakości, które nadają się do zabezpieczenia nożyc ogrodowych. Wybierając WD-40 można mieć pewność, że usunie drobne zabrudzenia powstałe w wyniku ostrzenia. Preparat wielofunkcyjny z uwagi na swoją oleistą konsystencję i doskonałe właściwości smarujące sprawi, że nożyce będą zabezpieczone wzorowo. W pierwszej kolejności zostaną nasmarowane. Ponadto WD-40 wytworzy na nich warstwę ochronną, która zabezpieczy je przed działaniem wszelkich warunków atmosferycznych tj. skrajnie ujemnych temperatur.  Nawet jeśli będą przechowywane w miejscu zawilgoconym jak komórka gospodarcza czy blaszany składzik to będą wykazywały się dużą odpornością na korozję. Znany od lat preparat wielofunkcyjny słynie z wypierania wody. Dzięki temu ostrza nożyc będą miały znacznie większą szansę na przetrwanie nawet mroźnej zimy. Możemy odpowiedzieć sobie na zadane na początku pytanie: tak, WD-40 smaruje nożyce ogrodowe.

Po czwarte – postępuj zgodnie z zaleceniami

Zabezpieczenie nożyc ogrodowych preparatem WD-40 jest niezwykle proste. Należy spryskać ostrza dużą ilością preparatu i odczekać kilka minut aż preparat wejdzie w reakcje z powierzchnią metalu. Kiedy ten czas upłynie, wystarczy wziąć ściereczkę z mikrofibry i dokładnie wytrzeć nożyce. Warto włożyć w tę czynność trochę wysiłku i dotrzeć preparatem, a następnie ściereczką do wszystkich zakamarków.

Po piąte – dodatkowe zabezpieczenie

Nasmarowane nożyce są idealnie przygotowane do przechowywania nawet przez kilka miesięcy. Niezależnie od panujących warunków w miejscu, w którym będą przechowywane warto zawinąć je w kawałek materiału bądź w papier. To będzie dodatkowym zabezpieczeniem np. przed kurzem i pyłem. Nie należy się martwić, o to, że wilgoć sprawi, że materiał czy papier przylgną do powierzchni ostrzy. WD-40 posiada właściwości rozpuszczające i kiedy rozpocznie się sezon usunięcie nitek czy papieru z ostrzy nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Podobnie jak w procesie czyszczenia wystarczy spryskanie nożyc, odczekanie kilku chwil, wyczyszczenie ich ściereczką. Przylegające do ostrza zabrudzenia odejdą już po kilku przetarciach.

Po szóste – wesprzyj narzędzia po zimie

W podobny sposób można zabezpieczyć wiele innych narzędzi ogrodowych. Okazuje się, że czynność, która wydaje się z pozoru prosta, jest mało znana i trudna do przeprowadzenia. WD-40 z uwagi na swoją wydajność może pozwolić zaoszczędzić pieniądze. Kupowanie każdego sezonu narzędzi, które nie przetrwały zimy to spory wydatek. Tymczasem jedna puszka WD-40 pomoże zabezpieczyć niemal wszystko, co znajduje się w składziku. Kiedy zima się skończy i drzewa ponownie zaczną kwitnąć, warto przed rozpoczęciem sezonu również je zabezpieczyć przy pomocy WD-40. Takie działanie w znacznym stopniu zwiększy ich żywotność. Zatem będziemy mieli pewność, że pracujemy w pełni funkcjonalnym sprzętem, który nie spłata nam figla w najmniej oczekiwanym momencie.

Na naszym blogu znajdziesz więcej artykułów dotyczących przechowywania narzędzi ogrodowych. Kliknij tutaj i sprawdź sam.