Projekt dom to Twoje marzenie, ale na razie istnieje tylko w Twojej głowie? Oznacza to, że nie rozpocząłeś jeszcze budowy samej w sobie. Jeśli w myślach masz już “projekt dom” musisz zacząć od porządnego planowania. Niezależnie od tego czy chodzi o budowę całkiem nowego domu czy o odnowienie tego, w którym aktualnie mieszkasz. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić zanim zabierzesz się za prace:

Faza planowania i projektowania

Nie komplikuj zbytnio tej sprawy. Pamiętaj staraj się, żeby wszystko było jak najprostsze. Dokończ projekt domu. Jeśli dokonujesz jakiś zmian w projekcie lub zmieniasz materiały w trakcie budowy, znacząco zwiększy to koszty i może okazać się, że przekroczysz budżet. Dlatego też, bardzo istotne jest stworzenie budżetu zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace.

Stwórz “Projekt dom” samemu lub zatrudnij specjalistę

Masz w planach odnowienie domu na własną rękę czy jednak zatrudnisz do tego specjalistę? Możesz oczywiście wykonać to sam, ale na pewno będzie to trwało dużo dłużej, jeśli nie masz doświadczenia. Nawet jeśli masz już wprawę to i tak może to zająć więcej czasu. Dlatego też, zastanów się nad zatrudnieniem fachowca, który wykona prace według Twoich zaleceń i w krótszym czasie. Dzięki temu masz większą pewność, że wszystko będzie na czas.

Spójrz na projekt dom z każdej strony

Może wydać się to dziwne, ale jeśli już zdecydujesz się na zatrudnienie specjalisty, spróbuj zrobić z nim analizę SWOT. Analiza to pokazuje silne strony (strengths), słabe strony (weaknesses), szanse (opportunities) i zagrożenia (threats). Musisz tutaj zwrócić uwagę na odpowiedzialność projektu względem środowiska, dostępu światła, dostępu do mediów takich jak prąd, woda, gaz itp.  Jest wiele rzeczy, które na tym etapie możecie omówić. Dzięki temu unikniecie nieporozumień podczas realizacji projektu.

Materiały potrzebne do ukończenia projektu

Musisz zastanowić się nad tym, jakiego rodzaju materiałów będziesz potrzebować do budowy czy remontu domu. Na przykład może okazać się, że będziesz musiał zrobić system ciepłej wody, dachówki, ogrzewanie czy klimatyzację, okablowanie, hydraulikę i tym podobne rzeczy. Do tego dochodzi jeszcze wykończenie łazienki, kuchni i innych pomieszczeń w domu, w tym wybór płytek, szaf, materiałów na ściany, przechowywania itp.  You should have an idea on the type of materials you need to get for building your home.

Projekt dom etapy, których musisz przestrzegać

 

Etapy, które musisz przejść to po kolei: oczyszczenie powierzchni (czyli wyniesienie mebli etc.), okablowanie, ściany i sufity, drzwi i okna, szafki, zlewy i krany, malowanie, podłogi, sprzęty i oświetlenie i na koniec drzwi od szafek. Właściciele domów, którzy zatrudnili do pomocy specjalistę, nie muszą się tym przejmować, ponieważ to on powinien znać specyfikę takiego remontu czy budowania domu. Fachowiec poprowadzi remont/ budowę krok po kroku, aż projekt dom zostanie zakończony.

Jeśli w Twojej głowie pojawił się pomysł na budowę domu czy remont mieszkania, to dzięki naszym wskazówkom powinieneś już wiedzieć, jak się do tego zabrać. Mam nadzieję, że pomogliśmy, a prace, które przed Tobą nie będą uciążliwe, tylko będą Ci dawać radość.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, więcej podobnych znajdziesz na naszym blogu. Znajdziesz tam na przykład porady ZTS. Szczególnie może zainteresować Cię ten własnoręcznym tworzeniu skrzynki na narzędzia. Sprawdź sam klikając tutaj.