Narzędzia ogrodnicze wymagają regularnego czyszczenia, najlepiej po każdym użyciu. Jednak szczególnie dokładnie należy je wyczyścić, gdy po intensywnym użytkowaniu w lecie są one zabezpieczane na okres zimowy. Czyste narzędzia umożliwiają wydajniejsze i skuteczniejsze prowadzenie prac ogrodowych, są łatwiejsze trwalsze w eksploatacji. Pytanie brzmi, które narzędzia wymagają czyszczenia? Odpowiedź jest prosta: każde narzędzie posiadające wkręty, nakrętki i śruby, łańcuchy i/lub ostrza, wymaga regularnego czyszczenia. Takie narzędzia to, na przykład, nożyce do żywopłotu, kosiarki bębnowe, przycinarki, siekiery, sekatory i inne.

Oto kilka prostych czynności, które umożliwią czyścić narzędzia ogrodnicze i zapewnienie ich długiego okresu sprawności.

Zgromadzenie potrzebnego sprzętu i materiałów

Do czyścić narzędzia ogrodnicze potrzebny jest następujący sprzęt i materiały.

Materiały czyszczące: Wąż ogrodowy, środek czyszczący, stare szmaty i ręczniki, gąbka, rozpylacz

Narzędzia czyszczące: Szczotka do szorowania, wełna stalowa, szczotka druciana, średnioziarnisty papier ścierny

Środek smarny: Smar do zabezpieczenia oczyszczonego narzędzia przed wilgocią, rdzą i korozją

Sprzęt bezpieczeństwa: Ochrona oczu, rękawice i maska przeciwpyłowa

Czynność 1 ‒ Oczyszczenie narzędzi ogrodniczych

Pierwszą czynnością mającą na celu czyścić narzędzia ogrodnicze jest pozbycie się całego zgromadzonego na nich brudu. Soki roślinne i brud pozostawione na narzędziach ogrodowych mogą powodować rozwój chwastów oraz wielu chorób przenoszonych przez glebę. Ponadto, brud wchłania i utrzymuje w sobie wilgoć, co prowadzi do szybkiego rdzewienia narzędzi. Jeśli konkretne narzędzia ogrodowe mają części ruchome, przed czyszczeniem należy je zdemontować. Przy użyciu szczotki drucianej należy oczyścić brud i rdzę ze wszystkich powierzchni metalowych. Uporczywą rdzę można usunąć za pomocą wełny stalowej. Jeżeli oczyszczenia wymaga kilka dużych narzędzi, można też użyć średnioziarnistego papieru ściernego. Należy pamiętać, aby wszystkie narzędzia dokładnie wysuszyć, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci.

Czynność 2 ‒ Użycie narzędzi szlifierskich

Druga czynność polega na wygładzenie wszystkich drewnianych uchwytów przy użyciu średnioziarnistego papieru ściernego. Umożliwi to usunięcia z narzędzia drzazg i zadziorów i przywróci właściwą gładkość powierzchni. Papier ścierny może być również używany do usuwania z narzędzi rdzy, która może pozostawać w ich szczelinach i na powierzchniach. Pozwoli to również lekko wypolerować powierzchnie metalowe. Po zakończeniu szlifowania należy przetrzeć narzędzia, aby usunąć z nich metalowy lub drewniany pył szlifierski.

Czynność 3 ‒ Ostrzenie przycinarek

Następnym krokiem po usunięciu z narzędzi wszelkich śladów rdzy i brudu jest ich naostrzenie. Podczas ostrzenia należy starać się zachować, w miarę możliwości, oryginalny kąt lub skos. Jeśli wśród narzędzi znajdują się przycinarki, można dla uzyskania ostrej krawędzi tnącej użyć osełki. Należy zukosowaną stroną ostrza pocierać o osełkę i, wykonując ruchy półokrężne, pocierać ostrą krawędzią ostrza o osełkę. Najpierw należy usunąć zadziory z płaskich powierzchni, a następnie przejść do ostrzenia tylko zukosowanej krawędzi ostrza.

Aby utrzymać narzędzia przez długi czas w dobrym stanie ważne jest ich naostrzenie pod koniec każdego sezonu.

Czynność 4 ‒ Ostrzenie pozostałych narzędzi

Po naostrzeniu przycinarek, następnym krokiem jest naostrzenie pozostałych narzędzi. Do ostrzenia sekatorów, nożyc, łopat, motyk i szufli można używać średnio- lub drobnoziarnistego papieru ściernego. Po przeszlifowaniu papierem ściernym należy też użyć pilnika równiaka z nacięciem pojedynczym. Należy pamiętać, aby przesuwać pilnik w kierunku “od siebie”. Podczas ostrzenia nie używać oleju, gdyż spowoduje on zatkanie ząbków pilnika przez zgromadzone metalowe opiłki.

Czynność 5 ‒ Smarowanie narzędzi

Jest to jedna z najważniejszych czynności, jeśli chodzi o czyścić narzędzia ogrodnicze i zabezpieczanie ich przed wilgocią, rdzą i korozją. Najlepszym produktem do smarowania narzędzi ogrodowych jest preparat wielofunkcyjny WD-40. Stosowanie tego środka smarnego przedłuża żywotność narzędzi ogrodowych i zapewnia ich skuteczne działanie przy każdym użyciu. Preparat chroni narzędzia ogrodowe przed rdzą i korozją przez okrągły rok.

Konserwacja zapobiegawcza

Po zakończeniu czyścić narzędzia ogrodnicze wyglądają jak nowe. Warto poświęcić trochę czasu raz na parę miesięcy, aby utrzymać je w tym stanie. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji zapobiegawczej, które pomogą zachować sprawność narzędzi ogrodowych przez długi czas.

  • Spłukać błoto z narzędzi ogrodowych przy pomocy węża ogrodowego za każdym razem po ich użyciu. Mokra gleba przyklejona do narzędzi ogrodowych jest jednym z głównych powodów ich rdzewienia.
  • Użyć twardej szczotki do szybkiego usunięcia uporczywych zabrudzeń z ziemi. Do usunięcia smoły i soków roślinnych można również użyć rozcieńczalnika do farb.
  • Przed złożeniem narzędzi w miejscu ich przechowywania, należy je wytrzeć do sucha ręcznikiem lub szmatą. Można też odczekać, aby wyschły same na słońcu.
  • Nie stawiać narzędzi na ich krawędziach, lecz wieszać je.
  • Regularnie pokrywać powierzchnie narzędzi środkiem smarnym WD-40, aby zabezpieczyć je przed rdzą i korozją.

Narzędzia ogrodowe powinny być czyszczone po każdym użyciu, ale jeśli nie ma na to czasu, należy pamiętać o ich oczyszczeniu przynajmniej raz na kilka tygodni. Zapobiegnie to gromadzeniu się pyłu i wilgoci, co prowadzi do korozji i rdzy. Okres eksploatacji regularnie czyszczonych narzędzi ogrodowych jest dłuższy. Samo czyszczenie nie zapewnia długiej żywotności narzędzi ogrodowych: należy również pamiętać o ich przesmarowaniu, które zapewnia ochronę przed czynnikami środowiskowymi powodującymi ich zużycie i korozję. Ponadto, należy brać pod uwagę, że narzędzia ogrodowe po czyszczeniu powinny być przechowywane w miejscu suchym i nienarażonym na działanie wilgoci. Po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy być pewni, że nasze narzędzia ogrodowe będą sprawne i gotowe do użytku przez wiele lat. A co najważniejsze, prace ogrodnicze przy użyciu czystych narzędzi będą bardziej relaksujące. Życzymy Państwu przyjemnej pracy w Waszych ogrodach.

Sprawdź też, jak przechowywać narzędzia ogrodowe.