Wytrzymałość domowej instalacji, do której wykorzystano stalowe rury, jest uzależniona w znaczącym stopniu od jej ochrony przed korozją. To, w jaki sposób zabezpieczysz rury, decyduje o tym, czy instalacja będzie podatna na wszelkiego rodzaju awarie. Brak ochrony bardzo często wymusza przedwczesną wymianę rur. Oznacza dla Ciebie dodatkowe koszty, nierzadko nieplanowane i nie najlepiej wpływające na Twój domowy budżet. Jakie są skutki braku ochrony przed korozją? W jaki sposób ją zapewnić i uniknąć niespodziewanych awarii?

Ochrona przed korozją dotyczy rur stalowych niestopowych i średniostopowych. Wynika to z reakcji, w jaką niezabezpieczona powierzchnia wchodzi z tlenem. W efekcie powstaje utleniona warstwa i rury pokrywają się korozją. Jej pojawienie się oznacza początek problemów ze sprawnością pracy całej instalacji. Ochrona przed korozją może być długotrwała bądź też wykazywać skuteczność przez krótszy czas.

Jak zabezpieczyć rury przed korozją?

Chcąc zapewnić rurom długotrwałą ochronę, możesz zdecydować się na powłokę metaliczną. Powstaje ona w procesie cynkowania ogniowego. Warstwa cynku w trakcie kontaktu z wodą i powietrzem tworzy trudno rozpuszczalna powłokę o wysokim stopniu trwałości. Jest ona ochroną dla rur nawet na kilka lat. W instalacjach domowych najczęściej montowane są rury z jedną powłoką metaliczną. Są one jednak kosztowną inwestycją, dlatego nie każdy decyduje się na ich zakup. W większości przypadków instalacje zbudowane są z rur czarnych. Ich ochrona przed korozją wygląda nieco inaczej, w tym celu stosuje się malarskie powłoki organiczne, będące mieszanką nierozpuszczalnych cząstek pigmentów w wodzie lub nośniku organicznym. Warstwa malarska tworzy na powierzchni rur cienką błonę, odpowiadającą za ochronę przed pojawieniem się na niej korozji. Ważne jest, aby powłoka była nałożona bardzo dokładnie, co gwarantuje jej skuteczność. Podczas eksploatacji warto również unikać jej uszkodzeń, a więc kontrolować regularnie stan rur.

Trwała ochrona przed korozją nie jest jednak w pełni odporna na uszkodzenia. Ona również może się zniszczyć, co skutkuje wzmożonym ryzykiem pojawienia się korozji. Aby tego uniknąć, musisz stosować środki wypierające wilgoć i chroniące powierzchnie metalowe przed rdzą i zanieczyszczeniami. Jednym z nich jest WD-40, który jest łatwy w użyciu i nie tylko zapewnia ochronę przed korozją. Ponad to również usuwa jej ogniska, zapobiegając jej rozprzestrzenianiu.

Kiedy zapomnisz o ochronie…

Skutki braku ochrony przed korozją mogą być bardzo kosztowne, szczególnie kiedy zbagatelizujesz pierwsze sygnały świadczące o problemie. Początkowo mogą to być jedynie trudne do usunięcia rdzawe naloty, wtedy warto zastosować WD-40, który radzi sobie z nimi naprawdę dobrze. Wraz z upływem czasu zwiększa się ryzyko powstania ognisk pleśni i grzybów, po czym może dojść również do pęknięcia lub perforacji rur. Oznacza to, iż w skrajnych przypadkach Twoje mieszkanie zostanie zalane, a Twój budżet domowy mocno na tym ucierpi. Zdarza się, że szkody wyrządzone zostają również sąsiadom, co nie wpływa dobrze na sąsiedzkie stosunki, a koszty naprawy są jeszcze większe.

Ochrona przed korozją jest więc koniecznością, oczywiście jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Wybierz rury z trwałą ochroną antykorozyjną, regularnie sprawdzaj ich stan i dodatkowo zabezpieczaj WD-40. Jeżeli zauważysz nawet niewielkie ogniska korozji, natychmiast je usuwaj, co zapobiega jej rozprzestrzenianiu.

Jeśli użytkujesz też samochód, być może zainteresuje Cię, jak pozbyć się rdzy z auta. Taki artykuł również znajduje się na naszym blogu. Kliknij tutaj.