Polacy kochają grillowanie nawet bardziej niż Europejczycy. Wakacje i lato kojarzą nam się z aromatyczną karkówką, mocno spieczoną kiełbaską czy cudownymi skrzydełkami. Wszystko to oczywiście przygotowane na grillu. Przygotowujemy te pyszności, które znikają do ostatniego okruszka, niestety w ten sam magiczny sposób nie znika brud z rusztu. Brudny grill znany jest każdemu, niezależnie od tego czy grilluje od czasu do czasu czy przez całe wakacje. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się jak skutecznie wyczyścić grill. 

Gdzie czają się bakterie?

Zdajesz sobie sprawę, że na grillu możne znajdować się aż to 1.7 miliona bakterii takich jak: Listeria, Salmonella czy E.cola? Brytyjscy naukowcy, którzy chcieli przekonać fanów grillowania, udowodnili to. Jak to się dzieje? 

Nadal przygotowujemy potrawy na brudnym ruszcie, uważając, że nic złego nie może się nam przydarzyć. Myślimy sobie “to tylko marynata- przyprawy, olej- tylko trochę przypieczone. Jak taka uczta może się skończyć? Jedzenie potraw z brudnego i zwęglonego grilla może być przyczyną niestrawności i bólu brzucha. Oczywiście czasem jest to także wina zbyt dużej ilości jedzenia i tłustego mięsa. Specjaliści zwracają uwagę, że tego typu zachowanie zwiększa ryzyko występowania chorób kardiologicznym, a to już na prawdę duży problem. 

Świeży brud schodzi łatwiej 

Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście regularne czyszczenie grilla po każdym jego użyciu. Systematyczne czyszczenie ruszty sprawi, że będzie to czynność szybka i wcale nie taka nieprzyjemna. Najprościej zrobić to w misce z wodą. Zalej ruszt ciepłą wodą i umyj przy pomocy płynu do mycia naczyń zmieszanego z kwaskiem cytrynowym i octem. Najlepiej jest przygotować sobie wcześniej taką mieszankę w butelce z atomizerem. Do czyszczenia użyj gąbki lub szczoteczki. 

Jeżeli jesteś eko, możesz użyć soli do czyszczenia. Umieść ruszt w folii aluminiowej i obsyp solą. Następnie włóż go do nagrzanego wcześniej na 200 stopni piekarnika. Kiedy sól zbrązowieje, usuń ją, a ruszt opłukaj ciepłą wodą. 

Zaschnięty brud to więcej problemów 

Zapomniałeś wyczyścić rusztu wczoraj, tydzień temu, miesiąc temu, a może nawet rok temu? Na pewno nie wygląda on ciekawie, a brud zdaje się być odporny na czyszczenie przy pomocy ciepłej wody i octu. Niektórzy ludzie używają w takim przypadku bardzo silnych detergentów, ale pamiętaj, że później coś z nich może trafić do twojego żołądka. Może warto zastanowić się nad domowymi sposobami. .

W takim przypadku może się sprawdzić metoda z solą i piekarnikiem. Po zastosowaniu tej metody dobrze jeszcze wyczyścić ruszt przy pomocy sody oczyszczonej. Jeśli to konieczne należy powtórzyć czynność kolejny raz. Zwęglone reszty jedzenia możesz również usunąć przy pomocy szczoteczki ze stali nierdzewnej, ale przygotuj się na dłuższą pracę, zwłaszcza jeśli to kilku miesięczny brud.

Miłośnicy grilla i spędzania czasu w ogrodzie polecają również WD-40 , które działa skutecznie jeśli chodzi o czyszczenie grilla. Jednak trzeba pamiętaj, żeby dokładnie pozbyć się pozostałości po tym preparacie, tak aby nie zaszkodził on później na nasz żołądek. 

Warto też stosować specjalne aluminiowe tacki do grillowania. Układając mięso na nich, rusz będzie z pewnością zdecydowanie bardziej czysty, a co za tym idzie prostszy do usunięcia. 

Wiesz już, jak wyczyścić grill. Jeśli jesteś fanem spędzania czasu w ogrodzie? Sprawdź jak zadbać o ogrodzenia.