Ogrodnictwo to bardzo popularne hobby. Większość z nas ma chociaż jedną grządkę, doniczkę czy inne miejsce, gdzie rosną rośliny. Podczas gdy dużo czasu poświęcamy roślinom, podlewając je i pielęgnując, narzędzia ogrodowe są bardzo często zaniedbywane.  Szpadle, rydle, łopaty, motyki itp.- o nie wszystkie trzeba dbać, aby zapewnić im długą żywotność i ułatwić sobie prace ogrodowe.

Pielęgnacja narzędzi ogrodowych jest bardzo ważna.  Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy odkładamy narzędzia do składziku. Największym problemem, który możemy napotkać jest rdza. Dzieje się tak ponieważ większość narzędzi ogrodowych jest zrobionych z metalu. Ponadto używane są one w błocie, wilgotnej ziemi i wodzie. Jeśli nie będziemy o nie dbać, czyścić ich i odpowiednio przechowywać, rdza na pewno z czasem się pojawi. Wtedy kupowanie nowych narzędzi co roku będzie koniecznością

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą w przechowywaniu narzędzi ogrodowych.

 

Dokładnie wyczyść narzędzia

Czynnikiem wpływającym rozwój rdzy jest występowanie wilgoci w glebie. Narzędzia ogrodowe cały czas są w kontakcie z ziemią, dlatego tak istotne jest aby regularnie je czyścić i dbać o przechowywanie narzędzi ogrodowych. Dzięki temu łatwiej będzie je ochronić przed rdzą i korozją.

Brak czyszczenia narzędzi przed ich składowaniem może skutkować przenoszeniem z jednej rośliny na drugą pozostałości korzeni, nasion czy chorób z gleby. Z pewnością nie chcesz, aby Twój ogród zamienił się w pył z powodu różnych chorób. Zanim włożysz przybory do składziku na narzędzia, dokładnie opłucz je z ziemi i umyj. Można także użyć tępego noża, aby zdrapać pozostałe błoto. W ten sposób usuniesz też wszelkie soki roślinne i żywice. Powstrzymasz przenoszenie ich na inne rośliny. Dzięki temu, nie tylko ochronisz rośliny, ale także zapobiegniesz tworzeniu się rdzy na narzędziach ogrodowych. Nie można też zapomnieć o dokładnym osuszeniu narzędzi przed ich odłożeniem.

 

Pozbądź się rdzy

Jeżeli na narzędziach znajduje się jakikolwiek ślad rdzy, koniecznie trzeba się nimi zająć bez zbędnej zwłoki. Usunięcie jej zapobiegnie niszczeniu pozostałych narzędzi i innych części czyszczonego narzędzia. Do usunięcia rdzy idealna będzie druciana szczotka lub szmatka.

Możesz również spróbować użyć piasku z olejem. Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz aby usunąć rdze, pamiętaj aby zrobić to jak tylko zauważysz jakikolwiek jej ślad. Przechowywanie narzędzi ogrodowych również powinno być poprzedzone usuwaniem rdzy. Jeśli nie zrobisz tego, jak tylko zauważysz zalążki rdzy, z pewnością rozrośnie się ona i przeniesie na pozostałe narzędzia. Usunięcie rdzy po wyciągnięciu narzędzi ze schowka będzie dużo trudniejsze.

 

Wykorzystanie odpowiednich produktów

Czyszczenie, suszenie, pozbywanie się rdzy i odpowiednie przechowywanie narzędzi ogrodowych to bardzo ważne czynności. Jednak jest jeszcze jeden czynnik, bez którego nie ochronisz narzędzi przed rdzą i korozją. Chodzi o użycie odpowiedniego środka, który wytworzy powłokę ochronną.

Możesz nałożyć cienką warstwę oleju, który ochroni narzędzia przed rdzą i korozją. Jednak zawsze lepiej użyć specjalistycznego produktu. Jak powszechnie wiadomo produktem, który chroni metal przed rdzą  jest WD-40. To najlepszy środek, którego możesz użyć przed odłożeniem narzędzi do schowka na zimę. Nie tylko smaruje narzędzia ale także chroni je przed rdzą przez długi czas. Nie musisz martwić się o to, że na wiosnę wyciągniesz zardzewiałe narzędzia. WD-40 zajmie się wszystkim. To środek, który wnika w narzędzia, wytwarza powłokę ochronną przez wilgocią (główny powód pojawiania się rdzy) oraz doskonale smaruje. Dzięki temu zapewni narzędziom długą, niezawodną pracę.

Podsumowanie

Po zastosowaniu się do powyższych wskazówek, przechowywanie narzędzi ogrodowych będzie proste i bezpieczne. Ważne jest, żeby pamiętać, że ekspozycja na czynniki zewnętrzne jest jednym z głównych czynników pojawiania się rdzy na narzędziach. Przed składowaniem narzędzi należy zadbać odpowiednią ochronę przed wilgocią i czynnikami zewnętrznymi, które mogą skrócić ich życie. Upewnij się też, że masz odpowiednio osłonięte miejsce do przechowywania, a narzędzia nie są wystawione na działanie warunków atmosferycznych.

Narzędzia ogrodowe to nie mała inwestycja. Kupowanie ich co roku jest nieopłacalne. Dlatego też koniecznie trzeba o nie dbać i pielęgnować odpowiednimi produktami, a także odpowiednio przechowywać. Dzięki temu wykorzystasz je w następnym roku. Utrzymanie narzędzi ogrodowych w dobrym stanie bez rdzy, wydłuża ich życie. Użyj WD-40, aby chronić narzędzia przez długi czas.

Zainteresował Cię ten artykuł? Dowiedź się też, jak wyczyścić ostrza kosiarki.