Nadchodzi zima, a wraz z nią nowe możliwości aktywności fizycznej. Rolki zamieniamy na łyżwy, które od roku przechowujemy w swojej piwnicy lub na strychu. Czy zadbałeś o to, aby były one odpowiednio zabezpieczone? Jeżeli nie, na ich metalowych płozach mogła pojawić się rdza, która skutecznie niszczy sprzęt i niestety skraca jego żywotność. Aby Twoje łyżwy posłużyły Ci dłużej, musisz zadbać o ich ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Zwróć uwagę na ich prawidłowe użytkowanie, przechowywanie i konserwację.

Konserwacja łyżew- ochrona płozy przed rdzą

Płoza ma bezpośredni kontakt z wilgocią, a jest wykonana z metalu. To oznacza, że istnieje ryzyko wystąpienia na niej rdzy. Aby tego uniknąć, po każdej wizycie na lodowisku należy dokładnie osuszyć je ściereczką i usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. Możesz użyć delikatnego środka czyszczącego lub połączyć czyszczenie z konserwacją, sięgając po uniwersalny preparat WD-40, który charakteryzuje się zdolnością do usuwania zabrudzeń oraz wypierania wody. Środek należy nałożyć na płozy (muszą zostać wcześniej dokładnie osuszone), można wykorzystać do tego ściereczkę. Następnie wycieramy je do sucha.

Wielofunkcyjny preparat WD-40 sprawdzi się też doskonale do przywrócenia płozom odpowiedniego stanu po długim czasie przerwy w użytkowaniu. Nie zabezpieczyłeś właściwie swoich łyżew, co spowodowało, że na płozach pojawiła się rdza. Z pomocą WD-40 z łatwością się ich pozbędziesz, dzięki czemu posłużą Ci jeszcze w tym sezonie. Aby uniknąć problemu w kolejnym, po zimie zabezpiecz płozy w ten sam sposób.

Konserwacja łyżew- właściwe przechowywanie

W reklamówce, bez ochrony na półce w piwnicy, gdzie powietrze charakteryzuje się wysokim poziomem wilgotności, a może w szafie w mieszkaniu? Po powrocie z lodowiska zawsze wyjmujemy łyżwy z reklamówki, plecaka lub pokrowca (ta opcja transportu jest najlepsza). Należy zapewnić im dostęp świeżego powietrza i pozwolić wszystkim elementom wyschnąć. Jeżeli to konieczne, wyciągnij język z butów i poluzuj sznurówki, w zależności od modelu łyżew. Kiedy schną, zadbaj o to, aby nie miały dostępu do ciepła, dlatego suszenie ich przy kaloryferze nie jest zbyt dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli korzystamy z łyżew ze skóry. Następnie wyczyść je dokładnie, po czym każdą łyżwę zapakuj do osobnego woreczka lub pokrowca. Pamiętaj też, że wieszanie łyżew za ostrza to bardzo niekorzystne w skutkach postępowanie. W ten sposób możesz tylko odciągnąć płozy od podeszwy.

Nakładki na ostrza

Zbędny gadżet, który uważasz za mało potrzebny? W rzeczywistości ochraniacze na ostrza to jedne z ważniejszych akcesoriów, w jakie powinien wyposażyć się każdy łyżwiarz amator i zawodowiec. Zazwyczaj znajdują się w komplecie ze sprzętem, ale nawet wtedy nie każdy pamięta, aby z nich korzystać. Zanim postawisz krok na taflę lodu, musisz pokonać trasę po mniej sprzyjającej łyżwom nawierzchni. Jeżeli ostrza nie będą w tym momencie zabezpieczone, bardzo szybko się stępią. Ochraniacze wykonane są zazwyczaj z gumy lub plastiku. Są lekkie i nie zajmują dużo miejsca w plecaku. Niektórzy używają tego typu nakładek, ale w niewłaściwy sposób, przechowują łyżwy w ochraniaczach na płozy. Dlaczego nie należy tak robić? Ponieważ sprzyja to gromadzeniu się wilgoci, a jak wiadomo, w przypadku metalu to przyczyna korozji.

A jak na zimowe szaleństwo przygotowane są Twoje łyżwy ? Czy wystarczy je nasmarować i zabezpieczyć przed rdzą czy może wymagają bardziej wymagających zabiegów? Sprawdź już teraz, ponieważ zima zbliża się wielkimi krokami.

Łyżwy zabezpieczone. Zima się zbliża. Może czas też zadbać o przygotowanie samochodu do zimy? Sprawdź artykuł na ten temat klikając tutaj.

Obrazek w artykule pochodzi z: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/buty-mur-obuwie-ostrza-914996/