Rdza opanowała Twoje auto? Wydaje Ci się, że już za późno, żeby powstrzymać plagę korozji i zapobiec jej rozprzestrzenianiu się? Wielu kierowców uważa to za naturalne zjawisko towarzyszące starzeniu się pojazdu, na każdy przyjdzie przecież taki czas, kiedy już nie będzie zachwycał pięknym wyglądem. Musisz jednak wiedzieć, że rdza nie musi zaatakować Twojego auta, a jeżeli to już się stanie, możesz ją usunąć, oczywiście odpowiednio szybko. Nie najlepiej wpływa na stan pojazdu, niszczy go, aż w końcu jesteś zmuszony pożegnać się ze swoim dwuśladem. Sprawdź jak pozbyć się rdzy z samochodu.

Rdza na karoserii… ale dlaczego?

Rdza nie pojawia się na niej bez przyczyny. Muszą być spełnione odpowiednie warunki, aby zaatakowała Twój samochód. Rdza jest skutkiem uszkodzenia lakieru, następstwo zarysowań i obić. Dochodzi do nich nie tylko podczas kolizji i wypadków, lecz także podczas codziennej jazdy w wyniku uderzeń kamieni i żwiru. Uszkodzona struktura lakieru jest bardzo podatna na działanie wilgoci, dlatego rdza najszybciej pojawia się i rozprzestrzenia podczas ulewnych deszczy oraz zimą, kiedy pada śnieg. To efekt utleniania się metalu, do którego dochodzi na skutek kontaktu z wodą. Ponadto, rdza bardzo lubi sól drogową. To kolejny argument, dla którego w okresie zimowym szczególną uwagę należy zwrócić na ochronę karoserii. Nie rezygnuj w tym czasie z mycia samochodu i woskowania nadwozia. Pamiętaj jednak, aby robić to przy dodatnich temperaturach i zadbać o to, by auto dobrze wyschło.

Ogniska korozji wystąpić mogą na wszystkich elementach karoserii. Najczęściej dostrzeżemy je na progach, dolnej części drzwi, klapie bagażnika, masce silnika i nadkolach. Szczególnie to ostatnie zjawisko występuje bardzo często. Dzieje się tak dlatego, że zimą woda z solą, która odprowadzana jest przez bieżnik, osadza się właśnie na tych elementach auta. Wystarczy uderzenie małego kamienia, aby doszło do odpryśnięcia lakieru i tym samym do stworzenia idealnych warunków do rozwoju korozji.

Ochrona przed korozją

Zanim rdza zaatakuje Twój samochód, możesz podjąć odpowiednie działania, które skutecznie temu przeciwdziałają. Możesz to zrobić w warsztacie samochodowym, jednak jest to usługa stosunkowo droga, a podobny efekt możesz osiągnąć w domowych warunkach. To czego potrzebujesz to środek zapobiegający rdzy. Najlepiej jeżeli wybierzesz taki, który pozwoli Ci dotrzeć do najgłębszych zakamarków, czyli ze specjalną końcówką. Przy jego wyborze zwróć uwagę, czy jest również bezpieczny dla elementów gumowych oraz czy może być aplikowany we wszystkich miejscach w samochodzie, które chcesz zabezpieczyć. Aby mieć pewność, zdecyduj się na WD-40 – najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny środek zapobiegający rdzy, który ma szerokie spektrum zastosowań. Zapewnia ochronę przed rdzą i korozją metalowym elementom. Jest też bardzo dobrym środkiem czyszczącym, usuwa brud, tłuszcz i olej, a także inne zanieczyszczenia. Cechuje się doskonałymi właściwościami wypierającymi wilgoć.

Jak pozbyć się rdzy?

A co, jeżeli rdza już się pojawiła na karoserii Twojego samochodu? W tym przypadku również nie zawiedzie Cię WD-40. To nie tylko środek zapobiegający rdzy, lecz także skuteczny odrdzewiacz. Jego działanie polega na rozbijaniu połączenia pomiędzy metalem a rdzą. Spryskaj zardzewiałą powierzchnię środkiem WD-40. Będzie działał przez 10 minut, dlatego upewnij się, że nałożyłeś odpowiednia ilość. Skorzystaj z papieru ściernego, aby delikatnie usunąć rdzę. Jeżeli stawia opór i wciąż dostrzegasz jej ślady, czynność należy powtórzyć. Jeśli pozostawisz niedokładnie oczyszczoną powierzchnię, możesz mieć pewność, że rdza będzie się rozprzestrzeniać.

Rdza to trudny przeciwnik, ale można ją pokonać!

Spodobał Ci się ten artykuł? Może zainteresuje Cię też, jak usunąć rdzę z metalowych ogrodzeń? Sprawdź tutaj.